papież Franciszek, Putin

Papież "wszyscy jesteśmy winni" Franciszek: "Nie jestem za Putinem"

Źródło zdjęć: © YouTube
Anna RusakAnna Rusak,15.06.2022 12:30

Papież Franciszek udzielił nowego wywiadu. Odniósł się do swojego ostatniego stwierdzenia o "szczekaniu NATO" i zajął swoje stanowisko w sprawie Putina. Czy jego postrzeganie wojny w Ukrainie się zmieniło?

Stosunek papieża Franciszka do wojny w Ukrainie od dawna budzi sporo wątpliwości. Nie chodzi już tylko o twierdzenie, że "wszyscy jesteśmy winni", ale o dość kontrowersyjne wypowiedzi, które sugerują, że papież niezbyt dostrzega winę Rosji.

Mam tu na myśli chociażby jego ostatnie słowa dotyczące "szczekania NATO", które miałyby sprowokować Rosję. W najnowszym wywiadzie papież Franciszek mówi o tych kontrowersjach.

Papież Franciszek: "Nie jestem za Putinem"

Włoski dziennik "La Stampa" opublikował zapis rozmowy Franciszka z jezuickimi mediami. W trakcie wywiadu papież odniósł się oczywiście do wojny w Ukrainie i - co chyba najciekawsze - powiedział, jaki ma stosunek do Putina. Wciąż nie chce jednak rozróżniać między "dobrymi i złymi".


Ktoś może powiedzieć w tej sytuacji, że jestem za Putinem. Nie, nie jestem. Takie stwierdzenie byłoby uproszczeniem i błędem. Ja jestem po prostu przeciwny sprowadzaniu złożoności do rozróżniania między dobrymi i złymi bez refleksji nad korzeniami i interesami, które są bardzo skomplikowane. Kiedy widzimy dzikość, okrucieństwo rosyjskich wojsk, nie możemy zapominać o problemach, by spróbować je rozwiązać.

- La Stampa
trwa ładowanie posta...

Papież o "szczekaniu NATO"

Papież zwracał też uwagę na heroizm Ukraińców, ale ważniejsze jest chyba to, że zauważył nawet okrucieństwo rosyjskich wojsk. Odnosi się też do swoich słów o "szczekaniu" i mówi, że usłyszał je od jednego ze swoich rozmówców. Spotkał się z nim przed wojną i mężczyzna w rozmowie przyznał, że jest zaniepokojony działaniami NATO.


Zapytałem go, dlaczego, a on mi odpowiedział: "Szczekają u drzwi Rosji i nie rozumieją, że Rosjanie są imperialni i nie pozwalają żadnej obcej sile zbliżyć się do nich". Zakończył tak: "Sytuacja może doprowadzić do wojny". Taka była jego opinia. 24 lutego zaczęła się wojna. Ten szef państwa potrafił odczytać znaki tego, co nadchodziło.

- La Stampa

Trzeba przyznać, że nie jest to jednoznaczne opowiedzenie się po którejś ze stron. Oczywiście papież nie musi tego robić, ale biorąc pod uwagę jego wcześniejsze komentarze dotyczące wojny, taka deklaracja raczej by się przydała. Jasne, możemy się cieszyć, że chociaż "nie jest za Putinem", ale czy to cokolwiek zmieni?

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło: polsatnews.pl

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0