Słowo Roku

Wybrano Słowo Roku 2020 i Słowo Dekady. Wyniki... nie zaskakują

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,07.01.2021 12:35

Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundacja Języka Polskiego zorganizowały plebiscyt na Słowo Roku 2020 i Słowo Dekady. Zarówno internauci, jak i kapituła językoznawców, uznali, że w 2020 roku najpopularniejszym wyrazem był "koronawirus".

W plebiscycie na Słowo Roku 2020 roku głosy oddawali internauci oraz członkowie kapituły językoznawców. Konkurs trwał do ostatniego dnia minionego roku. Uczestnicy głosowania mogli wybierać słowa znajdujące się na uprzednio przygotowanej liście (zawierającej 34 propozycje) lub nadsyłać własne pomysły na najpopularniejsze słowo roku.

"Słowem Roku 2020 zarówno w głosowaniu internautów, jak i kapituły plebiscytu został rzeczownik "koronawirus" – czytamy na stronie organizatora. Na "koronawirusa" oddano 1753 głosy, co stanowi 9,8% wszystkich głosów. Na drugim miejscu podium znalazł się rzeczownik "kobieta" z 1516 głosami (8,4%), a na trzecim miejscu "apostazja" (1454 głosy, co jest 8,1% wszystkich oddanych głosów).

W pierwszej dziesiątce wyrazów, na które oddano najwięcej głosów, znalazły się: "lockdown", "Covid-19", "pandemia", "aborcja", "strajk", "kwarantanna", "zdalny". W głosowaniu kapituły drugie miejsce na Słowo Roku 2020 drugie miejsce zajął wyraz "kobiety", a trzecie rzeczownik "pandemia".

Zwycięstwo rzeczownika koronawirus nie dziwi w roku pandemii, zresztą nie tylko w polskim plebiscycie. Koronawirus jest nazwą wirusa, ale też choroby zwanej naukowo Covid-19. [...]. Także inne wyrazy opisujące rzeczywistość pandemii, są w polszczyźnie tworzone najczęściej z elementem korona-, np. koronalia, koronawakacje, koronawybory, koronialsi; Covid jest słowotwórczo znacznie rzadziej wykorzystywany.

- prof. Marek Łaziński

Słowo Dekady – wyniki głosowania

Internauci wybierali również słowo dziesięciolecia. Głosujący uznali, że najważniejszym wyrazem w latach 2011-2020 było "pięćset plus" (słowo roku 2016). Kolejne miejsce zajął skrótowiec "LGBT", a następnie "konstytucja". Wśród innych wyróżnionych słów znalazły się: "klimat", "dobra zmiana", "gender", "feminatyw", "protest", "niepodległość", "apostazja".

Młodzieżowe Słowo Roku 2020, czyli...? Mówiąc Inaczej, odc. 165

Tegoroczny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został odwołany. Powodem były między innymi "julki". Wiecie, kim one są?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1