strajk-kobiet
"Zabity przez indoktrynację, nietolerancję i poniżanie". Aktywiści LGBT+ udają zmarłych przed Ministerstwem Edukacji i Nauki
Katrine Glazkova

Przeciwnicy aborcji wykorzystali jej pracę – artystka ma dla nich odpowiedź

Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.12.2020 12:41

W grudniu 2020 roku grafiki autorstwa Katrine Glazkovej pojawiały się na banerach w dużych miastach w całej Polsce. Artystka nie miała pojęcia, że jej dzieło wykorzystały organizacje antyaborcyjne. Kiedy kobieta się o tym dowiedziała, przygotowała zaskakującą ripostę.

bFZWTvHD

Katrine Glazkova jest mieszkającą w Rosji autorką grafik o różnorodnej tematyce (przykładowe dzieła prezentuje na swoim Instagramie). Swoje prace sprzedaje w internetowych bazach zdjęć i każdy może je kupić. Jedną z grafik Glazkovej kupiła organizacja antyaborcyjna i wykorzystała w ogólnopolskiej kampanii. Obraz przedstawia płód w zaawansowanym stadium rozwoju w macicy w kształcie serca.

Kampania antychoice nie była promowana żadnymi sloganami. Grafika z wizerunkiem płodu pojawiała się na banerach i plakatach w dużych polskich miastach. Jeśli wychodziliście w grudniu na zewnątrz, na pewno widzieliście charakterystyczny obraz Glazkovej na przystankach autobusowych. Chociaż plakaty nie posiadały komentarza, można się było domyślić, że stanowiły odpowiedź na postulaty Strajku Kobiet.

Katrine Glazkova odpowiada organizacjom antyaborcyjnym

Rosyjska artystka nie wiedziała, że jej obraz wykorzystano w Polsce w sporze światopoglądowym. Kiedy internauci ją o tym poinformowali, Katrine Glazkova wydała oświadczenie na Instagramie, w którym napisała, że:

bFZWTvHF

Ta ilustracja miała mieć pozytywny wydźwięk, stanowić uosobienie radości z macierzyństwa, ale na pewno nie jako symbol ucisku i nieposzanowania praw kobiet. Sprzedaję to zdjęcie w bazach stockowych od wielu lat, ale nigdy nie pomyślałam, że coś takiego może się wydarzyć. Jako kobieta i artystka wyrażam poparcie dla Polek w walce o ich prawo do dokonywania wyborów.

- Katrine Glazkova

Rosyjska artystka przygotowała nową grafikę

Niedawno Katrine Glazkova udostępniła na swoim Instagramie nowy obraz, za pomocą którego chce wesprzeć Polski walczące o podstawowe prawo decydowania o swoim ciele. Grafika przedstawia nagą kobietę występującą na tle błyskawicy. Postać jest wpatrzona w stronę obserwującego, ma wyciągniętą do przodu rękę w geście "trzymaj się ode mnie z daleka". Katrine Glazkova pisze:

Przygotowałam to na wasze zamówienie. Jestem zmęczona denerowaniem się o coś, czego nie mogę zmienić. Nie chcę już tracić energii i czasu na rozwiązywanie problemu tego obrazu. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć, co i dlaczego jest tutaj pokazane, ale na wszelki wypadek podpowiadam, że to coś w stylu "Trzymaj się z dala od mojego ciała" [...]. W niniejszej ilustracji odpuszczam kwestię licencji [...] zezwalam ci na używanie jej bezpłatnie do twoich celów.

Grafikę w wysokiej rozdzielczości możecie pobrać z Dropboxa artystki.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Przemoc domowa? Według PAPIEŻA Franciszka jest niemal SATANICZNA