strajk-kobiet
Belgia pomoże Polkom dokonywać bezpiecznej aborcji i wesprze je finansowo
Katrine Glazkova

Zapytaliśmy autorkę słynnej grafiki, co myśli o zbiórce konkurującej z WOŚP

Źródło zdjęć: © Memiczny Janusz, screen posta z Facebooka Straży Narodowej / Wikimedia Commons
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,11.01.2021 17:12

Straż Narodowa wykorzystała słynną ilustrację autorstwa Katrine Glazkovej do promowania zbiórki pieniędzy – zbiórki konkurencyjnej wobec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rosyjska ilustratorka udzieliła nam komentarza w tej sprawie.

bGygTUib

Przypomnijmy, że 11 stycznia na profilu Straży Narodowej na Facebooku pojawił się post informujący o zbiórce pieniędzy. Organizacja napisała, że robi "konkurencje Owsikom" i zbiera pieniądze w tym samym dniu, co WOŚP.

Straż Narodowa wykorzystała do promocji zbiórki "serduszka pro-life"... których autorką jest Katrine Glazkova, artystka "pro-choice" popierająca Strajk Kobiet. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym poprzednim tekście.

bGygTUid

Kiedy w grudniu środowiska antyaborcyjne wykorzystały grafikę artystki, ta nie wiedziała o tym, dopóki o sytuacji nie poinformowali jej polscy internauci. Chcieliśmy się upewnić, że i tym razem wiadomość o działaniach Staży Narodowej dotrze do Katrine Glazkovej, dlatego przesłaliśmy artystce screen z fanpage'a SN. Ilustratorka udzieliła nam krótkiego komentarza, który przytaczamy poniżej.

Mogę nawet powiedzieć, że organizator tego gówna osobiście zna moje stanowisko. Byłam zmuszona mu o wszystkim powiedzieć w nieuprzejmy sposób, bo początkowo wydawało mu się, że to nic poważnego i może poprosić o coś innego. Pomimo całej absurdalności tych działań, ta osoba je kontynuuje tymi samymi metodami! To śmieszne!

- Katrine Glazkova

Na razie nie wiemy, czy Katrine zamierza podjąć jakieś kroki mające na celu zablokowanie inicjatywy Straży Narodowej. Ta chyba jednak po czasie zreflektowała się, że pomysł akcji może nie być do końca trafiony, bo post został już usunięty...

bGygTUif

Katrine Glazkova - kim jest?

Katrine Glazkova jest mieszkającą w Rosji autorką grafik o różnorodnej tematyce (przykładowe dzieła prezentuje na swoim Instagramie). Swoje prace sprzedaje w internetowych bazach zdjęć i każdy może je kupić.

W Polsce pewnie mało kto wiedziałby o jej pracach, gdyby nie kampania anty choice, w której wykorzystano jej pracę. Obraz przedstawiający płód w zaawansowanym stadium rozwoju w macicy w kształcie serca trafił na plakaty, które możecie kojarzyć z ulic Waszych miast.

trwa ładowanie posta...

Problem w tym, że poglądy artystki znacznie różnią się od kontekstu, w jakim użyto jej grafiki. Kiedy Katrine się o tym dowiedziała, nie tylko wydała specjalne oświadczenie, ale też zaprojektowała grafikę dla Strajku Kobiet.

bGygTUil

- Jako kobieta i artystka wyrażam poparcie dla Polek w walce o ich prawo do dokonywania wyborów - podkreśliła.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
To nie moze ich pozwac za bezprawne uzywanie jen sztuki?
Odpowiedz
3
like
1
dislike
Michał się,zgłoś
Nie wiem kto wam projektował stronę, ale jest po prostu koszmarna. Wszędzie nawalone obrazki, przez co całość jest mega nieczytelna, nie wiadomo gdzie kończy się treść artykułu. Jestem tu pierwszy i ostatni raz.
Odpowiedz
7
like
4
dislike
pro choice,zgłoś
To wspaniale, że tak ładna grafika została sprzedana i teraz wspiera szczytną akcję wspierania kobiet w ich walce o urodzenie się.
Odpowiedz
7
like
35
dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 7
Komentarze (7)
arrow
Lekarze zajmujący się Izabelą z Pszczyny z zarzutami. Kto jest winny jej śmierci?