Konto grupy PGE zostało zaatakowane przez hakerów

Konto Grupy PGE zaatakowane przez hakerów? Oberwało się Tuskowi

Źródło zdjęć: © Twitter: TygodnikNIE / Twitter: TygodnikNIE
Weronika Paliczka,
04.09.2023 10:15

Czy konto Grupy PGE na Instagramie zostało zaatakowane przez hakerów? Do takich wniosków można dojść, czytając post, który pojawił się na profilu grupy. We wpisie Grupa PGE kwestionuje inicjatywę kontroli wyborów.

Kontrowersyjny wpis Grupy PGE pojawił się na Instagramie w niedzielę, 3 września i od razu przykuł uwagę Tygodnika NIE. I choć tak szybko jak się pojawił, tak szybko zniknął, to pozostał niesmak i pytanie o zabezpieczenie kont w mediach społecznościowych przez spółki państwowe.

trwa ładowanie posta...

Punktem zapalnym okazał się program "Popilnuj wyborów"

We wpisie na Instagramie Grupy PGE pojawił się zrzut ekranu wpisu Donalda Tuska, w którym były premier napisał: "Sławomir Nitras przed chwilą zameldował wykonanie zadania! 50 TYSIĘCY osób zapisało się do obywatelskiej kontroli wyborów. Nie ukradną nam demokracji. Teraz wystarczy ich przegłosować."

W odpowiedzi Grupa PGE napisała: "Będzie sporo roboty do zrobienia 15 października. Donald zameldował, że będzie 50 tys tych, co mają pilnować wyborów. Ciekawe ilu z nich będzie robiło rozróby. Babcia Kasia będzie pewnie pierwszym sekretarzem tych, co mają bronić przebiegu wyborów. Ciężkie czasy dla polskiej demokracji". Wpis został wzbogacony o płaczące emotikony.

Konto Grupy PGE ucierpiało ze względu na awarię

W odpowiedzi na wpis na X (Twitterze) Tygodnika NIE, Grupa PGE zamieściła sprostowanie, w którym poinformowała, że: "Grupa PGE nie publikuje z oficjalnego konta takich informacji. W tym przypadku miała miejsce awaria na koncie Grupy PGE i zostały zaciągnięte posty z innego konta."

trwa ładowanie posta...

Co zrobić, żeby nie skończyć jak Grupa PGE?

Choć nie zawsze można uniknąć awarii czy ataków hakerskich, to jednak są metody, które pozwalają zminimalizować ryzyko. Najważniejsza jest regularna zmiana haseł oraz wybieranie różnorodnych kodów. Zmiany powinny odbywać się maksymalnie raz na trzy miesiące. Metodą, która znacznie zwiększa bezpieczeństwo w sieci, jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dzięki temu każdy, kto będzie chciał włamać się na konto w mediach społecznościowych czy poczcie internetowej, będzie musiał podać kod wysłany na telefon właściciela kont.

Podstawą zabezpieczenia komputera są antywirusy i regularne aktualizacje. Nawet darmowy antywirus jest lepszy, niż brak zabezpieczeń. Specjaliści zajmujący się zagrożeniami internetowymi zwracają także uwagę na zapisywanie haseł w wyszukiwarce. Ich zdaniem to znacznie ułatwia pozyskanie danych.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1