lifestyle
To, czy chcemy mieć dzieci, jest tylko naszym wyborem. Zamiast oceniać – wspieraj
Alternatywne przyrzeczenie ZHP

Zmiany w przyrzeczeniu ZHP. Harcerze nie muszą już "służyć Bogu"

Źródło zdjęć: © Canva, Facebook
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,23.05.2022 11:30

Związek Harcerstwa Polskiego dopuścił alternatywną rotę przyrzeczenia harcerskiego. Nowa, druga wersja przysięgi nie zawiera słowa "Bóg". ZHP uzasadnia, że jest to gest w stronę osób, które nie są gotowe na określenie swojego wyznania.

bFPtVCMj

20 maja ZHP wydał komunikat o tym, że zakończył się 42. Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego. Zjazd ZHP jest najwyższą władzą związku i zapadają na nim najważniejsze decyzje dla całej organizacji. Przybyli na spotkanie delegaci, którymi byli przedstawiciele jednostek harcerskich z całej Polski, zadecydowali o wprowadzeniu do Statutu ZHP alternatywnej roty przyrzeczenia harcerskiego.

Osoby przystępujące do ZHP otrzymają możliwość wyboru pomiędzy już istniejącą rotą a dodatkową, którą uchwalili delegaci podczas 42. Zjazdu ZHP. Dotychczas w organizacji obowiązywała rota przysięgi o następującej treści:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu.

Drugi rodzaj przyrzeczenia, który uchwalił 42. Zjazd ZHP, jest świecką alternatywą wersją przysięgi. Brzmi ona następująco:

bFPtVCMl

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, stać na straży harcerskich zasad, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu.

Dlaczego powstała alternatywna wersja przysięgi ZHP?

Związek tłumaczy, że nowa wersja przysięgi zawierająca odniesienie do wyższych wartości i przy jednoczesnym stosowaniu formy niezawierającej słowa "Bóg", usankcjonuje przystępowanie do ZHP osób, które nie są gotowe na określenie swojego wyznania, ale ciągle go poszukują.

"Rozwój duchowy jest bardzo ważnym elementem w pracy wychowawczej ZHP. Chcemy jako organizacja dawać możliwość młodym ludziom szukania swojej drogi, w której wspierają ich instruktorki i instruktorzy" - czytamy w komunikacie ZHP. Związek podkreśla, że dyskusje nad alternatywną wersją przysięgi trwały od 2014 roku.

Wprowadzenie alternatywnej wersji przysięgi harcerskiej należy ocenić bardzo pozytywnie. Do tej pory osoby niewierzące lub poszukujące swojego wyznania mogły czuć się pokrzywdzone, że składają przyrzeczenie Bogu, z którym się nie utożsamiały. Teraz mogą się czuć bardziej komfortowo, przystępując w szeregi organizacji.

bFPtVCMn

Warto przypomnieć badanie CBOS-u z 2021 roku, zgodnie z którym w Polsce w latach 1992-2021 zaobserwowano gwałtowny spadek liczby osób w wieku 18-24 lat praktykujących wiarę - z 69% do 23%.

ZHP a ZHR

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą organizacją harcerską w Polsce, która powstała w 1918 roku. Od 1989 roku w Polsce działa Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR), który powstał, aby zjednoczyć wysiłki niezależnych środowisk harcerskich poprzez powołanie alternatywnej ogólnopolskiej organizacji harcerskiej.

W ZHR obowiązuje jedna formuła przysięgi: Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

bFPtVCMt

Źródła: zhp.pl/plus.polskatimes.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Hana,zgłoś
To już nawet harcerstwo schodzi na psy. Kiedyś nie do pomyślenia to było,a dziś wyrzucają z przyrzeczenia to co najważniejsze, to już nie jest prawdziwe ZHP, to jakaś nowa chora kolejna ideologia- wstyd I hańba !!!!
Odpowiedz
5
like
11
dislike
zobacz odpowiedzi (2)
Autorze nie przysięga a przyrzeczenie i to jest bardzo istotna różnica. Mam odczucie, że autor nie wie nic o prawdziwej misji Harcerstwa i misji tej organizacji. Czuwaj. hm.Kunicki Sławomir
Odpowiedz
4
like
0
dislike
Harcerz Orli,zgłoś
A mojego komentarza nie ma, usunięto
Odpowiedz
1
like
2
dislike
Zobacz komentarze: 35
Komentarze (35)
arrow
Jaś Kapela OBRAZIŁ PAPIEŻA i dostał w twarz. A potem z główki. Prime MMA 2 powraca do patologii?