ekologia
"Wilczyce", broniące bieszczadzkich drzew, zatrzymane przez policje. "Grożono nam bronią, uderzano w twarz"
Szkło

Zamieniają butelki w piasek, by ratować planetę. Czy czekają nas szklane plaże?

Źródło zdjęć: © TikTok, ecofran
Anna RusakAnna Rusak,27.12.2021 14:28

Wiedzieliście, że kończy nam się piasek? Nie? No to musicie poznać firmę, która w dość oryginalny sposób próbuje poradzić sobie z tym problemem.

bFZOdqWH

Czy szklane butelki mogą uratować nasze zagrożone przez katastrofę klimatyczną linie brzegowe? Tego jeszcze nie wiadomo, ale firma Glass Half Ful sprawdza, w jaki jeszcze sposób może wykorzystać swój eko biznes. Co robi? Zamienia butelki w piasek.

Wszystko zaczęło się od butelki wina. Założyciele firmy, czyli Franziska Trautmann i Max Steitz, któregoś dnia na studiach, podczas popijania właśnie takiej butelki, uświadomili sobie, że gdy tylko ją skończą, szkło wyląduje na wysypisku śmieci. Banalne odkrycie? Może, ale oni postanowili zrobić z niego ekologiczny biznes.

Po co to robią?

bFZOdqWJ


Zastanawialiśmy się, co by było, gdybyśmy mogli zrobić coś z tym szkłem, zamienić je w coś innego lub poddać recyklingowi? Tak wpadliśmy na pomysł, aby zamienić szkło w piasek. Każdy potrzebuje piasku, to w końcu surowiec.

- Independent

Wtedy zdali sobie też sprawę z tego, że niedobór piasku jest poważnym problemem. Może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale co roku np. dosypujemy piasek na bałtycki plażach (więcej możecie o tym przeczytać w reportażu Filipa Springera dla magazynu Pismo).

Dwa lata temu założyli firmę i po prostu zaczęli zbierać butelki z okolicy. W działaniu wspiera ich lokalny samorząd w Nowym Orleanie (do tej pory jednak nie udzielił im wsparcia finansowego). Znacząco pomaga im też Fundacji Mike'a Rowe'a i… piwo Corona.

Problem, o którym nikt nie mówi: brakuje nam piasku

Jak wygląda recykling butelek?

Swoją pracą dzielą się na TikToku. W licznych filmikach możemy oglądać, jak wygląda cały proces zamieniana butelek w piasek. Od twórców Glass Half Ful możemy się też dowiedzieć, że w zakładach recyklingu średnio 60-90% materiałów zostaje wyrzucanych, a ich firma na wysypisko wysyła mniej niż 2% odpadów.

bFZOdqWL

Cały proces zamienia szkła w piasek jest dość prosty. Najpierw sortuje się je według koloru, oczywiście bez korków czy zakrętek. Potem butelki przesuwają się po taśmie i trafiają do maszyn, które je kruszą i proszkują.

To w zasadzie wystarczy, by uzyskać mieszankę piasku i żwiru, która następnie może być wykorzystywana przez piaskarzy, architektów i firmy budownicze. Wszystko o oczywiście odbywa się w duchu zrównoważonego budownictwa. Worki z piasku chronią też mieszkańców Nowego Orleanu przed powodziami.

bFZOdqWR

Trwają też badania nad możliwością uzupełniania takim szklanym piaskiem plaż. Naukowcy sprawdzają, jak piasek z recyklingu wpływa np. na skrzela ryb. Gdyby okazało się, że da się go przerobić w taki sposób, by nie szkodził wodnej florze i faunie, nasze problemy z niedoborami piasku na liniach brzegowych mogłyby zostać w piękny, ekologiczny sposób rozwiązane. Ciekaw tylko, jak byśmy na takim ostrym piasku wypoczywali...

Źródła: glasshalffullnola.org, www.independent.co.uk

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Brat Obajtka zagraża lasom? Ekolodzy alarmują: "Chcą rżn*ć lasy wokół Trójmiasta"