łazienka

Mikroplastik jest nawet w płynie pod prysznic. Sprawdź skład swojego

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,14.09.2020 22:28

Mikroplastik. Znajdziemy go w ubraniach, wodzie, na naszych talerzach. Wolne od niego nie są także kosmetyki, których używamy na co dzień. I to nie jakieś fancy brokaty czy lakiery, ale zwykłe kremy, peelingi czy płyny pod prysznic.

Mikroplastik to mikroskopijne cząstki plastiku, które nie ulegają rozkładowi i nie rozpuszczają się w wodzie. Za to niestety ją zanieczyszczają, zalegają na jej dnie, a do tego są zjadane przez morskie zwierzęta.

Właśnie w ten sposób przedostaje się też do naszego organizmu. Naukowcy z University of Newcastle w Australii podali, że w ciągu tygodnia zjadamy nawet do 5 gramów plastiku, czyli tyle, ile waży karta kredytowa. Całkiem sporo, prawda?

trwa ładowanie posta...

Te mikroskopijne drobinki plastiku są używane do produkcji kosmetyków od lat 60. XX w. Gdzie możemy je znaleźć? W peelingach, pastach do zębów, żelach pod prysznic, a także w kremach, balsamach i lakierach do paznokci.

Jak sami widzicie, mikroplastik dosłownie nas otacza - i to nie tylko z zewnątrz. Niedawno pisaliśmy o najnowszym odkryciu naukowców, którzy potwierdzili, że plastik może się odkładać w naszych organach, np. wątrobie, śledzionie czy nerkach. Właśnie dlatego powinniśmy całkowicie wyeliminować z naszego życia produkty, które go zawierają.

Żeby było Wam łatwiej, przygotowaliśmy listę składników, na które szczególnie musicie uważać:

  1. Polyethylene (PE), Polipropylene (PP) i Polyethylene Terephthalate (PET / PETE) - możecie je znaleźć w peelingach, pastach do zębów
  2. Polyester, Polyester-1, Polyester-11(PES) - możecie go znaleźć w odżywkach do włosów i paznokci
  3. Polyamid (PA) i Nylon-12, Nylon-6, Nylon-66 - dzięki nim kosmetyk lepiej się rozprowadza, dlatego możecie je znaleźć np. w kremach BB, pomadkach, bazach pod makijaż
  4. Polyurethane, Polyurethane-2, Polyurethane-14, Polyurethane-35 (PUR) (PU) - znajdziecie je np. w lakierach do włosów 
  5. Polyimide, Polyimid-1 (PI) - możecie je znaleźć m.in. w tuszach i lakierach do włosów
  6. Acrylates Copolymer, Acrylates Crosspolymer - sprawiają, że kosmetyki się nie rozwarstwiają, znajdziecie je np. w kremach
  7. Polyquaternium-7 (P7) - znajdziecie go w odżywkach, szamponach i aerozolach
  8. Polyurethane – poliuretan, w kosmetykach wykorzystywany jest jako środek utrwalający fryzurę, można spotkać go np. w lakierach do włosów.

Niestety, firmy nie mają obowiązku informowania o tym, czy w danym kosmetyku znajduje się mikroplastik. Dlatego trzeba uważnie czytać etykiety. Waszą uwagę powinny zwrócić substancje, które zawierają w sobie cząsteczkę poly oraz acylates

Szybki rzut oka na składy kosmetyków najpopularniejszych marek nie pozostawia złudzeń - choć o szkodliwości mikroplastiku wiadomo od lat, wciąż ma się dobrze.

The Story of Microbeads

Na szczęście rządy niektórych krajów ułatwiają życie "zwykłym" konsumentom. Zakaz sprzedaży kosmetyków, które mają mikroplastik w składzie, obowiązuje od kilku lat m.in. w Holandii, USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Francji czy Korei Południowej.

Unia Europejska nie wydała jeszcze rozporządzenia, które zakazywałoby sprzedaży produktów z mikroplastikiem na jej terenie. Wiele wskazuje jednak na to, że takie kroki mogą zostać wkrótce podjęte.

Stowarzyszenie Cosmetics Europe, zrzeszające producentów z branży kosmetycznej działających na terenie UE, już w 2015 roku wydało zalecenia o wycofaniu mikrodrobinek z kosmetyków spłukiwanych. Miały one zniknąć ze składów do końca 2020 roku.

Wiele firm działa też na własną rękę - np. mikroplastik w peelingach zastępuje cukrem, solą, celulozą czy drobinkami łupin orzechów. Niektóre umieszczają też na opakowaniach informację, że produkt nie zawiera mikroplastiku, co ułatwia zakupy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 1