Epidemia fake newsów o COVID-19. Jak ją zatrzymać?
Pandemia COVID-19 zamknęła nas w domach, nakazała zamienić szkolne ławki na domowe biurka, ograniczyła spotkania i zajęcia pozalekcyjne. Sprawiła też, że błądzimy w gąszczu informacji i fake newsów, które spływają do nas każdego dnia. Nic zatem dziwnego, że czujemy złość i frustrację. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Gdzie leży prawda? I w jaki sposób weryfikować dane dotyczące naszego zdrowia i szczepień w kontekście pandemii?
Wiedza to podstawa!
Podobne
- Masz takie objawy? "Mgła mózgowa" po Covid-19 zbiera żniwo
- Dzień bez telefonu. Nadmierne przywiązanie do smartfona zmienia kształt i rozmiar ludzkiego mózgu
- Riya Sokół (ta od manifestacji pieniędzy) odleciała. Kontruje ją psychoterapeutka
- Jak pobrać paszport covidowy? Będziesz TEGO potrzebował_a 🛂
- Jak efektywnie uczyć się z ADHD? Internautka podzieliła się wskazówkami
Kiedy zaglądasz do mediów społecznościowych lub czytasz wiadomości na portalach, nie ma dnia, abyś nie natknął się na informacje związane z COVID-19. Atakują nas z każdej strony. Chwytliwe nagłówki przyciągają nas jak magnes, a treści artykułów nierzadko poddają w wątpliwość to, co usłyszeliśmy od specjalistów.
Dezinformacja jest dziś na porządku dziennym. To duży problem. I nie chodzi tylko o to, że docierają do nas nie zawsze prawdziwe informacje. One mają wpływ na nasze życie! Ile to już razy przeczytałeś, że szczepionki nas trują, a pandemia to wymysł wielkich koncernów? A może dotarła do ciebie wiadomość, że szczepionki nie są odpowiednio badane i służą depopulacji? Kiedy czytasz takie treści, które dodatkowo komentowane są przez pojedyncze osoby ze środowiska naukowego, nie wiesz, komu ufać. Jesteś zdezorientowany i sfrustrowany, bo chyba jak każdy chcesz już wrócić do normalnego życia bez zakazów i ograniczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bella Control Discreet: podziękować sobie
Jednym sposobem, by się przed tym uchronić jest weryfikowanie danych i sprawdzanie źródeł. To cenna wiedza, która przyda się nam nie tylko w dobie pandemii. Pomóc w jej zdobyciu może Fundacja "Przeciwdziałamy Dezinformacji", która przygotowała platformę CovidHub.edu.pl, stanowiącą centrum wiedzy na temat COVID-19. Znajdziesz tam rzetelne informacje dotyczące samego wirusa SARS-CoV-2, sytuacji pandemicznej oraz szczepień.
Kto pyta, ten wie
CovidHub.edu.pl da ci możliwość uzyskania rzetelnych odpowiedzi na pytania, które od miesięcy krążą w przestrzeni publicznej: Czy szczepienia to eksperyment medyczny? Czy lekarze szczepią się przeciwko COVID-19? Czy obowiązek noszenia maseczek jest legalny? Czy koronawirus został stworzony sztucznie? A to tylko niektóre z nich, bo pytań związanych z trwającą pandemią jest całe mnóstwo.
Idea ich stawiania jest słuszna. W ten sposób chcesz dowiedzieć się, jak należy postępować i czy podejmowane przez ciebie decyzje są właściwe. Na podstawie uzyskanych informacji kreujesz swoją wizję świata i możesz zabrać głos w merytorycznej dyskusji.
W dzisiejszym świecie, kiedy każdy może się publicznie wypowiedzieć, a wielu celebrytów mianuje się ekspertami różnych dziedzin, weryfikacja danych jest zadaniem szalenie trudnym. Stąd potrzeba stworzenia platformy CovidHub.edu.pl. Jest to miejsce, w którym ty i twoi rówieśnicy, ale też wasi rodzice i dziadkowie, mogą znaleźć weryfikator informacji i linków dotyczących COVID-19. Materiały są opracowane rzetelnie, poparte dowodami, zweryfikowane. W ten sposób obronisz się przed manipulacją i będziesz mógł podjąć świadome decyzje dotyczące swojego zdrowia.
Nie tylko młodzież
CovidHub.edu.pl to także przestrzeń, która pozwala twoim edukatorom zdobywać i szerzyć zweryfikowaną wiedzę wśród uczniów, podatnych na nierzetelne informacje. Nauczyciele mają do wyboru cztery scenariusze lekcji, które dotyczą powstających teorii spiskowych, nauki krytycznego myślenia, rozpoznawania informacji "fejkowych" oraz rozumienia mechanizmów, kierujących naszymi zachowaniami.
Odpowiedzialna edukacja to klucz w przeciwdziałaniu fake newsom, z którymi tak naprawdę spotykamy się na co dzień. I to było nasze główne założenie – stworzyć przestrzeń, dedykowaną dzieciom i młodzieży oraz ich nauczycielom, którzy korzystając z przygotowanych przez nas materiałów edukacyjnych, będą mogli przekazywać zweryfikowane dane i uświadamiać swoich uczniów, jak duża jest obecnie rola rzetelnych informacji – mówi Karol Orzeł z Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji".
W tworzenie platformy CovidHub.edu.pl zaangażowane jest także Stowarzyszenie Pravda, które dodatkowo zwraca uwagę na to, jak ważne jest edukowanie o rzetelności i weryfikowaniu przekazów, z którymi na co dzień masz styczność.
W czasie pandemii zapanował chaos informacyjny, z którym mieli styczność zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Skrajne poglądy dotyczące szczepień i szkodliwości wirusa SARS-CoV-2 dodatkowo nie ułatwiały pracy. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać wysiłek włożony w edukację przyszłych pokoleń i zaproponować materiały edukacyjne, które uczą krytycznego myślenia i weryfikacji informacji. To z pewnością wzbogaci wiedzę uczniów i przełoży się na rozwijanie ich świadomości społecznej. A są to przecież główne cele, które szkoła powinna realizować – podkreśla Aleksandra Wrona, przedstawicielka Stowarzyszenia Pravda, które jest współautorem projektu.
Pamiętaj więc, że każdy z nas ma prawo do obiektywnych i rzetelnych danych, które pozwolą na podejmowanie samodzielnych i racjonalnych decyzji. Zwróć jednak uwagę, by każdą z informacji sprawdzić i nie dać się oszukać. To klucz do bycia świadomym obywatelem świata.
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu