Greta Thunberg znów aresztowana. To miejsce jest znane policji
Problemy szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg. Działaczka protestowała podczas akcji klimatycznej w Hadze w Holandii. Policja aresztowała ją na autostradzie A12. Trasa od dawna jest miejscem blokad aktywistów.
Greta Thunberg jest jedną z najpopularniejszych twarzy ruchu klimatycznego na świecie. 21-letnia aktywistka zasłynęła protestem pod gmachem szwedzkiego parlamentu. Domagała się od władz swojego kraju większych wysiłków na rzecz zapobiegania zmianom klimatu wynikających z działalności człowieka. Od tamtego czasu m.in. przemawiała w ONZ i otrzymała tytuł Człowieka Roku tygodnika "Time".
Młoda działaczka podczas protestów wielokrotnie konfrontowała się ze stróżami prawa. Policja aresztowała ją m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemczech. Tym razem szwedzka aktywistka podpadła funkcjonariuszom w Hadze, gdzie znajduje się siedziba holenderskiego rządu. Miasto przecina autostrada A12, która od dawna jest miejscem działań aktywistów z organizacji Extintion Rebellion.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
Greta Thunberg aresztowana w Hadze
Działacze Extintion Rebellion zablokowali kluczową trasę, wyrażając tym samym sprzeciw przeciwko wejściu do nowego rządu polityków kwestionujących zmiany klimatu. Policja rozpędziła aktywistów za pomocą armatek wodnych. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać Gretę Thunberg ciągniętą przez policjantów do autobusu.
To nie pierwszy raz, kiedy szwedzka działaczka była aresztowana w tamtym miejscu. Wcześniej uczestniczyła w proteście na autostradzie A12 w kwietniu br. i wtedy także trafiła na krótko za kratki. Członkom ruchu Extinction Rebellion udawało się wielokrotnie zablokować krytyczną trasę. Policja przewoziła ich autobusami do różnych części miasta, a następnie wypuszczała.
Protest aktywistów w Hadze
Holenderski oddział Extinction Rebellion skomentował protest w mediach społecznościowych. Działacze zapewniają, że będą kontynuować blokady. Aktywiści we wpisie na portalu X wyrazili krytykę pod adresem członków rządu - ministerkę azylu i spraw migracyjnych Marjolein Faber i ministra infrastruktury Barry'ego Madlenera. Faber miała negować to, że człowiek odpowiada za zmiany klimatu, a Madlener zasłynął wypowiedzią, że należy odsyłać Polaków do Polski.
Źródło: PAP
W temacie zaangażowanie społeczne
- Milion złotych za strefę na Open'erze. Tyle na promocję miasta wydała Warszawa
- Bagno Shreka jako zestaw LEGO IDEAS. Nic lepszego dziś nie zobaczycie
- Tea - randkowa aplikacja tylko dla kobiet jest hitem w USA. Chroni przed toksykami?
- Paragony grozy to nic. Restauracja we Wrocławiu dolicza opłatę za... klimatyzację
Popularne
- W sklepach pojawiło się malinowe masło. Czy to może być dobre?
- Viki Gabor wydała kolekcję ubrań "ARONOŁ". Kosmiczne ceny dresów
- Fagata dostała bana na Instagramie. Potężne czystki na serwisie
- Ariana Grande wraca na scenę? Wcale nie kończy kariery muzycznej
- Rekordowa kara dla Sylwestra Wardęgi. Influencer uważa, że sędzia się pomylił
- Mortalcio ma nową dziewczynę? Zagrała w jego teledysku
- Gimper miał rację w sprawie z Lil Masti? Rzecznik Praw Dziecka protestuje przeciwko sharentingowi
- Nowe napoje bambi już w sklepach. Było Banger Ice Tea, jest też Banger Soda
- Alberto zatrzymany. Grzał 120 na godzinę, na koncie ma zakaz prowadzenia pojazdów