Kaloryfery ogrzewane ściekami? Polscy naukowcy są na tak
Polscy naukowcy wpadli na oryginalny pomysł. Chcą wykorzystać ścieki do ogrzewania kaloryferów. Na pierwszy ogień mają pójść budynki Politechniki Warszawskiej.
Ścieki są produkowane w milionach ton przez małe, średnie oraz duże miasta. Polscy naukowcy wpadli więc na pomysł, aby wykorzystać odpady w pozytywny sposób. Podkreślają, że można zrobić z nich użytek i przekształcić energię w taki sposób, aby ogrzały nawet największe budynki.
Ścieki ogrzeją kaloryfery?
Przyszło nam żyć w czasach, w których cały świat szuka alternatywy dla coraz droższego prądu, gazu oraz wody. Kolektory słoneczne i małe wiatraki nie są jeszcze dostępne dla wszystkich, więc na ten moment nie rozwiązują ogromnego problemu. Właśnie dlatego polscy naukowcy zaproponowali, aby zacząć korzystać z czegoś, do czego każde miasto ma łatwy dostęp. Postawili na ścieki.
Jak czytamy na geekweek.interia.pl, naukowcy z Politechniki Warszawskiej szukali rozsądnego źródła ciepła, dzięki któremu mogliby ogrzać wodę płynącą do kaloryferów. W pewnym momencie ich uwagę przykuły zapomniane przez wszystkich ścieki, a dokładniej długie rury zwane kolektorami ściekowymi. Są one dobrze izolowane, znajdują się pod ziemią oraz utrzymują ciepło. Okazuje się, że wystarczy zbudować instalacje, dzięki którym możliwe stanie się odzyskiwanie z nich energii. Wtedy powstanie idealny obieg zamknięty.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą udowodnić, że ich pomysł na wykorzystanie płynnych odpadów naprawdę można zrealizować. Przeprowadzili więc proste oraz szybkie doświadczenie - sprawdzili temperaturę ścieków w siedmiu wybranych studzienkach kanalizacyjnych. Wyniki okazały się bardzo obiecujące. Temperatura przepływających kanałami ścieków była odpowiednio wysoka. Jakby same prosiły, aby z nich skorzystać.
- Wprowadzenie planu w życie zwiększy dywersyfikację źródeł ciepła wykorzystywanego przez aglomeracje miejskie. Projekt wpisuje się w ideę inteligentnego miasta SmartCity - mówi w wywiadzie dla mediów prof. Kodura kierownik projektu z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW.
Jak donosi geekweek.interia.pl, jeśli okaże się, że wykorzystywanie ciepła ścieków pozwoli ogrzewać budynki Politechniki Warszawskiej, wtedy ten pomysł będzie można wprowadzić na każdym osiedlu.
Źródło: geekweek.interia.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku