Zastąpiła Barbarę Nowak. Głośno o nowej osobie, którą zatrudniła
Gabriela Olszowska zastąpiła Barbarę Nowak na stanowisku małopolskiej kuratorki oświaty. Wieloletnia nauczycielka j. polskiego powołała specjalistkę ds. równościowych. Wszystko w trosce o dzieci.
Gabriela Olszowska to wieloletnia nauczycielka j. polskiego. Była również dyrektorką krakowskiego gimnazjum, w którym uczyła się córka prezydenta Dudy.
Podobne
- Gabriela Olszowska o kuratorium Barbary Nowak. "Uderzyła mnie martwa cisza"
- Barbara Nowak obraża premiera. "Kulturkampf Tuska ma cel"
- Barbara Nowak o kulisach odwołania. "Jestem wymazana gumką"
- Barbara Nowak o fiasku referendum. Zgadnijcie, kogo obwinia?
- Barbara Nowak grzmi o Ministerstwie Likwidacji. "Uwaga rodzice"
Gabriela Olszowka jest p.o. małopolskiej kuratorki oświaty. Poinformowała media, że powołała specjalistkę ds. polityki równościowej. Sylwia Rapicka ma pomagać uczniom, którzy w szkołach prześladowani są ze względu na swoją orientację, pochodzenie etniczne, wyznanie czy status ekonomiczno-społeczny.
Gabriela Olszowska powołała specjalistkę ds. polityki równościowej
Gabriela Olszowska podjęła decyzję o powołaniu Sylwii Rapickiej na stanowisko specjalistki ds. polityki równościowej, aby dbać o dzieci i nastolatków. Od trzech lat na budynku przy ul. Szlak 73 w Krakowie, w którym mieści się Małopolskie Kuratorium Oświaty, namalowane są sprejem imiona uczniów. Zuza, Michał, Kacper, Wiktor, Milo, Dominik - te młode osoby popełniły samobójstwo. Wszystko przez homofobiczną nagonkę.
- To nasz sprzeciw wobec tego, co dzieje się w Polsce. Potrzeba nam edukacji antydyskryminacyjnej dla uczniów i nauczycieli, potrzeba nam szybkiej reakcji na informacje o prześladowaniach i hejcie - mówili w 2020 r. "Wyborczej" uczniowie, którzy zapalili pod kuratorium ponad setkę białych i czerwonych zniczy.
- Te napisy, które są na kuratorium oświaty, to imiona młodych osób, które popełniły samobójstwo, bo były prześladowane w związku z orientacją seksualną. Niech to zostanie jako pewien rodzaj wyrzutu sumienia - powiedziała Olszowka w rozmowie z "Wyborczą" tłumacząc, dlaczego nie decyduje się na zamalowanie napisów.
W wywiadzie, którego p.o. małopolskiej kuratorki oświaty Gabriela Olszowska udzieliła w Radiu Kraków, powiedziała, że żadne dodatkowe imię nie może pojawić się na ścianach budynku przy ul. Szlak 73. Podkreśliła, że dzieci, które napisały sprejem imiona uczniów, chciały jedynie upomnieć się o swoje prawa. Wie, że młodzież nie zrobiła tego z nudów lub złośliwości.
Gabriela Olszewska dba o prawa uczniów
Właśnie dlatego, aby żadne nowe imię nie pojawiło się na budynku Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Gabriela Olszowska zorganizowała konkurs na stanowisko specjalistki ds. polityki równościowej. Wzięło w nim udział pięć osób, posadę otrzymała Sylwia Rapicka.
- Wykładała politykę równościową na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajmuje się hejtem, ksenofobią, mową nienawiści, fobiami społecznymi - poinformowała w rozmowie z "Wyborczą" Gabriela Olszowska.
- Chcę, by każdy uczeń, który czuje się dyskryminowany w szkole, wiedział gdzie zadzwonić, by poprosić o pomoc. To będzie oczywiście również telefon dla ich rodziców i nauczycieli. Każdy będzie mógł przyjść z ulicy do kuratorium i o swoich problemach porozmawiać. Specjalistce do spraw równościowych szukam pokoju blisko wejścia do budynku, by droga ucznia tam była łatwa i krótka - informuje w rozmowie z "Wyborczą" p.o. małopolskiej kuratorki oświaty.
Z ogłoszenia konkursowego na stanowisko specjalistki ds. polityki równościowej wynika, że do jej obowiązków będzie należało:
- prowadzenie działań na rzecz promowania różnorodności,
- prowadzenie działań na rzecz sprawiedliwości społecznej,
- prowadzenie działań na rzecz równości szans,
- prowadzenie działań na rzecz równości w sferach takich jak płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja seksualna, pochodzenie etniczne, religia oraz status społeczno-ekonomiczny.
Dodatkowo Sylwia Rapicka będzie monitorowała sytuację w szkołach. W razie potrzeby podejmie decyzję o konieczności podjęcia działań zmierzających do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszenia zasady równego traktowania.
Źródło: Wyborcza
Popularne
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Sara James doświadczyła rasizmu? Jej wyznanie szokuje