Kultura szacunku na GUM

Gdański Uniwersytet Medyczny promuje "Kulturę Szacunku", ale wyklucza z niej obcokrajowców?

Źródło zdjęć: © Instagram
Anna RusakAnna Rusak,01.01.2022 09:00

"Kultura Szacunku" prowadzona na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym brzmi naprawdę świetnie. Gorzej, że czasem z szacunkiem nie ma niczego wspólnego.

Gdański Uniwersytet Medyczny w roku akademickim 2020/2021 postanowił trochę zadbać o relacje międzyludzkie na swoim kampusie. W związku z tym rozpoczął akcję "Kultura Szacunku".

Kampania skupia się na równości i empatycznym traktowaniu. Działania mają przeciwdziałać jakiejkolwiek dyskryminacji i sprawić, by każdy na uczelni czuł się dobrze – bez względu na to kim jest. Tylko coś chyba nie do końca uniwersytetowi z tą akcją wyszło…


Każdy z nas jest inny i niepowtarzalny. Nikt nie jest idealny. [...] Aby nasze spotkania były twórcze dla wszystkich, powinniśmy odnosić się do siebie z szacunkiem, a nie fasadową życzliwością. Niezależnie od tego, co nas dzieli, musimy też umieć słuchać. [...] O tym jest ta inicjatywa.

- kulturaszacunku.gumed.edu.pl
trwa ładowanie posta...

Gdański Uniwersytet Medyczny kontra dyskryminacja

Szacunek, zrozumienie i empatia – to główne hasła promujące całą akcję. W ramach inicjatywy powstały nawet formularze, dzięki którym można bezpiecznie zgłaszać jakiekolwiek przejawy dyskryminacji.

Żeby nie zostawiać nikogo z "pustymi hasłami" uczelnia organizowała też warsztaty edukacyjne pod nazwą "Oblicza dyskryminacji", które skupiały się na różnych jej formach i przejawach.


Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2020/2021 zainicjowaliśmy w GUMed działania poprawiające jakość relacji międzyludzkich, propagujące atmosferę wzajemnego zrozumienia, szacunku i empatii, zarówno w przestrzeni uczelnianej, jak i poza nią, przeciwdziałające i zapobiegające jakimkolwiek przejawom dyskryminacji. Inicjatorami kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą Kultura szacunku/Culture of Respect […].

- kulturaszacunku.gumed.edu.pl
trwa ładowanie posta...

Tacy otwarci, ale obcokrajowcom można odmawiać

Na stories Brodatej Medycyny pojawił się screen, który wygląda jak prezentacja dotycząca jednego z aspektów "Kultury Szacunku". I co możemy na niej przeczytać? Jak "grzecznie" i "kulturalnie" odmawiać pomocy od osób pochodzących z innego kraju.

W szpitalu uniwersyteckim uczą się studenci z całego świata. Jeśli nie wyrażacie zgodny na zbadanie przez studenta obcokrajowca, powiedzcie o tym z szacunkiem.

Brodata Medycyna
Brodata Medycyna (Instagram.com, Brodata Medycyna)

Wydaje mi się, że tutaj chyba ktoś nie do końca rozumie pojęcia takie jak "szacunek", "zrozumienie" i "empatia". Te wszystkie hasła wiążą się jednak jakoś z tolerancją i otwartością, a odmawianie komuś, tylko ze względu na to, że jest obcokrajowcem, z "kulturą szacunku" nie ma niczego wspólnego.

Rezygnowanie z czyjejś pomocy, tylko dlatego, że nie podoba nam się jego "narodowość" czy "kolor skóry" zdecydowanie nie promuje równości, tylko wykluczanie, a to raczej nie są zbyt dobre wartości. Nie sądzę, by Gdański Uniwersytet Medyczny właśnie je chciał w tej akcji promować.

Oczywiście mamy nadzieję, że to jednorazowa wpadka i pozostałe prezentacje nie zawierają już takich wykluczających haseł. W końcu całą akcję naprawdę warto pochwalić,równość i szacunek to bardzo ważne wartości, które powinny przyświecać każdemu, bez względu na to, w jakim miejscu się znajdujemy.

Źródło: kulturaszacunku.gumed.edu.pl, Brodata Medycyna

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0