ekologia
Tysiące pingwinów zagrożonych. W tle śmiertelny wirus
kosz

Polski Pakt Plastikowy i zegar w Nowym Jorku. Czy zdążymy przed katastrofą?

Źródło zdjęć: © pixabay.com
Anna RusakAnna Rusak,23.09.2020 00:23

Do 2025 mamy produkować mniej plastiku - ale czy to pomoże, jeśli deadline dla nas jako ludzkości został już wyznaczony? Oto garść ekologicznych newsów.

Na efekty będziemy musieli trochę poczekać, bo cele mają być zrealizowane do 2025 roku, ale już donosimy, że można zacząć się cieszyć! Z czego? Niedawno powołano Polski Pakt Plastikowy - inicjatywę, która ma pomóc w walce z katastrofą klimatyczną. 

Jest ona częścią międzynarodowej inicjatywy Pact Network Fundacji Ellen MacArthur, która stara się minimalizować zużycie surowców i odpadów oraz emisji i energii potrzebnej na ich wytworzenie.

Do Paktu przystąpiły m.in. takie firmy jak: Lidl, Biedronka, Kaufland. Oznacza to, że one także w znacznym stopniu będą przyczyniały się do redukcji plastiku w naszym środowisku. Żeby tego dokonać, muszą zrealizować 6 kroków:

 • Do 2025 wszystkie opakowania wykonane z tworzyw sztucznych muszą podlegać recyklingowi lub mają być ponownie wykorzystane
 • Opakowania w min. 25% mają składać się z surowców wtórnych
 • Recykling w Polsce ma wynosić minimum 55%
 • Najbardziej szkodliwe opakowania mają zostać usunięte lub przeprojektowane
 • Dąży się do zmniejszenia o 30 proc. zużycia pierwotnych tworzyw sztucznych w opakowaniach
 • Firmy zobowiązują się do edukacji społeczeństwa w tematach recyklingu i segregacji.

Biorąc pod uwagę, że w Polsce recykling dopiero raczkuje - jak podawał Eurostat, w 2017 w Polsce recyklingowi poddano zaledwie 34,6 proc. odpadów z tworzyw sztucznych - taka zmiana może przynieść wiele dobrego. Czasu w końcu mamy niewiele...

Świadczyć o tym może chociażby zegar, który na Union Square zaczął odliczać czas do końca - czyli tego momentu, w którym żadne nasze działanie nie będzie miało już znaczenia, bo najzwyczajniej w świecie po prostu będzie za późno.

Zegar ma nam przypominać, że zostało niewiele czasu, żeby podjąć jakieś działania, które realnie będą nas oddalały od katastrofy klimatycznej. 

trwa ładowanie posta...

Do momentu, w którym temperatura Ziemi wzrośnie o 1,5 stopnia, zostało nam nieco ponad siedem lat. To taki można powiedzieć życiowy deadline, którego nie powinniśmy przekroczyć, jeśli chcemy zostać na tej planecie. 

W tej perspektywie założenia Paktu dobrze byłoby przyspieszyć i wziąć jeszcze przy okazji pod uwagę, że jest jeszcze taki plastik, który nie do końca jest widoczny, a który także powoduje wiele szkód. Z mikroplastikiem też wypadałoby w końcu coś zrobić.

W każdym razie - żeby nie było! - cieszymy się z tej nowej inicjatywy i dalej zachęcamy do edukowania i podejmowania świadomych wyborów. Żeby już takie obrazki jak ten nie łamały nam serca:

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 2
 • emoji ogień - liczba głosów: 1
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 2
Komentarze (0)
arrow
Lody z wodorostów. Wegańska alternatywa na upalne dni