Ekspert Bralczyk wojuje z językiem. "Jest starym człowiekiem" i nie rozumie, że psy umierają
Prof. Jerzy Bralczyk uderzył w czułe struny miłośników zwierząt. W wywiadzie dla TVP Info stwierdził, że "pies niestety zdechł". Językoznawca dodał także, że "jest starym człowiekiem i preferuje tradycyjne formuły i sposób myślenia".
Nieustanny rozwój języka jest sprawą oczywistą. W obiegu cały czas pojawiają się nowe zwroty - niektóre są wynikiem syntezy innych słów, inne zapożyczeniami z języków obcych. Nie wszystkim jednak się to podoba. Kwestia feminatywów powraca regularnie, raz po raz wywołując dyskusję na temat tego, dlaczego "nauczycielka" jest w porządku, a "naukowczyni" już nie. Jak się okazuje, nawet językoznawcy mają problem z nowymi sformułowaniami i kreatywnymi neologizmami. Wśród autorytetów, których męczą nowinki językowe, jest m.in. prof. Jerzy Bralczyk.
Podobne
- Korwin odpalił się na Mentzena. "To jest pełna kompromitacja"
- Janusz Korwin-Mikke lekceważy wybitną Polkę. "Nic szczególnego nie zrobiła"
- Skandal podczas defilady w Święto Wojska Polskiego. Poszło o pieski
- Mentzen zatrudnił czarnoskórego asystenta. Sommera mocno zapiekło
- "Przypadkowe" gwiazdy TVP. Plejada "spontanicznych" komentatorów rośnie
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MACIEK PISKORZ: To ja jestem czynnikiem DRAMY wśród ILUZJONISTÓW
Jerzy Bralczyk uderza w psie mamy
W wywiadzie dla TVP Info prof. Jerzy Bralczyk poruszył kwestię zwierząt i "osób ludzkich" i "nieludzkich". Językoznawca stwierdził: - Nie pasuje mi, tak samo jak nie pasuje mi "adoptowani" zwierząt. Jednak co ludzkie, to ludzkie. Jestem starym człowiekiem i preferuję te tradycyjne formuły i sposób myślenia. Nawet mówienie, że choćby najulubieńszy pies umarł, będzie dla mnie obce. Nie, pies niestety zdechł.
Dziennikarze drążyli, dlaczego nie można powiedzieć, że pies umarł. W odpowiedzi profesor Jerzy Bralczyk powiedział: - A dlaczego zwierzę żre, ma mordę czy paszczę, sierść, a nie włosy?
Co na słowa profesora Jerzego Bralczyka powiedzą psi rodzice?
Współcześnie wiele osób traktuje psy jak członków rodziny. Łańcuchy i budy zastępowane są wygodnymi legowiskami i odpowiednio dobranymi obrożami. Wizyty u weterynarzy czy psich fryzjerów są normą. Tym bardziej zaskakują słowa prof. Jerzego Bralczyka, które brzmią jak z czasów metrowego łańcucha i karmienia resztkami z obiadu. Językoznawca najwyraźniej nie nadąża ani za zmieniającym się językiem, ani za podejściem ludzi do zwierząt. To akurat jest pewne: żaden kochający właściciel nie powie nad ciałem swojego pupila, że zdechł.
Źródło: TVP Info
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół