społeczeństwo
Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"
Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej

Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej. Dla rodziców kawa i ciasto

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,29.03.2023 11:45

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Drewnicy (woj. pomorskie) odtworzą Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja ukrzyżowania Jezusa pod tytułem "Za grzechy nasze" będzie miała miejsce na sali gimnastycznej. Rodzice podczas wydarzenia mają popijać kawę i jeść ciasto za 4 zł.

"Wyborcza" alarmuje o szkole z Pomorza, która wpadła na pomysł, by "ukrzyżować swojego ucznia" w sali gimnastycznej. Chodzi o Zespół Szkolno-Przedszkolnego w Drewnicy, który zaprasza na Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu uczniów. Młodzi wychowankowie wcielą się w biblijne postacie. Spektakl odbędzie się 31 marca w sali gimnastycznej.

Placówka opublikowała zaproszenie na wydarzenie za pośrednictwem szkolnego fanpejdżu na Facebooku. Grafika przedstawia osoby ustawione wokół krzyża, do którego przybity jest Jezus. Przedstawienie jest zatytułowane: "Za grzechy nasze". Podczas gdy uczniowie będą odtwarzać sceny starożytnych tortur, ich rodzice mogą degustować kawę, herbatę i ciasto w cenie 4 zł.

Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej
Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drewnicy , Facebook)

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drewnicy zablokował możliwość skomentowania zaproszenia na szkolnym fanpejdżu na Facebooku.

Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej

Do udziału w wydarzeniu zachęca lokalny serwis zulawytv.pl: "Tradycyjnie uczniowie szkoły w Drewnicy wcielą się w aktorów. Wprowadzą nas w klimat nadchodzącej Wielkanocy. Przedstawienie wyróżnia bardzo ciekawa inscenizacja, stroje, oświetlenie, detale i przygotowanie do spektaklu, w który mocno młodzież angażuje się wraz z rodzicami i nauczycielami" - pisze portal.

Zulawytv.pl udostępniło zaproszenie na spektakl na fanpejdżu na Facebooku. Pod wpisem rozgorzała dyskusja o tym, czy szkoła jest odpowiednim miejscem na religijne przedstawienie: "Kościół jest posiadaczem niezliczonej ilości nieruchomości i wierzący niech sobie tam robią sobie uroczystości religijne. Szkoła publiczna jest instytucją świecką", "Jeśli jesteśmy tolerancyjni, to przekonania religijne zostawiamy w domu, nie przynosimy ich do pracy. I nie narzucamy innym rodzicom i dzieciom" - piszą internauci.

trwa ładowanie posta...

Dyrektorka szkoły: Jestem dumna z młodzieży

Do kontrowersji odniosła się Bożena Kowitz, dyrektorka dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Drewnicy. Kobieta wydała oświadczenie w odniesieniu do "hejtu internetowego na planowane Misterium Paschalne".

Dyrektorka oznajmiła, że "szkoła jest miejscem, w którym spotyka się wiele tradycji, kultur i religii. Jest to przestrzeń, w której oprócz działań dydaktycznych, przekazuje się wartości takie jak: tolerancja, zrozumienie, szacunek i dialog nastawiony na konstruktywne porozumienie, a nie obrażanie, poniżanie i hejt".

Kowitz podkreśliła, że przedstawienie jest dobrowolną inicjatywą nauczycieli, uczniów i rodziców. W tym czasie w szkole nie odbywają się obowiązkowe zajęcia edukacyjne. Nikt nie jest zmuszany, aby uczestniczyć w spektaklu. Dyrektorka zauważyła, że "rozpowszechnianie pod zaproszeniem niestosownych komentarzy godzi w dobro szkoły, nauczycieli, a przede wszystkim dzieci oraz obraża uczucia religijne".

Przygotowane misterium ma być nośnikiem tradycji, a nie przyczyną dyskryminacji i hejtu.

- Bożena Kowitz

"Każdy ma prawo wyboru, który szanujemy i o którym potrafimy rozmawiać. Nie wyrażam zgody na obrażanie. Jako pedagog jestem dumna, że nasza młodzież ma odwagę angażować się i inicjować przedsięwzięcia o różnym charakterze i tematyce, nie godząc przy tym w uczucia i poglądy innych" - podsumowuje Kowitz.

Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej
Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej (Bożena Kowitz , Facebook)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 9
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 15
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Wyborcza....
Odpowiedz
0like0dislike
Swietny pomysl!!! Proponuje pania dyrektor ucharakteryzowac na Jezusa i przybic do krzyza.
Odpowiedz
4like3dislike
Natalia,zgłoś
No i dobrze, bardzo fajna inicjatywa. Skoro dzieci się zaangażowały, to warto uszanować ich pracę, a nie krytykować. Przecież nikt nie ma obowiązku w tym uczestniczyć.
Odpowiedz
10like8dislike
Zobacz komentarze: 4
Komentarze (4)
arrow
Uderzyła w Putina na czerwonym dywanie w Cannes. Nie uwierzycie, co miała na sobie