Tęczowy Piątek pod lupą. Kuratorka oświaty żąda wyjaśnień od dyrektorów
Pomorska kuratorka oświaty wystosowała list do dyrektorów szkół z żądaniem wyjaśnień ws. Tęczowego Piątku. Na odpowiedź dostali zaledwie kilka dni. Pismo zostało odebrane przez władze Gdańska jako "bardzo napastliwe".
Tęczowy Piątek odbył się w tym roku 27 października pod hasłem "SafeSpace", czyli bezpieczna przestrzeń. Wydarzenie zostało zorganizowane przez fundację GrowSPACE odpowiedzialną za Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W tegorocznej odsłonie akcji wzięło udział ok. 100 szkół, w tym 18 na Pomorzu.
Podobne
- Kontrola szkół przyjaznych LGBTQ+. Mocna odpowiedź organizatora rankingu
- Tęczowy Piątek w szkołach już 25 października. Ordo Iuris straszy rodziców
- Barbara Nowak o Tęczowym Piątku. Kuratorka bez argumentów
- Krzyczeli do dyrektorki "złodziejka". Uczniowie zorganizowali "czarny protest"
- Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2023 z nową formułą. Jak głosować?
W poniedziałek 30 października pomorska kuratorka oświaty Małgorzata Bielang wysłała do dyrektorów szkół pismo z żądaniem wyjaśnień w trybie pilnym, "w terminie nieprzekraczającym 3 listopada 2023 roku" - donosi trójmiejska "Wyborcza".
List kuratorki oświaty do dyrektorów szkół
W treści pisma wysłanego przez pomorską kuratorkę do dyrektorów tamtejszych szkół czytamy:
"W związku ze zorganizowaną w dniu 27 października 2023 roku akcją 'Tęczowy Piątek', działając na podstawie § 4a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2020 r. poz. 1551 t.j. oraz z 2021 r. poz. 1618) proszę o udzielenie następujących informacji:
- Czy w Szkole była zorganizowana akcja 'Tęczowy Piątek'?
- Kto był organizatorem 'akcji'?
- Czy Dyrektor Szkoły wyraził zgodę na przeprowadzenie w Szkole akcji 'Tęczowy Piątek'?
- Jeśli Dyrektor wyraził zgodę na przeprowadzenie akcji 'Tęczowy Piątek', proszę o przedstawienie wymaganej przepisami prawa dokumentacji, na podstawie której zgoda została wydana, tj.:
- a. w przypadku organizacji 'akcji' przez stowarzyszenie lub inną organizację, o której mowa w art. 86 ust. 1 oraz ust.2 ustawy Prawo Oświatowe - dokumentów potwierdzających uzgodnienia warunków działalności - pozytywnej opinii Rady Szkoły/Rady Rodziców, oraz zgód rodziców poszczególnych uczniów biorących udział w akcji 'Tęczowy Piątek';
- b. w przypadku oddolnej inicjatywy np. Samorządu Uczniowskiego - zgód rodziców poszczególnych uczniów biorących udział w 'akcji'.
- Proszę o przedstawienie opisu działań przeprowadzonych w Szkole podczas akcji 'Tęczowy Piątek' wraz z podaniem harmonogramu tych działań w tym:
- a. W jakich godzinach w dniu 27 października br. trwała 'akcja' w szkole?,
- b. Podczas jakich zajęć/godzin lekcyjnych/pozalekcyjnych miała miejsce 'akcja'?,
- c. liczby uczniów uczestniczących w wydarzeniu z podaniem klasy, do której dany uczeń uczęszcza,
- d. wskazaniem roli nauczycieli w poszczególnych działaniach,
- e. czy podczas 'akcji' były wykorzystywane materiały dotyczące akcji, np. plakaty, ulotki, itp.?".
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Władze Gdańska i dyrektorzy szkół oburzeni
Zarówno dyrektorzy szkół, jak i władze Gdańska postrzegają pismo jako polityczną nadgorliwość. "To jest jedno z ostatnich, jeśli nie ostatnie tchnienie pisowskiej polityki w polskiej edukacji" - przekazał "Wyborczej" jeden z dyrektorów.
Według innego dyrektora "informacje, które chce uzyskać kurator oświaty, mają dać pretekst do rozpoczęcia postępowań przeciwko osobom zaangażowanym w Tęczowy Piątek.
- To jest sygnał, aby w przyszłości lepiej nie zezwalać na tego typu wydarzenia w szkołach. Efektu jednak nie będzie, bo są to zapewne ostatnie tygodnie działalności pani kurator - dodał.
Wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior również skrytykowała list kuratorki.
- Jest to pismo bardzo napastliwe, bardzo ingerujące w działalność szkoły, w poczucie bezpieczeństwa dyrektorów, nauczycieli, a przede wszystkim dzieci i ich rodziców. Widzimy, że to jest działanie polityczne i to jest bardzo przykre - oceniła w rozmowie z TOK FM.
- Mówimy o tym, że nie zgadzamy się na zastraszanie. Wszystkie działania zrealizowane w ramach Tęczowego Piątku są zgodne z prawem oświatowym, na dowód czego pokazujemy konkretne artykuły - wskazała Monika Chabior.
Tarcza Prawna 2.0 dla szkół
Tymczasem Fundacja GrowSPACE w związku z atakiem Pomorskiego Kuratora Oświaty na szkoły, które zorganizowały Tęczowy Piątek w Gdańsku, opublikowała Tarczę Prawną 2.0. Jej założenie to wyposażenie szkół w paragrafy i podstawę prawną uzasadniającą organizację Tęczowego Piątku.
Ma to pomóc dyrektorom szkół odpowiedzieć na niewygodne pytania ze strony kuratoriów. Tarcza Prawna 2.0 powołuje się na prawo oświatowe, kartę nauczyciela oraz konwencję o prawach dziecka. Prawo stoi po stronie szkół tworzących swoje wydarzenia, ponieważ pozwala na działanie oddolne ze strony młodzieży.
- Wszczynanie kontroli w pierwszym dniu roboczym po świętowaniu przez osoby uczniowskie Tęczowego Piątku to ewidentna próba zastraszenia szkół przez kuratorów oraz podtrzymanie tzw. efektu mrożącego. Narracja o nielegalności tego wydarzenia budowana przez władze oświatowe jest w sposób oczywisty fałszywa. Tęczowy Piątek jest legalny, a jego idea w pełni realizuje misję powierzoną szkołom w Prawie oświatowym, wykonując przy tym jej zadania w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej. - komentuje Robert Lisiewicz, prawnik Fundacji GrowSPACE, autor Tarczy Prawnej.
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos