Stowarzyszenie Umarłych Statutów chce wiedzieć, ile ważą ministrowie
Minister edukacji narodowej oraz minister sportu i turystyki spotkają się na sali gimnastycznej? Tego oczekuje Stowarzyszenie Umarłych Statutów, które zwróciło się z zapytaniem o wyniki sportowe Przemysława Czarnka i Kamila Bortniczuka.
Od 1 września 2023 r. w szkołach wprowadzona będzie ewidencja wagi, wzrostu oraz wyników sportowych uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych.
Kontroli podlegać będą wyniki z testów sprawnościowych takich jak bieg 10 razy po 5 m, beep-test, czyli 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, podpór leżąc przodem na przedramionach (znany jako deska) oraz skok w dal z miejsca. Pomysł ten spotkał się ze sprzeciwem psychologów, dietetyków oraz nauczycieli.
Stowarzyszenie Umarłych Statutów proponuje sprawdzenie ministrów
Stowarzyszenie Umarłych Statutów zwróciło się do ministra Czarnka oraz ministra Bortniczuka o udostępnienie informacji publicznej. W dokumentach minister edukacji i nauki oraz minister sportu i turystyki proszeni są o udostępnienie takich samych danych, jakie zgodnie z ustawą o "Sportowych talentach" będą pozyskiwać od uczniów.
Ministrowie mają udostępnić informacje o swoim wzroście, wadze oraz wynikach w testach sprawnościowych. W uzasadnieniu wniosku Stowarzyszenie Umarłych Statutów zwraca uwagę na to, że obecnie w Polsce nie sprawdza się sprawności fizycznej ministrów.
"Aktualnie w Polsce nie monitoruje się systemowo sprawności fizycznej ministrów. Brak narzędzi populacyjnego monitorowania sprawności ministrów powoduje, że nie jest możliwy pomiar wpływu interwencji publicznej na poprawę sytuacji w tym zakresie, a także zdobycie informacji o tym, które rodzaje interwencji publicznej są najbardziej skuteczne w tym obszarze. Optymalnym sposobem systemowego monitoringu sprawności fizycznej ministrów jest prowadzenie go w ramach wniosków o udostępnienie informacji publicznej. Zebrane informacje zobrazują stan sprawności polskich ministrów" - piszą działacze.
Wraz z wnioskami o udzielenie informacji publicznych stowarzyszenie zwróciło się także do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o przekazanie Sejmowi do ponownego rozpatrzenia ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół