Czy rankingi "Małej syrenki" są intencjonalnie zaniżane?

Hejt nic nie dał. "Mała Syrenka" odniosła kasowy sukces

Źródło zdjęć: © @Walt Disney Studios YouTube, canva
Marta Grzeszczuk,
30.05.2023 09:00

Od premiery 26 maja "Mała Syrenka" jest w wielu miejscach ofiarą "review-bombingu". Kto za tym stoi? Produkcja Disneya ma za to bardzo dobre wyniki oglądalności po pierwszym weekendzie w kinach.

Portal deadline.com podał w 28 maja, że premiera aktorskiej wersji "Małej Syrenki" okazała się sukcesem. Film zarobił w weekend otwarcia prawie 164 mln dolarów, co jest najlepszym wynikiem w tym roku. "Mała Syrenka" nie zachwyciła krytyków filmowych, ale nie jest też przez nich oceniana bardzo źle. Zebrane przez portal rottentomatoes.com recenzję dają ocenę 67 proc.

Okazuje się jednak, że publiczność, zwłaszcza poza Stanami Zjednoczonymi, jest wobec filmu mocno krytyczna. Deadline.com opisuje to, co dzieje się w internetowych rankingach wokół "Małej Syrenki" jako review-bombing, czyli zmasowaną akcję obniżania oceny filmu. Produkcja Disneya była oceniana wyjątkowo nisko jeszcze przed premierą, co wskazuje na aktywność internetowych trolli, które "walczą" z filmem, nie oglądając go.

Na największym portalu filmowym w Niemczech Moviepilot.de "Mała Syrenka" miała przed premierą ocenę 7 na 10 - wyjątkowo niską, jak na pozycję przedpremierową. W czasie weekendu spadła do 5. Deadline podaje, że podobne tendencje widać było we Francji, w Brazylii, w Korei czy w Meksyku. W Chinach film okazał się również finansową klapą.

Czy "Mała Syrenka" jest oceniana niesprawiedliwie?

Otwartym i bardzo trudnym do weryfikacji, pozostaje pytanie na ile jest to efekt działalności trolli, których motywacje w wielu miejscach na świecie są niestety rasistowskie, a na ile produkcja rzeczywiście nie przypadła do gustu faktycznym widzom.

IMDB inaczej niż zwykle przelicza oceny "Małej Syrenki"
IMDB inaczej niż zwykle przelicza oceny "Małej Syrenki" (IMDB.com)

Na popularnym imdb.com pojawiły się nawet specjalne ostrzeżenia, mówiące o "nienaturalnej aktywności głosujących". Portal stosuje obecnie wobec "Małej Syrenki" "alternatywny sposób kalkulowania wagi głosów". Aktualna ocena filmu na IMDB to 7/10.

Również na polskim portalu Filmweb.pl film ma wyjątkowo niska ocenę, jak na produkcję Disneya. W rankingu widzów film został oceniony na 4,8 na 10 punktów. W ocenie krytyków zasługuje na 6,7 na 10 punktowej skali. Dla porównania, polscy widzowie ocenili "Cruellę" z 2021 r. na 7,5 pkt, a "Król Lew" z 2019 r. na 7,3 pkt. W przypadku obu filmów ocena krytyków była niższa niż widowni.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 10
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Myslący,zgłoś
Rasizm nie ma z ocenami tego filmu nic wspolnego. Tak przedstawiaja to pseudotolerancyjni "bojownicy" o wszystko co nie tradycyjne, i kazdego kto nie podziela ich pogladu sprowadzaja do miana hejtera. To dopiero jest dyskryminacja ludzi o innym swiatopogladzie niz ten narzucany w mediach. Myslisz inaczej to milcz albo opluja cie jako hejtera. Widzą od poczatku chodzi o to, ze ten film mial byc fabularna ekranizacja filmu animowanego, gdzie syrenka miala jasna skore i czerwone wlosy, a nie ciemna i brazowe dredy. No i oczywiscie zla ursula pozostala zla biala, a jedynie glowna bohaterka stala sie skrzywdzona czarnoskora. To wlasnie jest dyskryminacja ludzi ktorzy nie podzielaja pogladow radowych oszolomow czy homofilow.
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
StormDragon,zgłoś
Kasowy sukces? Nie rozśmieszajcie mnie. Syrenka sprzedała się słabo. Biorąc pod uwagę koszta, to twórcy powinni się cieszyć jeśli wyjdą na zero. Po za tym, dobrze to się sprzedał nowy Spiderman, osiągając o wiele lepszy sukces niż syrenka.
Odpowiedz
7Zgadzam się0Nie zgadzam się