Greta Thunberg usunięta z izraelskiego programu nauczania

Greta Thunberg poparła Palestynę. Ostra reakcja Izraela

Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,23.10.2023 18:00

Izraelskie Ministerstwo Edukacji oświadczyło, że usunie z programu nauczania wszelkie wzmianki o aktywistce klimatycznej Grecie Thunberg. Stanowi to reakcję na wpis młodej działaczki, w którym opowiedziała się po stronie Palestyny i Gazy.

Greta Thunberg spotkała się w weekend z ostrą krytyką setek izraelskich aktywistów klimatycznych. Szwedzka aktywistka w piątek 20 października opublikowała na X [Twitterze] wpis odnoszący się do konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jej głos wsparcia dla Gazy nie przypadł do gustu Izraelczykom.

"Tydzień 270. Dziś protestujemy w solidarności z Palestyną i Gazą. Świat musi zabrać głos i wezwać do natychmiastowego zawieszenia broni, sprawiedliwości i wolności dla Palestyńczyków oraz wszystkich poszkodowanych cywilów" - zaiksowała Greta Thunberg.

trwa ładowanie posta...

Greta Thunberg usunięta z izraelskiego programu nauczania

Wpis aktywistki spotkał się z ostrą reakcją izraelskich aktywistów, a także tamtejszych władz. Izraelskie Ministerstwo Edukacji oświadczyło, że usunie z programu nauczania wszelkie odniesienia do aktywistki klimatycznej Grety Thunberg po tym, jak opublikowała ona post z antyizraelskim napisem "stand with Gaza" - donosi "The Jerusalem Post".

"Hamas jest organizacją terrorystyczną odpowiedzialną za zamordowanie 1400 niewinnych Izraelczyków, w tym dzieci, kobiet i osób starszych, a także uprowadzenie ponad 200 osób do Strefy Gazy. Taka postawa dyskwalifikuje ją [Gretę Thunberg - przyp. red.] jako edukacyjny i moralny wzór do naśladowania, dlatego nie może już służyć jako inspiracja i edukatorka dla izraelskich uczniów" - wyjaśniło ministerstwo.

Izraelscy działacze ekologiczni wystosowali również list otwarty do Grety Thunberg, pod którym zebrali ponad 100 podpisów. Aktywiści napisali w nim, że są "głęboko zranieni, zszokowani i rozczarowani" wpisami Szwedki, która ich zdaniem powinna "ponownie przyjrzeć się okrucieństwom dokonywanym przez Hamas".

Źródło: The Jerusalem Post

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 89
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 367
  • emoji smutek - liczba głosów: 20
  • emoji złość - liczba głosów: 24
  • emoji kupka - liczba głosów: 117