mała syrenka
Nowy zwiastun "Małej Syrenki" z Erykiem i Urszulą. "To reklama szamponu"
Zmiany w tekstach piosenek "Małej Syrenki"

Zniszczyli piosenki z "Małej Syrenki"? Utwory będą zmienione

Źródło zdjęć: © DisneyPolskaVEVO, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,07.04.2023 13:15

Aktorska wersja "Małej Syrenki" będzie zmieniona względem oryginalnej. Historia ma być bardziej feministyczna, dlatego twórcy zdecydowali się na zmianę tekstu dwóch utworów. Fani krytykują zniszczenie ich ulubionej piosenki z filmu.

Premiera aktorskiej wersji "Małej Syrenki" przewidziana jest na 26 maja. Wersja kinowa będzie się różniła od tej, którą znamy z dzieciństwa. Nie chodzi jednak tylko o to, że Arielka, w którą wciela się Halle Bailey, będzie czarnoskóra.

Wcześniej reżyser filmu Rob Marshal zapowiedział, że jego "Mała Syrenka" przedstawi główną bohaterkę w inny sposób. Teraz dowiadujemy się, że zmiany zaszły również w tekstach piosenek. Dwa utwory zostały zaktualizowane, by opowieść była bardziej feministyczna i uwzględniała takie kwestie jak świadoma zgoda.

Feministyczne zmiany w "Małej Syrence"

W rozmowie z portalem Vanity Fair kompozytor i autor tekstów Alan Menken opowiedział o zmianach, jakich możemy spodziewać się w aktorskiej wersji "Małej Syrenki". Teksty dwóch piosenek miały zostać zaktualizowane, by opowieść była bardziej feministyczna i wzmacniała pozycję kobiet.

Pierwszym zmienionym utworem jest "Całuj ją". To piosenka, którą krab Sebastian wykonuje w chwili, gdy Arielka i Eryk są na randce na łodzi. W trakcie utworu bohater namawia księcia na pocałowanie głównej bohaterki. Według twórców trzeba było zaktualizować ten tekst o kwestie związane ze świadomą zgodą.

- W "Całuj ją" wprowadzono kilka zmian w tekście, ponieważ ludzie są teraz bardziej wrażliwsi na to, jak książę Eryk narzuca się Arielce - tłumaczy Manken.

"I już nie wiesz skąd/Czujesz dziwny prąd/Całować chciałbyś ją/Tak chcesz ją/Trochę czujesz trochę wiesz/To że ona kocha też/Ale trzeba to sprawdzić/Więc się w końcu rusz/I pocałuj już/Nie zwlekaj dłużej nie" - śpiewa Sebastian w "Małej Syrence".

Emilian Kamiński - Całuj ją (z filmu "Mala Syrenka")

Drugim zmienionym utworem jest piosenka "Tylko głos", którą Urszula śpiewa, gdy oferuje Arielce zamianę ogona na nogi, za co bohaterka miałaby zapłacić brakiem głosu. Jak tłumaczy kompozytor, aktualizacje dotyczą wersów, przez które dziewczynki mogłyby odnieść wrażenie, że nie powinny mieć swojego zdania i zabierać głosu. Nie wiadomo jednak konkretnie, które fragmenty tekstów zostały zmienione.

"Mężczyźni tam nie lubią trajkotania/Plotkarstwo ich właściwie nudzi dość/Oczekuje się od pań/Żeby oszczędzały krtań/Lepiej milczeć niż bez sensu palnąć coś/Daj spokój!/Zamkniętą przy mężczyźnie trzymaj twarz/Bo gdy milczysz wtedy on sam uderza w czuły ton/I widzisz, że go w garści nagle masz" - śpiewa Urszula w "Małej Syrence".

Mała Syrenka (1989) Tylko głos

Fani "Małej Syrenki" krytykują feministyczne zmiany

Nie wszystkim podobają się zmiany w "Małej Syrence". Użytkownicy Twittera zgadzają się, że uwspółcześnienie piosenki "Całuj ją" było konieczne. Jednak według nich zmiana tekstu Urszuli zabierze to, co było w tym utworze najważniejsze, czyli ironię.

trwa ładowanie posta...

Warto przypomnieć, że w oryginalnym filmie z 1989 r. Arielka chce zamienić syreni ogon na nogi, by móc ponownie spotkać się z księciem Erykiem. W zasadzie oddaje swój głos i ciało tylko po to, by zdobyć faceta. Trzeba przyznać, że ta kwestia wymagała jednak pewnego zaktualizowania.

Sama Halle Bailey w wywiadzie dla magazynu "Edition" powiedziała, że jej Arielka będzie inna. W "Małej Syrence" mamy zobaczyć dziewczynę, która zamienia syreni ogon na nogi nie dla faceta, ale dla samej siebie i swojej wolności. Nowe teksty piosenek najprawdopodobniej będą wyrażały właśnie tę zmianę.

trwa ładowanie posta...

 Źródło: Vanity Fair, PinkNews

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
StormDragon,zgłoś
Co za bzdury. Piosenka Całuj ją od samego początku wyrażała świadomą zgodę. Ariela chciała go pocałować, tak jak Eryk chciał pocałować ją. Z tym że Eryk się wstydził, i Sebastian uświadamiał go że nie ma czego, skoro oboje chcą tego samego.
Odpowiedz
0like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Szafarowicz i spółka drwią z LGBT+. "Najlepszy odcinek Hitów w sieci"