Dziki Trener skomentował ceny mieszkań w Polsce

Dziki Trener z rigczem? Skomentował ceny mieszkań w Polsce

Źródło zdjęć: © @dziki_trener Instagram
Marta Grzeszczuk,
30.01.2024 15:45

Michał Bodzioch działający w mediach społecznościowych jako Dziki Trener zszokował wiele osób. Chodzi o kryzys mieszkaniowy w Polsce.

Michał Bodzioch działa w internecie jako Dziki Trener. Jest znany z nagrań, na których dosłownie wydziera się do kamery na różne tematy. Zawodowo zajmuje się sportami siłowymi i dietetyką. Wykrzyczał już w sieci opinie na temat m.in. pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie, cyfrowego pieniądza, milionera Janusza Filipiaka czy młodzieży, która w jego ocenie nie interesuje się ważnymi sprawami dla kraju.

Dziki Trener o cenach mieszkań w Polsce

Bodzioch nie słynie z progresywnych czy prospołecznych poglądów. Jest fanem chłopsko-rozumowego "każdy orze, jak może", wrogiem ekologii, imigrantów i wszystkiego innego, co w jego mniemaniu narusza kruchą i delikatną "wolność". Właśnie dlatego wiele osób o mniej aspołecznych przekonaniach dzieli się nagraniem, które opublikował na TikToku 30 stycznia. Internauci zgodnie komentują: "nie wierzę, że to piszę, ale zgadzam się z Dzikim Trenerem".

W trwającym prawie 10 minut filmiku Bodzioch porusza wiele wątków związanych z kryzysem mieszkaniowym w Polsce. Fakt, że w coraz większej liczbie miast średnia cena m2 przekroczyła 10 tys. zł, skomentował słowami: "to jest jakaś absolutnie ciężka patologia i nieporozumienie". Dziki Trener za absurdalne uważa zarówno obecne ceny zakupu, jak i wynajmu mieszkań, zwłaszcza w świetle tego, co w tej cenie faktycznie otrzymujemy.

trwa ładowanie posta...

Holenderski fundusz kupił kolejne 119 mieszkań w Warszawie

29 stycznia portal nowawarszawa.pl opisał zakup blisko 120 nowych mieszkań w warszawskiej dzielnicy Praga Południe przez holenderski fundusz Van der Vorm. To kolejny nabytek firmy, która skupuje mieszkania w Warszawie i w Krakowie. Na Facebooku portal nowawarszawa.pl zapytał z przekąsem: "myślicie, że to może źle wpływać na ceny mieszkań?".

Portal cytuje dyrektora handlowego firmy Van der Vorm - René Voortmeijera: "Mamy obecnie wiodącą pozycję na rynku wynajmu mieszkań komercyjnych w Polsce. Kontynuujemy inwestycje i rozwój: wciąż widzimy wiele możliwości. Koncentrujemy się na strategicznych lokalizacjach: blisko stacji metra i dworców, niedaleko uniwersytetów i centrów miast. Chcąc jeszcze bardziej poszerzyć nasze portfolio, kontynuujemy poszukiwania i rozmowy z partnerami, którzy podzielają nasze ambicje".

W reakcji na komentarze do transakcji funduszu Van der Vorm na portalu X użytkownik @NDunczyk stworzył nitkę opisującą działalność innej firmy. Heimstaden Poland jest spółką-córką szwedzkiego podmiotu gospodarczego. @NDunczyk napisał:

Heimstaden kupuje od deweloperów całe bloki czy też osiedla i następnie je wynajmuje, żaden odkrywczy model biznesowy. Jednak nie jest prawnie funduszem inwestycyjnym tylko zwykłą spółką prawa handlowego, stąd przekaz branży, że fundusze to mały ułameczek rynku.

trwa ładowanie posta...

Mieszkający w Danii @NDunczyk pokazał w swojej nitce na portalu X, że firma Heimstaden wynajmuje porównywalne mieszkania w Aarhaus, drugim co do wielkości duńskim mieście, taniej niż w Warszawie. Zaznaczył, że zarobki w Danii są dwa razy wyższe, a zgodnie z obowiązującym prawem czynsz lokatorom można podnosić tylko o wysokość inflacji.

Oczywiście nie tylko zagraniczne fundusze i nie-fundusze traktują mieszkania w Polsce jako świetną inwestycję - podobnie jest w przypadku krajowych większych i mniejszych inwestorów. Pisaliśmy już, że według szacunków NBP na użytek własny w 2022 r. kupiono tylko około 30 proc. ze wszystkich sprzedanych mieszkań.

Kto może zmienić sytuację rynku nieruchomości w Polsce?

Pod filmikiem Dzikiego Trenera jedna z internautek napisała: "Ale czy to serio zależy od rządu! Ceny deweloperów?". To smutny komentarz do tego, czym zajmuje się polska klasa polityczna, jeśli ludzie nie mają świadomości, że mogłaby (i powinna?) rozwiązywaniem ich realnych problemów. W komentarzach podkreślono, że rządowy program kredyt 2 proc. spowodował kolejny skok cen mieszkań.

Jak podał portal 300gospodarka.pl na podstawie danych z Eurostat, ceny w trzecim kwartale 2023 r. rosły w Polsce najszybciej w całej Unii Europejskiej. Rządzący mają do dyspozycji różne narzędzia do regulacji rynku nieruchomości. Od budowania mieszkań na wynajem przez samorządy (jak np. w Wiedniu), wprowadzenie ograniczeń na hurtowe wykupywanie mieszkań (jak w Berlinie) czy podatek katastralny od kolejnych nieruchomości (obowiązuje w wielu państwach UE).

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 61
  • emoji ogień - liczba głosów: 7
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 10
  • emoji smutek - liczba głosów: 6
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 27
Ma rację, za zakup hurtowy mieszkań powinni płacić 40% podatek. Wtedy by nie kupowali hurtowo. A sam gościu to mi lata, ale mówi dobrze.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
dziki fan,zgłoś
Do autora-STOP HEJT! Dziki trenerze" go for IT" jesteśmy z tobą!
Odpowiedz
16Zgadzam się4Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Arek,zgłoś
Kiedyś go słuchałem , ale teraz to dla mnie zwykły mainstramowiec , żaden z niego nacjonalista czy patriota. Drze się w tą kamerę jak nienormalny. Poza gadaniem nic nigdy nie zrobił dla Polski czy Polaków . Zapewne też wynajmuje mieszkania po cenie rynkowej, bo hajs już zarobił gruby na tiktokerach , instagramerach i różnej maści podatnych ludzi na taką głupotę . Podejrzewam że ten artykuł sam zasponsorował . Mam go na równi z Drepiński.
Odpowiedz
10Zgadzam się37Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 67