20 lat minęło...
Wielu z was, którzy czytają ten tekst, nie zna życia przed Unią Europejską. W tym roku minęło 20 lat, odkąd zostaliśmy członkiem europejskiej wspólnoty. Przypomnijmy sobie najważniejsze momenty obecności w UE.
Płatna współpraca z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Podobne
- Unia wypowiada wojnę przedsiębiorcom. Przestaną w końcu szkodzić?
- 13 m2? Yes, please, chcę tu zamieszkać. Siostry od nieruchomości sprzedadzą każdą klitkę
- Zepsuł akcję Konfederacji. Był uzbrojony w środek czyszczący
- Unia Europejska walczy z TikTokiem. "Uzależnia jak papierosy"
- Wojtek Gola szuka adwokatów. Wypowiada wojnę hejterom i trollom?
Czy 2004 r. brzmi dla was jak prehistoria? Możliwe. Łatwiej odnajdziemy się na osi czasu, jeśli powiem, że to właśnie wtedy pan o nazwisku Zuckerberg uruchomił Facebooka. Tamten rok był ważny także z tego powodu, że 1 maja Polska została członkiem Unii Europejskiej. Przez kolejne dwie dekady dokonała ogromnego skoku technologicznego, gospodarczego i społecznego – bezprecedensowego w historii kraju.
Wymiana studencka
Z punktu widzenia naszego, młodego pokolenia, istotne jest to, że wstąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło możliwość udziału w programie Erasmus. Przez 20 lat z oferty wymiany studenckiej skorzystało 266 tys. osób. Wyjazd na uczelnię do innego kraju to niepowtarzalna okazja do nauki języków, poznania nowych kultur oraz zdobycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku. Młodzi Polacy najchętniej wyjeżdżają do Hiszpanii, Niemiec i Włoch.
"Wymiana Erasmus to nie tylko poprawa języka ale również cudowne znajomości, utrzymywanie kontaktów z ludźmi z całego świata oraz doświadczenie usamodzielnienia się" – powiedziała Ola, która uczestniczyła w programie Erasmus w Hiszpanii. Jej słowa wybrzmiały podczas konferencji z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.
Po Europie bez paszportów
Paszporty przy przekraczaniu granicy? Co to takiego? Otóż była to nie tak odległa rzeczywistość, bo z tą niedogodnością mierzyli się Polacy przed wstąpieniem do strefy Schengen, czyli przed 2007 r. Od tamtego czasu wybierając się na tripa do Pragi czy city break do Berlina, nie musimy już przejmować się wizami czy odprawą na granicy. Z prawa do swobodnego przemieszczania się w obrębie strefy Schengen korzysta ok. 400 mln ludzi.
Traktat Lizboński
W 2009 r. Polska ratyfikowała Traktat Lizboński. Dokument był odpowiedzią na wyzwania czekające Unię Europejską, aby mogła skuteczniej się z nimi mierzyć. Traktat nadał więcej uprawnień Parlamentowi Europejskiemu (PE) w zakresie polityki Unii Europejskiej. Oznacza to, że głosując w wyborach do tej instytucji, mamy większy wpływ na to, w jakim kierunku zmierza Wspólnota. W PE zasiadają też polscy przedstawiciele. Ponadto Traktat z Lizbony nadał PE uprawnienia do decydowania w sprawie całego unijnego budżetu.
Fundusze Europejskie dla Polski
Wiecie, że wasi rodzice w waszym wieku nie mogli jeździć po Polsce autostradami ani Pendolino? Kilkanaście lat temu polskie drogi i pociągi były obiektem kpin i żartów. W ciągu dwóch dekad sytuacja uległa ogromnej poprawie. Dzięki wsparciu funduszy unijnych udało się zbudować niemal 970 km autostrad i ponad 2930 dróg ekspresowych. Ponadto przebudowano 1300 km dróg pamiętających czasy młodości waszych rodziców.
Całe minione 20 lat było wielkim wsparciem funduszy unijnych na rzecz edukacji w Polsce. Miliardy złotych na szkolenia, sprzęt, oprogramowanie, modernizację budynków pozwoliły szkolnictwu wkroczyć w XXI wiek. Owszem, wiele rzeczy jest wciąż do poprawy – każdy z nas to przeszedł lub jest na tej drodze – ale trudno sobie wyobrazić, jak daleko polska edukacja byłaby za światem Zachodu, gdyby nie pomoc z budżetu unijnego.
Wyzwania dla Europy
W każdej relacji bywają lepsze i gorsze chwile. Przez 20 lat naszej przyjaźni przeszliśmy przez kilka kryzysów. Wystarczy przypomnieć o tym finansowym z 2008 r., kryzysie migracyjnym, wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wybuchu pandemii COVID-19. Z niektórymi z tych wyzwań sobie poradziliśmy, ze skutkami innych będziemy się zmagać przez kolejne lata. Niezależnie od tego, z czym się zmierzymy, działając wspólnie, jesteśmy silniejsi.
Płatna współpraca z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku