Prof. Matczak o "19:30"

TVP za mało populistyczna? Tata Maty ocenia "19:30"

Źródło zdjęć: © Senat Rzeczypospolitej Polskiej / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,04.01.2024 12:45

Czy "19:30" - program, który zastąpił "Wiadomości" TVP - nie jest za mało populistyczna? To pytanie zadaje prof. Marcin Matczak, warszawski prawnik i tata rapera Maty. Autor serwuje kilka rad dla nowych dziennikarzy Telewizji Polskiej.

21 grudnia 2023 r. to data przełomowa w historii Telewizji Polskiej. Kojarzone z propagandą PiS "Wiadomości" zniknęły, a ich miejsce zastąpiła "19:30". Pierwsze wydanie nowego programu informacyjnego TVP poprowadził Marek Czyż.

"Widzowie obudzili się w innym świecie, zobaczyli zupełnie inną jakość, nie dostali dziennej dawki propagandy i skrajnie emocjonalnego języka" - tymi słowami pierwsze wydanie "19:30" ocenili eksperci cytowani przez teleshow.wp.pl. Nie brakuje jednak głosów krytycznych. Felieton na temat nowego programu informacyjnego TVP napisał dla "Wyborczej" prof. Marcin Matczak.

Prof. Matczak ocenia "19:30"

Czy "19:30" nie jest za mało populistyczna? Tym prowokacyjnym pytaniem prof. Matczak zaczyna rozważania na temat "19:30". Jednocześnie podkreśla, że to ważne, iż nowy program informacyjny TVP bije "Wiadomości" pod względem obiektywizmu o rzędy wielkości. Zastanawia się jednak, czy widz przyzwyczajony do dużej dawki emocji zostanie przy "czystej, informacyjnej wodzie", jaką proponuje "19:30".

Prof. Matczak, cytując politologa Zsolta Enyediego, wskazuje, czym różnią się populiści od liberałów. Ci pierwsi budują poczucie wspólnoty na strachu, podczas gdy ci drudzy uspokajają nastroje. Populiści straszą konfliktem kultur i utratą tożsamości narodowej, a liberałowie za zagrożenie traktują kryzys klimatyczny. Jest to temat istotny dla młodego pokolenia, ale nie ma decydującej roli w polityce - pisze autor.

Czego brakuje w "19:30"?

"Nowy program informacyjny potrzebuje wzruszeń, dumy, a czasem strachu" - uważa prof. Matczak. Autor twierdzi, że ludzie potrzebują emocji nawet w programie informacyjnym. Jeśli ich nie dostaną, znajdą medium, które zaspokoi ich potrzebę. Prof. Matczak podaje przykład transmisji obrad Sejmu. Te zyskały popularność nie dlatego, że obywatele troszczą się o stan państwa. Przekrzykiwanie się posłów, riposty Hołowni, wystąpienia na mównicy to świetne reality show.

Paski powinny wrócić do TVP?

Prof. Matczak radzi, by do nowego programu informacyjnego TVP wróciły paski. Choć w "Wiadomościach" służyły do szczucia i propagandy, w "19:30" mogą różnicować komunikacyjnie program. Bez pasków widzowie oglądają "gadające głowy", co jest nieatrakcyjne w odbiorze.

Autor ironicznie pisze, że być może "19:30" podbije serca odbiorców "zimnym obiektywizmem", przez co ci nigdy nie zatęsknią za populistami. "To chyba jednak mrzonka. Nie ma życia po populizmie bez choćby odrobiny populizmu" - podsumowuje prof. Matczak.

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Starszy,zgłoś
Coś profesor Matczak się spisił !
Odpowiedz
2Zgadzam się9Nie zgadzam się
TV REPUBLIKA TO PUTINOWSKA PROPAGANDA
Odpowiedz
11Zgadzam się8Nie zgadzam się
Matczak nie znosi prawicy, nie jest bezstronny.
Odpowiedz
7Zgadzam się7Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4