wielkanoc zwyczaje

Rzeź króliczków i samoukrzyżowanie. Nietypowe zwyczaje wielkanocne na świecie 😲

Źródło zdjęć: © canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,29.03.2021 15:29

Ciekawi Was, jakie są tradycje wielkanocne na świecie? W tym artykule zebrałem nietypowe zwyczaje wielkanocne z różnych zakątków świata. Poznajcie je!

Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu chrześcijańskim. Wierni upamiętniają wówczas mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc jest świętem ruchomym, czyli nie ma stałej daty, tak jak np. Boże Narodzenie. Zgodnie z tradycją Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po 21 marca.

Obchodzenie Wielkanocy wiąże się z kultywowaniem różnych tradycji. Do naszych rodzimych wielkanocnych obrzędów zaliczają się: chodzenie z palmą do kościoła w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, święcenie pokarmów, malowanie jajek, uroczyste śniadanie wielkanocne czy oblewanie się wodą na Śmigus-dyngus. Czy podobne zwyczaje panują w innych krajach? Absolutnie nie...

Jakie są nietypowe zwyczaje wielkanocne na świecie?

Wielkie BUM we włoskiej Florencji

Punktem kulminacyjnym obchodów Wielkanocy we Florencji jest eksplozja wozu wypełnionego fajerwerkami. W tej bombowej tradycji o nazwie "Scoppio del Carro" uczestniczą wysoko postawieni hierarchowie kościelni i władze miasta. Ogień, którego używa się do odpalenia wozu z fajerwerkami, ma symbolizować początek nowego życia.

Scoppio del Carro

Gigantyczny omlet we Francji

Jeśli uwielbiacie jajecznicę, na Wielkanoc musicie wybrać się do Haux, miasta na południu Francji. W Poniedziałek Wielkanocny, kiedy my oblewamy się wiadrami wody, mieszkańcy Haux przyrządzają na głównym placu miasta wielki omlet. Nie robi to na Was wrażenia? Żebyście mnie dobrze zrozumieli – chodzi o omlet z 4500 jaj, który pałaszuje nawet 4500 osób!

Rzeź króliczków w Nowej Zelandii

W Wielki Piątek Nowozelandczycy tępią rodzime szkodniki, za które uważają... króliki. Futrzaste zwierzęta podobno są poważnym problemem dla hodowców, siejąc zniszczenia na uprawach marchwi i kalafiorów. Podczas jednych świąt Wielkiej Nocy ofiarą myśliwych może paść nawet 10 tys. królików. Jak to możliwe, że tak makabryczne rzeczy dzieją się w ojczyźnie hobbitów?

Monochromatyczne jajka w Grecji

Na wielkanocnych stołach w wielu europejskich krajach pojawiają się różnobarwne jajka, ale w Grecji mogą one być tylko w jednym kolorze – czerwonym. Dlaczego? Chodzi o to, że czerwień symbolizuje krew ukrzyżowanego Jezusa, który – zgodnie z wierzeniami chrześcijan – umarł i zmartwychwstał. Czerwone jajka mają zatem reprezentować zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią.

Czego nie wiedzieliście o nietypowych zwyczajach wielkanocnych na świecie?

Samoukrzyżowanie na Filipinach

Filipińczycy traktują ukrzyżowanie Jezusa tak poważnie, że na pamiątkę tego wydarzenia w Wielki Piątek organizują krwawe widowisko. Ochotnicy imitują śmierć Chrystusa, biczując się do krwi, maszerując ulicami z ciężkimi kłodami drewna i przybijając się do krzyża (za pomocą 8-centymetrowych gwoździ). Dlaczego? Jest to dowód wiary i forma pokuty za popełnione grzechy.

Man Crucified Every Year | National Geographic

Taniec śmierci w Hiszpanii

Mieszkańcy hiszpańskiego Verges sprawiają sprawę jasno – wszyscy skończymy tak samo, życie jest kruche, śmierć jest nieodłącznym elementem życia. Hiszpanie przypominają więc o tej okrutnej prawdzie każdego roku w Wielki Czwartek podczas upiornego tańca. "Zabawa" w towarzystwie postaci przebranych za szkielety zaczyna o północy i trwa do wczesnych godzin porannych.

Halloween zamiast Wielkanocy w Finlandii

W tym kraju święta mają świecki charakter, ponieważ Finowie na Wielkanoc cieszą się z okazji… nastania wiosny. W Niedzielę Palmową dzieci przywdziewają stroje czarownic i wędrują od domu do domu, prosząc o słodycze lub pieniądze. Jest to zwyczaj zaczerpnięty z pogańskich tradycji, który w krajach zachodnich jest obchodzony w listopadzie podczas Halloween.

Tłuczenie naczyń na greckiej wyspie Korfu

Jeśli marzycie o spędzeniu Wielkanocy wśród rajskich krajobrazów, zarezerwujcie nocleg w Kerkyry, stolicy greckiej wyspy Korfu. Niemniej Wielką Sobotę spędźcie na balkonie swoje pensjonatu, ponieważ na ulicach będzie się odbywać ceremonia tłuczenia glinianych garnków. Rozbijanie naczyń ma symbolizować początek nowego życia.

Źródła: turystyka.wp.pl, polskatimes.pl, silverhand.eu, o2.pl, planynawakacje.pl, czasnawywczas.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 3