Jak pobrać paszport covidowy?

Jak pobrać paszport covidowy? Będziesz TEGO potrzebował_a 🛂

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oliwier NytkoOliwier Nytko,10.06.2021 18:10

Jesteście już po szczepieniu? Pewnie teraz myślicie nad tym, jak pobrać paszport Covidowy, czyli przepustkę do normalnego podróżowania. Oto poradnik, jak to zrobić!

Terminy szczepień są ogólnodostępne dla każdego dorosłego oraz dla niektórych młodszych osób. Obecnie to szczepionki czekają na chętnych, więc każdy jest w stanie zaszczepić się od ręki.

Po zaszczepieniu się w pełni, będziecie mogli pobrać tzw. paszport Covidowy. Jest on przepustką do bezproblemowego przemieszczania się pomiędzy krajami. Od 1 czerwca Polska, wraz z 11. krajami, udostępniła tzw. EU Digital COVID Certificate.

trwa ładowanie posta...

Jak pobrać paszport covidowy?

Aby uzyskać certyfikat, który będzie dostępny w naszym telefonie, potrzebujemy aplikacji mObywatel:

Jeżeli to Wasz pierwszy raz z aplikacją, musicie najpierw potwierdzić swoją tożsamość za pomocą Profilu Zaufanego lub innej metody weryfikacji. W momencie, gdy mamy już potwierdzone konto mObywatel, proces zdobycia paszportu covidowego jest banalny:

mObywatel i szczepienia – pobierz najnowszą wersję apki

I tyle! Dostajemy następnie prosty paszport z kodem QR, który będzie naszą podróżniczą przepustką. Tak wygląda zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu:

Jak pobrać paszport covidowy? Prosty poradnik z aplikację mObywatel!
Jak pobrać paszport covidowy? Prosty poradnik z aplikację mObywatel! (Materiały prasowe)

W momencie, gdy jesteśmy zaszczepieni tylko jedną dawką z dwóch, system pokazuje taki błąd:

Paszport covidowy: błąd, który pojawia się wtedy, gdy nie jesteśmy w pełni zaszczepieni
Paszport covidowy: błąd, który pojawia się wtedy, gdy nie jesteśmy w pełni zaszczepieni (Materiały prasowe)

Jeżeli otrzymaliście fizyczny, drukowany certyfikat, to nadal możecie dodać ten cyfrowy do telefonu w aplikacji. Z kolei jeżeli chcecie wydrukować swój certyfikat, to musicie wejść i zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, wybrać zakładkę "Szczepienia", potem "Profilaktyka", aby odnaleźć zaświadczenie o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19.

Dla niektórych zaszczepienie jest najlepszą formą zaoszczędzenia gotówki. Testy na obecność koronawirusa podczas przemieszczenia się pomiędzy krajami potrafią kosztować majątek. A będąc w pełni zaszczepieni jedną (J&J) lub dwoma (Astra, Moderna i Pfizer) dawkami, możemy obejść się bez płacenia za testy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0