Młodzieżowe Słowo Roku 2022: plebiscyt

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Plebiscyt rozpoczęty!

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, PWN, Twitter
Oliwier NytkoOliwier Nytko,13.10.2022 12:30

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 rozpoczął się. Możecie wysyłać swoje zgłoszenia ulubionych słów. Oby nie było takiego krindżu jak śpiulkolot, bo zaraz zrobimy naura… czy coś.

Język jest tworem żywym, który zmienia się wraz z rozwojem społeczeństw. Dobrze wiemy, że młode osoby nierzadko używają słów, które niekoniecznie są znane czy oswojone przez starszych.

Jak co roku, teraz rusza plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku! Każdy może zgłosić swoje ulubione słowo.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022: plebiscyt na słowo "młodych" rozpoczęty!

11 października rozpoczęła się siódma edycja plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Do 8 listopada trwa pierwszy etap, w trakcie którego możecie zgłaszać propozycje słów konkursowych. Od 15 do 30 listopada potrwa etap drugi, w którym będziecie mogli głosować na Młodzieżowe Słowo Roku.

Teraz na stronie PWN możecie wysłać zgłoszenie swojego słowa:

"Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania" - czytamy na stronie PWN.

Organizatorzy zaznaczają, że Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku".

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Ma za zadanie popularyzwanie języka polskiego wśród młodzieży i zachęcenie młodych do refleksji nad językiem. Konkurs został zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty – dodaj do ulubionych".

"Tegoroczną nowością jest zaproszenie do współpracy młodzieży szkolnej. Jury na etapie analizy zgłoszeń, będzie mogło skonsultować się z młodymi przedstawicielami Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK" - czytamy na stronie wydawnictwa PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku. W ubiegłych latach było kontrowersyjnie

W ubiegłych latach wybór słowa, które miało być "tym" słowem osób młodych, było owiane sporą dozą kontrowersji. W 2020 roku słowem roku został "koronawirus". Ale najpewniej wygrałaby "julka", gdyby nie decyzja PWN, gdyż to określenie miało być "negatywnie nacechowane", więc zostało wykluczone z głosowania.

Za to w ubiegłym roku, słodem osób młodych był "śpiulkolot", czyli określenie na sen spopularyzowane przez m.in. najcudowniejszy instagramowy profil "Make Life Harder". Tuż za nim pojawiła się "naura", którą za to spopularyzował twórca Boxdel - i to byłoby już bardziej sensowne.

Co w tym roku będzie słowem roku młodych osób? Ja bym podrzucił z chęcią kilka propozycji:

  • Czarnek;
  • Boomer i boomerida
  • XD;
  • Alternatywka;
  • Żugajka;
  • EkipaToRodzina.

Takie tam podstawowe słowa, które kocha każda młoda osoba.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 7
  • emoji kupka - liczba głosów: 54
Словианка,zgłoś
Gilbert
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
Karyna555,zgłoś
Team Gilbert
Odpowiedz
7Zgadzam się1Nie zgadzam się