Check out english version
zdrowie psychiczne
"Czujemy się żałośni i nierealni". Plaga samotności wśród pokolenia Z
Riya Sokół bagatelizuje stany lękowe

Riya Sokół (ta od manifestacji pieniędzy) odleciała. Kontruje ją psychoterapeutka

Źródło zdjęć: © Instagram
Maja Kozłowska,
12.09.2023 12:15

Riya Sokół jest domorosłą mentorką i publiczną mówczynią. Zasłynęła z promowania "rytuału płacenia", jednak oprócz przekazywania wiedzy na temat przyciągania pieniędzy, dzieli się również poradami, jak dbać o zdrowie psychiczne. Spoiler: absolutnie nie powinna tego robić.

Jeśli jeszcze nie znacie Riyi Sokół, wiele straciliście. Kobieta zaistniała w show-businessie jako Pati Sokół i niegdyś zajmowała się muzyką. To jednak stare czasy, a Pati odeszła w niepamięć. Dziś działa Riya, która jest samozwańczą mentorką, mówczynią, performerką. Na jej stronie internetowej można przeczytać, że "działa na rzecz inspirowania do świadomego życia oraz z niekonwencjonalnego podejścia do różnych jego obszarów - dzięki któremu, ludzie poprawiają swoją jakość życia w bardzo znaczący sposób".

Brzmi to jak tekst wygenerowany przez sztuczną inteligencję, który mógłby znaleźć się w bio każdego domorosłego coacha. Z daleka pachnie scamem i teoriami spiskowymi. Riya Sokół sprzedaje różnego rodzaju kursy, spotkania i szkolenia o enigmatycznych tytułach: "Niech żyje bal", "Elixir", "Warta miliony". W ofercie ma również indywidualne kody (cokolwiek to znaczy) udostępniane w wersji mp3 i trwające pięć minut. Taka przyjemność kosztuje 555 zł. Ceny na jej stronie wahają się od kilkuset do nawet 11 tys. zł.

Riya Sokół stała się viralem przez występ na Life Balance Congress - wydarzeniu przyciągającym świadomych ludzi, którzy "odrzucili ograniczenia i znaleźli wewnętrzną siłę". Podczas panelu Riya opowiadała o rytuale płacenia. Limit w aplikacji bankowej uświadomił kobiecie, że tak samo działa życie. Wystarczy przesunąć suwaczkiem własne ograniczenia, a problemy, puff, znikają.

Life Balance Congress Rytuał płacenia Riya Sokół

Riya Sokół: "lęk sabotuje nasze marzenia"

Jeden z kursów oferowanych przez Riyę Sokół nosi wdzięczną nazwę "PIENIĄDZE SĄ". Ten konkretny kosztuje 1650 zł i obecnie jest niedostępny. Został przeceniony z 2727 zł - pewnie dlatego się wyprzedał. Trzeba przyznać, cena jest naprawdę korzystna...

Riya Sokół spotkała się z kursantami i postanowiła przekazać im swoją wiedzę na temat stanów lękowych. Fragment wystąpienia wrzuciła na Instagram, w opisie nadmieniając, że "ja zjadłam zęby na lękach, studiowałam je od 3 roku życia. I oto mój (brutalny) wniosek". Przemówienie kobiety jest gigantycznie szkodliwe, ponieważ nie tylko bagatelizuje problem, ale również zniechęca do szukania pomocy u specjalistów.

Oczywiście, że miałam stany lękowe, bo w nocy mnie budziły moje marzenia, które w nocy mówiły: Hello! Długo jeszcze? Ale stan lękowy! Oczywiście! Ale dopóki nie zaczniesz realizować tego, po co tutaj przyszłaś, to oczywiście, że będziesz miała stany lękowe. Ogarnij się. I nie zwalaj już na te głosy. Bo to są twoje głosy.

- Riya Sokół
trwa ładowanie posta...

Film Riyi Sokół spotkał się z odpowiedzią Anny Mochnaczewskiej, ktora jest psychoterapeutką schematu i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną. Ergo - ma wiedzę, aby wypowiadać się w sprawie zdrowia psychicznego. Anna Mochnaczewska punktuje wideo "mentorki" i podkreśla, do jak tragicznych skutków może doprowadzić. Oprócz lekceważenia problemu dodatkowo wywiera presję na osobach zmagających się z lękami, nakładając na nich obowiązek samodzielnego poradzenia sobie z nimi.

Przypominamy, że korzystania z pomocy psychologicznej nie należy się wstydzić. Poniżej podajemy nr telefonu, na które można zadzwonić, aby uzyskać wsparcie.

  • 116 123 - Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
  • 116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 22 594 91 00 - Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Toffik,zgłoś
Dlaczego osoby bez wykształcenia z psychologii dają porady zdrowotne,przecież to powinno być karalne !!!!
Odpowiedz
5like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Uwewnętrzniona homofobia i bifobia. Dlaczego jesteśmy okrutni dla samych siebie?