społeczeństwo
Premierki Finlandii i Nowej Zelandii pytane o płeć i wiek. Miały ciętą ripostę
Papież Franciszek

Watykan chce, żeby krzyż podczas Drogi Krzyżowej niosły rodziny ukraińska i rosyjska. Internauci oburzeni

Źródło zdjęć: © Instagram, Twitter, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,13.04.2022 12:30

Watykan wpadł na genialny pomysł, by podczas Drogi Krzyżowej krzyż niosły rodziny ukraińska i rosyjska. Papież apeluje o wielkanocny rozejm. Oburzeni internauci porównują sytuację do II wojny światowej.

Papież Franciszek ma wiele bardzo intrygujących pomysłów, a jego spojrzenie na wojnę w Ukrainie było już nie raz krytykowane. Przypomnijmy, że jakiś czas temu z ulgą oświadczył, że absolutnie wszyscy jesteśmy winni tej sytuacji.

To jednak nie koniec tego ciekawego podejścia głowy kościoła do wojny w Ukrainie. Watykan stwierdził, że podczas uroczystej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek krzyż powinny nieść rodziny ukraińska i rosyjska.

trwa ładowanie posta...

Droga Krzyżowa w Watykanie ma łączyć rodziny rosyjskie i ukraińskie

Watykan zaproponował, by podczas procesji drogi krzyżowej, którą poprowadzi papież Franciszek w przedwielkanocny piątek, wzięli udział zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie. Krzyż przy XIII, przedostatniej, stacji, poświęconej śmierci Jezusa, miałyby nieść rodziny ukraińska i rosyjska.

Pomysł nie do końca spodobał się Ambasadzie Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. Na Twitterze swoje zaniepokojenie tą inicjatywą wyraził Andrij Jurasz i przekazał, że obecnie wyjaśnia tę kwestię.


Ukraińska ambasada przy Stolicy Apostolskiej rozumie i podziela ogólne zaniepokojenie w Ukrainie i wielu innych wspólnotach ideą połączenia ukraińskich i rosyjskich kobiet w niesieniu krzyża podczas piątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Pracujemy nad tą kwestią starając się wyjaśnić trudności w jej realizacji i możliwe konsekwencje.

trwa ładowanie posta...

Internauci sprzeciwiają się idei noszenia krzyża przez rodziny ukraińskie i rosyjskie

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików arcybiskup Światosław Szewczuk powiedział, że ta idea jest niestosowna i niejasna, gdyż "nie bierze pod uwagę kontekstu zbrojnej

rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".

Podobnego zdania są internauci. Niewielu z nich rozumie działanie Watykanu i papieża Franciszka, część z nich twierdzi, że to "oswajanie z przemocą". Pojawiły się też porównania do II wojny światowej.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Jedna z użytkowniczek zastanawia się, co by było, gdyby papież w 1939 roku wpadł na pomysł, żeby w takiej drodze krzyżowej uczestniczyły rodziny z Polski, Niemiec i Rosji.


Wyobraźmy sobie sytuację, że po polskim wrześniu, kiedy zaczyna się niemiecka okupacja i egzekucje uliczne, a Rosja wywozi Polaków na Sybir, papież wpada na pomysł by rodzina Polska szła z niemiecką i rosyjską podczas drogi krzyżowej…

trwa ładowanie posta...

Papież Franciszek wzywa o pokój

Przypomnijmy jeszcze, że w Niedzielę Palmową papież zaapelował o rozejm na Ukrainie. Stwierdził, że "nic nie jest niemożliwe dla Boga", nawet zakończenie wojny. Franciszek chciałby, żeby zapanował wielkanocny pokój.


Nic nie jest niemożliwe dla Boga, także zakończenie wojny, której końca nie widać; wojny, która codziennie przynosi przed nasze oczy bestialskie masakry i potworne okrucieństwa, dokonane przeciwko bezbronnym cywilom".

Zaznaczmy, że to Rosja bezpodstawnie zaatakowała Ukrainę. Jeśli więc ktoś miałby tu składać jakąś broń, to powinien być to agresor, czyli Rosja. Szkoda, że akurat tego w swoim przemówieniu papież Franciszek nie zaznaczył.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Wezwania na ćwiczenia wojskowe już są wysyłane do młodych. Co trzeba wiedzieć?