Check out english version
społeczeństwo
Ile osób można obrazić w jednym wpisie? Przemysław Czarnek idzie na rekord
Abp. Jędraszewski wyświęcił jedynie siedmiu diakonów

Dramatyczna liczba święceń u abp. Jędraszewskiego. Kościół upada?

Źródło zdjęć: © Wikipedia - Marek Jędraszewski / Canva, Wikipedia
Natalia Witulska,
29.05.2023 16:25

Kościół katolicki jest w kryzysie. Spada w nim bowiem liczba powołań. Coraz mniej jest również nowych kapłanów. W archidiecezji krakowskiej, gdzie rządzi abp Jędraszewski, w sobotę 27 maja wyświęcono tylko siedmiu diakonów.

Kościół katolicki jest w dużym kryzysie. Pedofilia, angażowanie w politykę czy szczucie na mniejszości przynosi właśnie negatywne skutki. Widać to szczególnie w archidiecezji krakowskiej, gdzie rządzi abp Jędraszewski. W sobotę 27 maja wyświęcił on tylko siedmiu diakonów. To 50-procentowy spadek w porównaniu do 2000 r., gdy metropolitą był kard. Macharski.

Święcenia diakonów w Krakowie

Jak informuje "Wyborcza", dane statystyczne dotyczące liczby kapłanów Kościoła katolickiego obejmują okres do 2021 r. Z dokumentu "Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia" przygotowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza wynika, że do wszystkich polskich diecezji w 2021 r. inkardynowanych było 23 984 księży. To o ponad 200 księży mniej niż w roku poprzednim.

Spadek powołań bardzo dobrze widać w archidiecezji krakowskiej. W sobotę 27 maja metropolita wyświęcił na kapłanów zaledwie siedmiu diakonów. Dwie dekady temu młodych mężczyzn chętnych do bycia kapłanami było dwa razy więcej.

trwa ładowanie posta...

Metropolita Marek Jędraszewski w żaden sposób nie odniósł się do najnowszych, jakże niepokojących Kościół statystyk. W zamian za to miał dla świeżo wyświęconych diakonów opowieść o męczeńskiej śmierci i poświęceniu apostołów Piotra, Pawła i Jana.

- Wspólnym miejscem, które wieńczy ich apostolską posługę, jest Rzym. Do dziś przemawiają miejsca związane z ich męczeńską śmiercią, ale przede wszystkim przemawia świadectwo ich wiary. Kościół wie, że świadectwo, które dali o Chrystusie, jest prawdziwe - mówił w sobotę abp Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski jednym z powodów kryzysu?

"Wyborcza" informuje, że w marcu rozmawiała z młodymi duchownymi. Część z nich nie jest zadowolona ze sposobu, w jaki abp Jędraszewski prowadzi archidiecezję. Są też tacy, którzy mówią wprost o buncie wobec jątrzących wypowiedzi hierarchy.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 25
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 66
  • emoji złość - liczba głosów: 16
  • emoji kupka - liczba głosów: 148
Belmondos,zgłoś
Mam nadzieję że upadnie to wszystko...cała ta fałszywa ideologia kościoła religiiiii....
Odpowiedz
5like1dislike
Zawisza,zgłoś
Ludzie wyjdźcie z tej ciemnoty starowiecza zabobonu nie widzicie co się dzieje wokół nas wszystkich co robi Kler jak żyje kościół wykorzystuje naiwność ludzi do swoich celów pierze mózgi ludziom .... żyje w luksusie i śmieje się wszystkim w twarz ...śpi na pieniądzach.
Odpowiedz
5like1dislike
Luisek,zgłoś
Omijać proszę kościoły szerokim łukiem chronić dzieci przed klerem...
Odpowiedz
4like1dislike
Zobacz komentarze: 6
Komentarze (6)
arrow
Aktywiści blokowali Maraton Warszawski. "Żadnego nowego gazu"