Zostawiają włosy i odciski palców w Uberze. O co chodzi?
Kobiety dzielą się na TikToku swoimi sposobami na zwiększenie bezpieczeństwa w Uberze. Czemu część z nich zostawia w taksówkach na aplikacje swoje włosy i odciski palców?
Zaufanie kobiet do firm przewozowych ostatnio zostało poważnie nadszarpnięte. W czerwcu zeszłego roku Uber opublikował raport dotyczący przejazdów, który wykazał, że w 2020 roku w USA doszło do 998 przypadków napaści na tle seksualnym związanych z firmą. W zeszłym roku pojawiło się sporo podobnych doniesień od użytkowniczek aplikacji z innych krajów, także z Polski. Przykładowo, w lutym jedna z kobiet w Polsce opisała sytuacje z Bolta.
Podobne
- Kontrola pojazdów Bolta i Ubera: Nietrzeźwi, poszukiwani, skradzione auto
- Indyjska linia lotnicza wychodzi na przeciw kobietom. Chodzi o ich bezpieczeństwo
- Tiktokerka usunęła jajowody i zamieniła je w naszyjnik. Czemu?
- Ubrała się "zbyt wyzywająco" na chrzciny. Co to właściwie znaczy?
- Trend na TikToku o molestowaniu. Na czym polega "Subway shirt"?
Kierowca samochodu wywiózł ją na parking, gdzie przekroczył granice jej nietykalności cielesnej. W związku z tym coraz więcej osób dzieli się sposobami na zwiększenie swojego bezpieczeństwa w firmach przewozowych, a warszawskie policjantki przygotowały naprawdę fajną kampanię na ten temat. Teraz pewna tiktikerka opowiedziała o dość nietypowym zwyczaju... Czemu zostawia w Uberze swoje włosy?
Uber i Bolt a bezpieczeństwo kobiet
Na początku przypomnijmy, że trwająca kilka miesięcy kontrola kierowców aplikacji taksówkarskich z Warszawy wykazała, że 114 z 1098 skontrolowanych kierowców nie miało wymaganych prawem licencji na przewóz osób. Z kolei ostatnia kontrola w Łódzkiem wykryła nawet osoby poszukiwane do odbycia kary więzienia. Biorąc pod uwagę to i coraz częstsze zgłoszenia kobiet dotyczące naruszania ich granic, zmiany w funkcjonowaniu przewoźników są zdecydowanie potrzebne.
Polski rząd od lata zeszłego roku pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa w aplikacjach taksówkarskich. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM informował w lipcu, że trwają prace nad ustawą, która pozwoliłaby w łatwiejszy sposób zweryfikować kierowcę i szybciej zareagować na niebezpieczne zdarzenia.
Na razie jednak kobiety muszą radzić sobie same. Jedna z użytkowniczek TikToka o nazwie Brennalina podzieliła się swoim sposobem na zachowanie bezpieczeństwa w Uberze. Zanim wsiądzie do Ubera lub innej aplikacji taksówkarskiej zostawia ślady swoich palców na szybie, a na siedzenie upuszcza kilka pasm włosów. Dzięki temu jej DNA może zostać bez problemu znalezione w aucie, gdyby coś jej się stało.
- Za każdym razem, gdy zamawiam przejazd i wsiadam do samochodu, zostawiam na siedzeniu swoje włosy oraz odciski palców. Wiem, że gdyby coś mi się stało, moje DNA bez problemu zostanie znalezione w aucie – informuje w TikToku użytkowniczka.
Jak bezpiecznie jeździć Uberem i Boltem?
Kobiety w komentarzach dzieliły się swoimi sposobami na zwiększenie bezpieczeństwa w Uberze. Część z nich zawsze wchodząc do samochodu udaje, że z kimś rozmawia i udostępnia swoją lokalizację. Inne radzą, by zawsze przed tym, jak kierowca ruszy, sprawdzać, czy nie włączył blokady drzwi.
Przypomnijmy, że swoimi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa w aplikacjach przewozowych podzieliły się również policjantki. W kampanii społecznej "Świadomość" radziły, jak się zachować w aucie. Oto lista zasad, które warszawskie funkcjonariuszki polecają korzystającym z takich przejazdów kobietom:
- pamiętaj, by sprawdzić, czy pojazd posiada właściwe oznakowanie,
- zanim wsiądziesz, upewnij się, że to samochód wskazany w aplikacji,
- nie zapomnij sprawdzić, czy kierowca jest tym samym co wskazany w aplikacji ,
- warto udostępnić trasę przejazdu osobie zaufanej,
- nie bój się poprosić o zmniejszenie temperatury, ta może wywołać u ciebie senność, możesz też sama uchylić szybę,
- nie masz obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy, przez cały czas możesz prowadzić rozmowę telefoniczną ze znajomą,
- pamiętaj, że na każdym etapie możesz zrezygnować z usługi przewozu,
- w razie zagrożenia, nie zastanawiaj się zatelefonuj pod nr alarmowy 112.
Kampania społeczna "Świadomość". OPP Warszawa
Warto dodać, że Bolt również wprowadził już opcję, która ma zwiększać bezpieczeństwo i wprowadził usługę "Kobiety dla kobiet". Dzięki niej klientki mogą zamówić przejazd z kierowczynią, a nie kierowcą.
Kampania społeczna "Świadomość". OPP Warszawa
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku