Brazylia zakazuje sprzedaży iPhone'ów. Apple w tarapatach?

Apple z banem na iPhone’y w Brazylii. Poszło o… ładowarki

Źródło zdjęć: © Apple, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,08.09.2022 15:00

Firma Apple dostała zakaz sprzedaży iPhone’ów w Brazylii. To nie żart. Nowe telefony nie mogą być sprzedawane, bo w pudełku zabrakło jednego elementu. Co z innymi krajami?

Czy pamiętacie czasy, gdy producenci dokładali różnorakie gratisy do nowych smartfonów? Etui, naklejki, ładowarki oraz słuchawki. Dziś do iPhone’a dostajemy kabel oraz kilka stron papierologii i.... Ładowarka? Słuchawki? Komu to potrzebne?

Władze Brazylii wyraziły dezaprobatę takim stanem rzeczy.

Brazylia zakazała sprzedaży iPhone’ów. Co Apple ma zrobić?

Brazylii nowy telefon bez ładowarki w zestawie został uznany za "niekompletny", a tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że jej brak jest "celową praktyką dyskryminacyjną wobec konsumentów".

Brazylijski resort sprawiedliwości ukarał Apple grzywną w wysokości 12,275 mln reali brazylijskich (ok. 11,06 mln złotych) i nakazał firmie wstrzymanie sprzedaży iPhone'a 12 i nowszych modeli, a także zawieszenie sprzedaży każdego modelu iPhone'a, który nie jest dostarczany z ładowarką. Czyli iPhone 12, 13 i teraz iPhone 14.

trwa ładowanie posta...

Jak przekazuje Reuters, Apple zamierza się odwoływać od decyzji:

"Wygraliśmy już kilka spraw sądowych w Brazylii w tej sprawie i jesteśmy pewni, że nasi klienci są świadomi różnych opcji ładowania i podłączania swoich urządzeń" - przekazało Apple w oświadczeniu opublikowanym przez Reutersa.

Czyli Brazylijczycy nie kupią nowego iPhone’a, jeżeli nie będzie posiadał ładowarki w zestawie. A co z kwestią ekologii? Ministerstwo miało odrzucić argumenty Apple o "zmniejszeniu emisji CO2" wynikającej z mniejszego i lżejszego pudełka.

Francja miała podobną sytuacją z iPhone’em

Apple w pewnym w momencie przestało dorzucać do pudełek z iPhone’ami słuchawki. Niby nic, bo chyba każdy fanatyk iPhona ma co najmniej jedną nieużywaną parę pochodzącą ze starego pudełka telefonu. Tylko problem w tym, że we Francji obowiązywało prawo, które nakazywało (!) dodawanie słuchawek do każdego nowego telefonu.

Apple stanęło przed decyzją: przestać sprzedawać telefony w ogromnym kraju, czy powiększyć pudełko i dodawać słuchawki? Oczywiście firma, która nie jest organizacją charytatywną, wybrała drugie rozwiązanie.

Dlatego też, przez +/- rok Apple dodawało do każdego pudełka z iPhone’em przewodowe słuchawki AirPods.

Ex-Apple Employee Unboxes French iPhone 12 Mini

Koniec darmowych słuchawek w iPhonach

Na początku 2022 roku prawo zobowiązujące do umieszczania słuchawek przy każdym telefonie, zostało zmienione na takie, które nie wymaga takiego działania. Powodem miała być masa odpadów technologicznych. Apple przestało dodawać słuchawki do każdego opakowana.

Mam jedno pytanie: czy ładowarka nie jest przypadkiem wymagana do używania telefonu? Bo bez słuchawek da się obejść. Ale bez czegoś, co naładuje smartfon, już tak niezbyt, prawda?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0