Wojtek Sawicki

Wojtek Sawicki z narzeczoną odtwarzają zdjęcie Johna Lennona i Yoko Ono: "Niech sobie mówią, co chcą…"

Źródło zdjęć: © Tygodnik Powszechny, Renata Dąbrowska, Wojtek Sawicki, Twitter.com, Instagram.com
Anna RusakAnna Rusak,16.12.2021 11:30

Wojtek Sawicki z wraz ze swoją partnerką wystąpił w świątecznym reportażu "Tygodnika Powszechnego". Z tym zdjęciem i tą rozmową powinni zapoznać się absolutnie wszyscy.

Wojtek Sawicki wraz ze swoją partnerką Agatą Tomaszewską udzielił wywiadu "Tygodnikowi Powszechnemu". Para opowiedziała o swoim związku, planach na przyszłość i niepełnosprawności Sawickiego. Odniosła się też do kontrowersji wokół ich narzeczeństwa.

Wiele emocji, poza samą rozmową, wzbudziło też poruszające i przełamujące tabu zdjęcie, które Wojtkowi i Agacie zrobiła Renata Dąbrowska. Możemy na nim zobaczyć oplecionego aparaturą podtrzymującą życie, zupełnie nagiego Wojtka, który przytula się do leżącej na wznak Agaty.

Już podczas jej trwania czuliśmy, że robimy coś wielkiego, że uczestniczymy w epokowym wydarzeniu. Proces twórczy zupełnie nas pochłonął, ale gdy patrzę na efekt końcowy, to wiem, że warto było się tak zaangażować, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

trwa ładowanie posta...

Fotografka chciała nawiązać do portretu Johna Lennona i Yoko Ono - podobne zdjęcie w 1980 roku sławnej parze wykonała Annie Leibovitz dla magazynu "Rolling Stone". Portret Wojtka Sawickiego i Agaty może stać się tak samo kultowy jak pierwowzór, chociażby dlatego, że dotąd mało kto odważył się na tak bezkompromisową sesję, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne. W Polsce nikt nie pokazał swojej niepełnosprawności w tak szczery, nieskrępowany sposób.

Warto pomyśleć też o tym, jak wielkim wydarzeniem w życiu Wojtka musiała być ta sesja i jak ogromnej odwagi wymagała. Upubliczniona nagość to wciąż tabu, a tutaj dochodzi do niej jeszcze aspekt niepełnosprawności.

W ten sposób Wojtek Sawicki w niezwykle odważny sposób przełamał to tabu i nawet trudno mi sobie wyobrazić, ile emocji musiało go to kosztować. Para przyznała nawet, że miała wątpliwości związane z publikowaniem tak intymnego zdjęcia, ale ostatecznie stwierdziła, że jest w przestrzeni publicznej po to, żeby "zmieniać świat i wywracać kanony do góry nogami".

trwa ładowanie posta...

Wojtek Sawicki o związku i przyszłości

W świątecznym wydaniu "Tygodnika Powszechnego" para odniosła się m.in. do kontrowersji, które wywołuje ich związek. Część osób sugerowała, że Agata "marnuje sobie życie" w parze z Wojtkiem, ewentualnie "poleciała na jego pieniądze".

Te komentarze oczywiście nie mają niczego wspólnego z prawdą. Niektórym ludziom po prostu ciężko uwierzyć w to, że para po prostu się kocha. Ich miłość jawnie przeczy stereotypom, co chyba nie wszyscy są w stanie zrozumieć.

"Słyszę, że jestem naiwny i Agata poleciała na moje pieniądze. Ale kiedy zaczęliśmy się spotykać, to moim jedynym dochodem była renta socjalna – opowiada Sawicki w "Tygodniku Powszechnym". Tak samo jest z teorią, że Agata poleciała na moją "sławę". Tymczasem wszystko, co dzieje się wokół Life on Wheelz, stworzyliśmy razem. […] Ja po prostu chcę być z Agatą i niech sobie mówią, co chcą…"

- Tygodnik Powszechny
trwa ładowanie posta...

Para opowiedziała też trochę o swoich planach na przyszłość. Narzeczeni zdradzili, że chcieliby mieć dzieci. W ten sposób, po raz kolejny, przełamaliby tabu, z którym żyją osoby z niepełnosprawnościami.

"Mamy z Agatą wspólne plany. Chcemy wybudować dom w nowoczesnej technologii, przystosowany dla OzN, to nasz wielki projekt. I chcielibyśmy mieć dzieci. To jest kolejna kontrowersja, kiedy jesteś osobą z niepełnosprawnościami…

- Tygodnik Powszechny

Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu oraz dzielenia się historią Wojtka Sawickiego i Agaty. Im więcej osób dowie się o ich miłości, odwadze i wrażliwości, tym łatwiej będzie nam przychodziło przełamywanie tematów tabu związanych z osobami z niepełnosprawnościami. Szczególnie, że ich życie – jak bardzo często i bardzo szczerze pokazuje na swoim blogu Wojtek – wcale nie jest najłatwiejsze.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0