Wystarczy mieć pomysł... na siebie!
Jesteś młody, ambitny i masz głowę pełną pomysłów? Wykorzystaj możliwości, które daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Od programów związanych z edukacją, po zdobywanie doświadczenia zawodowego. Odkryj pomysł na siebie.
Płatna współpraca z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Podobne
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Akt o usługach cyfrowych. Strony pornograficzne na celowniku KE
- Oskar Szafarowicz jest na nie. "Nie dla unijnej eko-ideologii!"
- Bezpieczeństwo na drogach w Polsce leży i kwiczy. To wina młodych kierowców?
- Unia wypowiada wojnę przedsiębiorcom. Przestaną w końcu szkodzić?
Erasmus+
Marzysz, aby podróżować, poznawać nowych ludzi i inne kultury? Chcesz wpisać do CV, że zdobyłeś doświadczenie zawodowe w zagranicznej firmie? A może pragniesz podszkolić umiejętności językowe? Odpowiedzią na wszystkie te pytania jest Erasmus+.
To program, którego studentom przedstawiać nie trzeba. Sztandarowa inicjatywa Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i rozwoju zawodowego. Wybierasz kraj partnerski, uczelnię i spełniasz kryteria. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, spędzasz kilka miesięcy za granicą, poznając nowe obyczaje, nawiązując ciekawe kontakty i doskonaląc język obcy. Nie czekaj, tylko dołącz do grona 266 tys. polskich studentów, którzy wyjechali na Erasmusa w ciągu ostatnich 20 lat.
Chcesz zrobić wrażenie na rekruterze przy poszukiwaniu pracy? W akapicie z doświadczeniem wpisz praktykę w zagranicznej firmie. Możesz ją odbyć dzięki programowi Erasmus+, który wspiera staże dla studentów. Kto wie, czy przy okazji nie wpadniesz na pomysł, dzięki któremu będziesz kolejnym Elonem Muskiem albo Samem Altmanem? Nie zwlekaj, a jeśli potrzebujesz dodatkowej zachęty, to wiedz, że co dziesiąty stażysta Erasmus+ założył własną firmę.
Wsparcie w zdobywaniu kompetencji kluczowych
Rozwój sztucznej inteligencji, przenoszenie usług do świata online, postęp w dziedzinie robotyki. Jak nadążyć za błyskawicznie zmieniającą się rzeczywistością? Często rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniego projektu, który uzyskał finansowe wsparcie z Funduszy Europejskich.
Fundusze Europejskie pomagają wspierać i podnosić kompetencje młodzieży. Przykładem może być projekt "Kompetencje na start w Gminie Dębowa Kłoda". Dzięki niemu uczniowie mogą skorzystać z oferty zajęć pozalekcyjnych rozwijających kluczowe kompetencje. Do wyboru mają m.in. spotkanie z królową – matematyką, matematyczne gry i zabawy, Przyrodnicze Laboratorium, język obcy, laboratorium kodowania czy doradztwo edukacyjno-zawodowe. Ponadto wezmą udział w szeregu zajęć rozwijających zainteresowanie naukami ścisłymi: wycieczce do Centrum Nauki Kopernik, półkoloniach z robotyki, półkolonich Laboratorium Naukowe czy Festiwalu Naukowym.
Kompetencje przyszłości
W wyszukiwarce wsparcia dostępnej na Portalu Funduszy Europejskich znajdziemy wiele podobnych projektów z całej Polski. Ich autorzy wychodzą z ciekawą ofertą zajęć, szkoleń i kursów, na których możesz zdobyć wiedzę oraz umiejętności, dzięki którym zyskasz przewagę na zmieniającym się rynku pracy.
Przykładowo w Zespole Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie z unijnego projektu organizują staże zawodowe, kursy i szkolenia zawodowe (z projektowania i programowania), dba się o rozwój inteligencji emocjonalnej, poprawę jakości kształcenia kadr.
Działająca na Dolnym Śląsku Międzynarodowa Akademia Zawodowa także uzyskała wsparcie unijne na projekt "Zawodowe kompetencje przyszłości". Inicjatywa zakłada realizację m.in. staży uczniowskich i zawodowych, doradztwa edukacyjno-zawodowego, kursów podnoszących kompetencje zawodowe, szkoleń z zakresu wykorzystywania nowoczesnych technologii w zawodach, zajęć wzmacniających kompetencje z zakresu przedsiębiorczości oraz zielonych kompetencji.
Pierwszy biznes - wsparcie w starcie
"Pierwszy biznes - wsparcie w starcie" to program współfinansowany przez Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Jego adresatami są m.in. studenci ostatnich lat studiów oraz osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Korzystając z programu, można otrzymać pożyczkę o korzystnym oprocentowaniu, która pozwala sfinansować wydatki niezbędne do założenia firmy, np. zakup sprzętu, towarów na sprzedaż, środka transportu czy początkowe koszty prowadzenia działalności. Wnioski składa się do wybranych instytucji- ich lista znajduje się na stronie BGK.
Pieniądze na kształcenie
Zmieniający się rynek pracy i rozwój nowych technologii wymagają przyswajania nowej wiedzy i umiejętności. Z myślą o osobach, które chcą się edukować powstała "Pożyczka na kształcenie". Jest to program realizowany przy wsparciu funduszy unijnych, dzięki któremu można zaciągnąć pożyczkę o zerowym oprocentowaniu na sfinansowanie jednego lub kilku szkoleń z dowolnego obszaru wiedzy lub umiejętności. Wysokość wsparcia wynosi do 50 tys. zł. Wnioski składa się do wytypowanych instytucji w regionach - ich lista znajduje się na stronie BGK.
A może wolontariat w Europie?
Chcesz połączysz zdobywanie nowych umiejętności z podróżowaniem? Komisja Europejska prowadzi program Europejski Korpus Solidarności, który pozwala młodym ludziom angażować się w lokalne inicjatywy oraz udzielać się jako wolontariusze na rzecz całej europejskiej społeczności. Program umożliwia rozwijanie zainteresowań, włączenie się w działania na rzecz innych, a także postawienie pierwszych kroków na drodze do zawodowej kariery. Oferta obejmuje wyjazdy do 54 krajów w Europie.
Aktualne informacje na temat projektów unijnych warto śledzić na portalu Fundusze Europejskie.
Płatna współpraca z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku