Vibez - daje więcej niż obiecuje - ludzie, ekologia, lifehackiVibez
Akcja Partnerska PłatnaFundusze Europejskie dla młodych

Dwie dekady wielkich zmian

Źródło zdjęć: © Adobe Stock
16.10.2024 13:06
Akcja partnerska płatna Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Jak zmieniła się Polska przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej? Cóż, gdyby nasz kraj był influencerem, jego rozwój można byłoby porównać do kariery Karola Wiśniewskiego "Friza" czy Lexy Chaplin. Nie ma w tym cienia przesady. Sprawdźmy, jaką drogę przeszliśmy przez ostatnie dwie dekady.

2004 r. to czas, kiedy wielu z was albo jeszcze nie było na świecie, albo zaczynaliście poznawać alfabet. Tymczasem to właśnie tego roku Polska dołączyła do grona krajów tworzących Unię Europejską. Powiedzieć, że czekał przed nią duży dystans do nadgonienia względem europejskich partnerów, to nic nie powiedzieć. Skalę zacofania kraju oddaje wskaźnik PKB, który był trzecim najniższym w całej ówczesnej UE. Przez kolejne lata nie staliśmy z założonymi rękami. Udało nam się wykonać duży skok rozwojowy i PKB Polski wzrósł dwukrotnie.

Skok rozwojowy Polski po wstąpieniu do Unii Europejskiej

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło nowe rynki i możliwości dla ambitnych przedsiębiorców. Podczas gdy w 2004 r. wartość eksportu naszego kraju do krajów UE wynosiła 45 mld, to po dwóch dekadach było to już 262 mld euro. Polskie firmy świetnie się sprawdzają jako dostawcy m.in. części samochodowych, akumulatorów, telewizorów, mebli i kosmetyków. Są to dobra, z których korzystają ludzie młodzi i dorośli w całej Europie.

Przed polskimi przedsiębiorcami zniknęły granice nie tylko w postaci fizycznej, ale i wirtualnej. Przed wstąpieniem do UE tylko co trzecia firma miała dostęp do internetu. Po dwóch dekadach jest to już 98,7 proc., co otwiera szerokie pole do podbijania rynku e-commerce i usług cyfrowych.

Polacy coraz bardziej wykształceni

Każdy z nas mógłby napisać elaborat na temat bolączek polskiego systemu edukacji, czyż nie? Wszyscy przecież przeszliśmy tę drogę. Nie zapominajmy jednak, że dzięki funduszom unijnym i programom stypendialnym dostępność do edukacji i poziom szkolnictwa w Polsce uległ znacznej poprawie.

W 2004 r. jedynie 17 proc. Polaków w wieku 30-34 lata mogło się pochwalić tytułem absolwenta uczelni wyższej. Obecnie ten odsetek wynosi 46 proc., co oznacza, że nasz kraj wyprzedził średnią unijną.

Członkostwo Polski w UE daje młodzieży okazję do udziału w programie Erasmus+. Jest to inicjatywa, która wspiera wymianę edukacyjną i działanie na rzecz wzrostu gospodarczego krajów wspólnoty. Program jest ogromną szansą dla osób marzących o nauce za granicą, poznawaniu świata, kultury oraz ludzi z innych krajów.

Erasmus+ cieszy się dużą popularnością w Polsce. Przez dwie dekady z programu skorzystało 266 tys. polskich studentów. Działa to w dwie strony – młodzież z innych europejskich krajów chce się uczyć w Polsce. Przez 20 lat do Polski przyjechało ponad 208 tys. studentów w ramach Erasmus+.

Fundusze Europejskie dla Polski

Fundusze Europejskie wspierają wzrost poziomu kompetencji i wykształcenia młodych ludzi. Środki unijne trafiają do takich programów jak np. "Pierwszy biznes – wsparcie w starcie", "Pożyczka na kształcenie", z których wciąż można skorzystać, czy zakończonych już "Inicjatyw dla młodych".

Polskę czekają kolejne lata rozwoju. W nowym rozdaniu europejskich środków (na lata 2021-2027) otrzymamy prawie 350 mld zł z Funduszy Europejskich oraz 268 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze te wpłyną na poprawę stanu gospodarki, klimatu, edukacji, ochrony zdrowia czy infrastruktury.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródła:

  • Bank Danych Makroekonomicznych
  • Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
  • "Raport o stanie sektora MSP w Polsce 2024"
  • Eurostat
  • gov.pl
  • GUS
Akcja partnerska płatna Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0