Kaloryfery ogrzewane ściekami? Polscy naukowcy są na tak
Polscy naukowcy wpadli na oryginalny pomysł. Chcą wykorzystać ścieki do ogrzewania kaloryferów. Na pierwszy ogień mają pójść budynki Politechniki Warszawskiej.
Ścieki są produkowane w milionach ton przez małe, średnie oraz duże miasta. Polscy naukowcy wpadli więc na pomysł, aby wykorzystać odpady w pozytywny sposób. Podkreślają, że można zrobić z nich użytek i przekształcić energię w taki sposób, aby ogrzały nawet największe budynki.
Ścieki ogrzeją kaloryfery?
Przyszło nam żyć w czasach, w których cały świat szuka alternatywy dla coraz droższego prądu, gazu oraz wody. Kolektory słoneczne i małe wiatraki nie są jeszcze dostępne dla wszystkich, więc na ten moment nie rozwiązują ogromnego problemu. Właśnie dlatego polscy naukowcy zaproponowali, aby zacząć korzystać z czegoś, do czego każde miasto ma łatwy dostęp. Postawili na ścieki.
Jak czytamy na geekweek.interia.pl, naukowcy z Politechniki Warszawskiej szukali rozsądnego źródła ciepła, dzięki któremu mogliby ogrzać wodę płynącą do kaloryferów. W pewnym momencie ich uwagę przykuły zapomniane przez wszystkich ścieki, a dokładniej długie rury zwane kolektorami ściekowymi. Są one dobrze izolowane, znajdują się pod ziemią oraz utrzymują ciepło. Okazuje się, że wystarczy zbudować instalacje, dzięki którym możliwe stanie się odzyskiwanie z nich energii. Wtedy powstanie idealny obieg zamknięty.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą udowodnić, że ich pomysł na wykorzystanie płynnych odpadów naprawdę można zrealizować. Przeprowadzili więc proste oraz szybkie doświadczenie - sprawdzili temperaturę ścieków w siedmiu wybranych studzienkach kanalizacyjnych. Wyniki okazały się bardzo obiecujące. Temperatura przepływających kanałami ścieków była odpowiednio wysoka. Jakby same prosiły, aby z nich skorzystać.
- Wprowadzenie planu w życie zwiększy dywersyfikację źródeł ciepła wykorzystywanego przez aglomeracje miejskie. Projekt wpisuje się w ideę inteligentnego miasta SmartCity - mówi w wywiadzie dla mediów prof. Kodura kierownik projektu z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW.
Jak donosi geekweek.interia.pl, jeśli okaże się, że wykorzystywanie ciepła ścieków pozwoli ogrzewać budynki Politechniki Warszawskiej, wtedy ten pomysł będzie można wprowadzić na każdym osiedlu.
Źródło: geekweek.interia.pl
Popularne
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj