jan paweł ii
Jest relikwią, wypędza szatana. Skarpeta Jana Pawła II zyskała drugie życie
„Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem” – uważa 72 proc. ankietowanych

Tego nikt nie przewidział. Zaskakujący efekt reportażu o JPII

Źródło zdjęć: © Getty Images, Twitter
Konrad SiwikKonrad Siwik,20.03.2023 14:30

Państwowe media chwalą się niespodziewanym rezultatem emisji reportażu o Janie Pawle II. Z sondażu IBRIS przeprowadzonego w połowie marca wynika bowiem, że wzrosła liczba osób uznających papieża Polaka za autorytet.

Czy Jan Paweł II wiedział? – zastanawia się dziś spora część Polski. Odpowiedź na to pytanie pojawiła się w reportażu "Franciszkańska 3" wyemitowanym przez stację TVN. Okazuje się, że dziennikarskie śledztwo przyniosło niespodziewany rezultat, czemu ma dowodzić sondaż IBRIS przeprowadzony w dniach 13-15 marca.

Aż 72 proc. ankietowanych Polaków zgadza się obecnie ze zdaniem "Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem" – wynika z sondażu IBRIS. Podobny rezultat miała ankieta pracowni Social Changes, zrealizowana na zlecenie prawicowego serwisu wPolityce.pl (73 proc.). Poprzednia ankieta IBRIS z grudnia 2022 r. wykazała z kolei, że 58 proc. badanych uznawało wówczas papieża za autorytet, a bezpośrednio po emisji reportażu było to 65 proc.

trwa ładowanie posta...

Wyniki badania zostały przedstawione przez Igora Janke w jego podcaście "Układ Otwarty". Nietrudno dziwić się, że dziennikarz udostępnił sondaż, bo jak wskazał Wojciech Cieśla, prezes Fundacji Reporterów w rozmowie z Press, Janke to: – były nieformalny doradca urzędującego premiera, który lansował Orbana i jego rządy, człowiek z zarzutami za aferę GetBack, dobry znajomy członków "układu wrocławskiego" – określa Jankego Cieśla. – A tak naprawdę, kolejny bliski władzy PiS biznesmen, któremu wydaje się, że dziennikarstwo to bal przebierańców, a z cynizmu sprytnie da się zrobić cnotę – mówił Cieśla.

"Nie" dla memów z papieżem

Tymczasem warto dodać, że partia rządząca już pracuje nad ustawą mającą na celu obronę dobrego imienia Jana Pawła II. Na sejmowych ławach pojawiły się projekty dwóch uchwał – numer druku 3081 i 3082 – których autorami są posłowie związani z Koalicją Polską i PiS-em.

"Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła" – stwierdzono w dokumencie PiS-u. Propozycja koalicji jest w tym przypadku mniej gwałtowna i sprowadza się do wskazania zasług Jana Pawła II. Miejcie się więc na baczności, bo niewykluczone, że ciśnięcie beki z papieża czy tworzenie memów z jego udziałem może niebawem skończyć się w sądzie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 12
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 207
  • emoji smutek - liczba głosów: 26
  • emoji złość - liczba głosów: 41
  • emoji kupka - liczba głosów: 81
j444,zgłoś
Gardzę polskimi autorytetami łącznie z Wojtyłą, wszyscy Polacy to hipokryci, obłudnicy, tacy nie mogą i nigdy nie będą autorytetami, co co twierdzą inaczej to towarzystwo wzajemnej adoracji, a więc niegodni szacunku.
Odpowiedz
4like8dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Wierny,zgłoś
Nie wytrzymie, znów obrażajo papieżaka
Odpowiedz
2like4dislike
Hehe,zgłoś
Dobrze, dobrze tak dalej TVNy, ale PiS wam nie podziękuję że załatwiliście im trzecią kadencję. Tylko nie mów nikomu :D
Odpowiedz
7like8dislike
Zobacz komentarze: 10
Komentarze (10)
arrow
Portret JPII nad pisuarem. Toaletowy malarz grasuje w Łodzi