Wojtek Sawicki

Wojtek Sawicki konfrontuje Andrzeja Dudę z rzeczywistością osób z niepełnosprawnościami

Źródło zdjęć: © Wojtek Sawicki, Twitter.com
Anna RusakAnna Rusak,06.12.2021 13:23

Andrzej Duda osobom z niepełnosprawnościami serwuje… piękne słowa i schody, co na swoim filmiku pokazuje Wojtek Sawicki, czyli Life On Wheelz.

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, w której udział wzięła m.in. para prezydencka. Oczywiście nie obyło się bez przemówienia.

Andrzej Duda bardzo "pięknie" opowiadał o tym, jak to osobom z niepełnosprawnościami pięknie żyje się w naszym kraju. Wojtek Sawicki, czyli Life On Wheelz, postanowił mu pokazać, że jego słowa nijak się mają do rzeczywistości.


"Chodzi o to, żebyśmy czynili wszystko w swoim życiu, żeby (osoby z niepełnosprawnościami) mogły funkcjonować jak najlepiej, bez barier, żeby mieli dostępne wszystko to, co każdy inny ma dostępne, żeby mogli się realizować, żeby mogli dawać innym przykład siły duchowej i tego, że można, że w najtrudniejszych warunkach da się osiągać sukcesy, że mimo różnych przeciwności, które spotykają czasem człowieka, można czerpać z życia ogromną satysfakcję, a jeszcze w dodatku bardzo często dawać z siebie innym".

- Andrzej Duda
trwa ładowanie posta...

Andrzej Duda kontra rzeczywistość Wojtka Sawickiego

Wojtek postanowił odpowiedzieć Andrzejowi Dudzie i pokazać mu, jak to osobom z niepełnosprawnościami "cudownie" żyje się w naszym kraju. Na filmiku zwizualizował kilka przykładowych sytuacji, do których odnosi się prezydent.

Bardzo łatwo jest się dostać do budynku? Duda pewnie ma na myśli schody. Wszystko jest przystosowane dla osób na wózkach? Oczywiście, by zapewnić im komfort postawiliśmy schody. O i jeszcze więcej schodów. Przecież osoby z niepełnosprawnościami świetnie sobie z nimi radzą!


"Czasem nawet nie wiedzą dlaczego, po prostu jakby idąc czują, że jakoś tak jest inaczej, bardziej przyjaźnie, bardziej otwarcie ".

trwa ładowanie posta...

Może jeszcze więcej schodów?

Zaraz potem prezydent dodaje, że ta otwartość wynika z… braku schodów. Co już jest zupełnie absurdalne, jeśli spojrzy się na ten wypełniony schodami filmik Wojtka Sawickiego.

A jak już tych schodów rzeczywiście nie ma, to podejścia, które się pojawiają zazwyczaj z łagodnością mają niewiele wspólnego. Na osoby z niepełnosprawnościami czekają też inne przeszkody np. hulajnogi elektryczne, które po prostu walają się po chodnikach i blokują wygodny przejazd.

trwa ładowanie posta...

Ciekawe, czy gdyby Andrzej Duda wsiadł na taki wózek i przez chwilę zobaczył, z czym muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnościami, z takim uśmiechem mówiłby o tych wszystkich "wygodach", "otwartości" i "przyjemności" poruszania się.

Przypominamy jeszcze na koniec, że o osobach z niepełnosprawnościami nie powinno się pisać ani "inwalida", ani "osoba niepełnosprawna", a Wojtkowi dziękujemy za ten zderzający nas z bardzo przykrą rzeczywistością, ale uświadamiający filmik.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0