trendy
"Young Ekosia" zasuwa po Radomiu. Hołd dla znanej raperki
Ion asystuje rządowi w Rumunii

Sztuczna inteligencja asystuje premierowi. Pomoże ogarniać kraj

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,03.03.2023 16:00

Premier Rumunii Nicolae Ciuca zyskał nowego doradcę. Jest to wykorzystujący sztuczną inteligencję bot o imieniu Ion. Spocznie na nim szereg odpowiedzialnych funkcji.

Ion to pierwszy na świecie doradca rządu, którego działanie jest oparte na sztucznej inteligencji. Wynalazek jest efektem prac rumuńskich naukowców. Bot będzie przeszukiwał ogólnodostępne treści w mediach społecznościowych, zwracając uwagę na potrzeby i życzenia obywateli. Zebrane dane będzie syntetyzował, szeregował do kategorii, nadawał stopień ważności, a wnioski z analizy przekazywał decydentom politycznym.

- Ion dzięki sztucznej inteligencji zrobi to, czego nie potrafi żaden człowiek. Wysłucha wszystkich Rumunów i będzie ich reprezentował przed rządem - powiedział premier Ciuca na pokazie asystenta, który miał miejsce 1 marca. Imię bota pochodzi od czytanego wspak słowa "noi" (z języka rumuńskiego "my").

Ion wesprze rząd w Rumunii

Dzieło rumuńskich badaczy wygląda zarazem futurystycznie i kiczowato. Na zdjęciach udostępnionych w internecie oglądamy premiera Ciucę, który stoi przed wysokim lustrem. - Cześć, dałeś mi życie, a moją rolą jest teraz reprezentowanie cię na podobieństwo lustra. Co powinienem wiedzieć o Rumunii? - zapytał Ion w pierwszych chwilach istnienia.

Ion cechuje się głębokim, męskim tonem głosu. Wypowiadane przez niego słowa wyświetlają się na szklanej tafli. Kiedy działa, emituje odgłos brzęczenia, który raczej na pewno nie ma większego sensu poza funkcją estetyczną.

trwa ładowanie posta...

- Jestem przekonany, że korzystanie ze sztucznej inteligencji nie powinno być opcjonalne, lecz obowiązkowe przy podejmowaniu bardziej świadomych decyzji - stwierdził premier Ciuca.

Sztuczna inteligencja wysłucha problemów Rumunów

Ion ma wspierać prospołeczną politykę, ale póki co jest w "fazie uczenia się". Rządowy doradca zwrócił się do Rumunów z apelem, by opowiedzieli mu o codziennych troskach, publikując wpisy w mediach społecznościowych. W odpowiedzi internauci zalali internet skargami dotyczącymi korupcji, wysokiej inflacji czy systemu emerytalnego.

Co ciekawe, bezpośrednia rozmowa z Ionem ma być możliwa na stronie internetowej projektu. W przyszłości bot podobno będzie mógł formułować własne pomysły na zmiany w kraju.

ION este primul consilier guvernamental care folosește inteligența artificială

Eksperci podchodzą sceptycznie do innowacji. - W przyszłości wiele ról zawodowych może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję, ale przykład Rumunii to prawdopodobnie o krok za daleko. Niepokojące w przypadku sztucznej inteligencji jest to, że nadal opiera się ona zasadniczo na danych wejściowych generowanych przez ludzi, a zatem i dane wyjściowe mogą być bezpośrednim odzwierciedleniem ludzkich intencji - komentuje dla "Wyborczej" Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Rumunia zalicza się do grona najuboższych krajów Unii Europejskiej. W ostatnich latach zyskała miano "Doliny Krzemowej" Europy Wschodniej z uwagi na rosnącą liczbę powstających w tym kraju start-upów.

Źródło: WSJ/Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Dyrektorka szkoły zwolniona. Wszystko przez nagiego "Dawida"