Vibez - daje więcej niż obiecuje - ludzie, ekologia, lifehackiVibez
Akcja Partnerska PłatnaFundusze Europejskie dla młodych
Posłanka o strajku studentów w Poznaniu

Studenci strajkują w akademiku. "Miejsc brakuje wszędzie"

Źródło zdjęć: © Jacek Kurnikowski / AKPA
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,14.12.2023 18:15

Od 8 grudnia trwa strajk okupacyjny Domu Studenckiego Jowita w Poznaniu. Studenci sprzeciwiają się likwidacji obiektu. "Problem nie ogranicza się do Uniwersytetu Adama Mickiewicza" - wyjaśnia posłanka Dorota Olko w komentarzu dla portalu Vibez.

Jowita to nazwa największego akademika w centrum Poznania. Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza chcą sprywatyzować budynek. Ze środków uzyskanych ze sprzedaży miał powstać drugi akademik na terenie kampusu Morasko. Studenci sprzeciwiają się tym planom i od 8 grudnia prowadzą protest w obronie obiektu.

Społeczność akademicka przystąpiła do okupacji budynku. Protest ma charakter pokojowy. W akademiku odbywają się wykłady i prelekcje. Postulatem studentów jest remont i ponownie otwarcie Jowity. W czwartek wieczorem do Poznania przyjechał minister nauk i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, aby pomóc w rozwiązaniu kryzysu.

Minister Wieczorek odwiedził strajkujących

Jak podaje epoznan.pl, minister zapewnił protestujących, że obiekt pozostanie akademikiem. Uczelnia ma jeszcze w tym roku poprosić rząd o dofinansowanie projektu remontu i wystąpić o pozwolenia na prace budowlane.

- Uzgodniliśmy z władzami uczelni, że uczelnia wystąpi do ministerstwa jeszcze w tym roku o pieniądze i te pieniądze dostanie. Tak, żeby można było natychmiast wystąpić o przygotowanie projektu budowy. Będzie to finansowane ze specjalnego funduszu dopłat na budownictwo komunalne, socjalne na wynajem - powiedział minister na konferencji prasowej.

Posłanka komentuje strajk w Poznaniu

Dzień przed wizytą ministra Wieczorka strajkujących odwiedzili posłowie Lewicy, Adrian ZandbergDorota Olko. Politycy spotkali się ze studentami i władzami uczelni.

trwa ładowanie posta...

"Staraliśmy się stworzyć przestrzeń do rozmów i wspólnej walki, żeby udało się zrealizować podstawowy cel, jakim było zachowanie akademika i zdobycie finansów na remont. Dzisiaj rozmawiałam z ministrem Wieczorkiem, który wybierał się do Poznania, o nastrojach na miejscu i rozwiązaniach. No i wygląda na to, że sprawa właśnie w tej chwili ma szczęśliwy finał" - przekazała posłanka Olko portalowi Vibez.pl.

Posłanka zwraca uwagę, że kryzys polegający na ograniczonej liczbie miejsc w akademikach ma charakter ogólnokrajowy. Rozwiązaniem problemu może być wsparcie państwa w programie budowy akademików.

"W przypadku tego konkretnego kryzysu rozwiązaniem są fundusze na remont akademika, ale wiemy, że problem nie ogranicza się do UAM. Miejsc w akademikach brakuje praktycznie wszędzie, dlatego w programie Lewicy mieliśmy postulat specjalnego programu państwowego wsparcia w budowie akademików przez uczelnie. Wygląda na to, że jest szansa na taki program. Mam nadzieje, że minister Wieczorek nie spotka się tu z oporem koalicjantów odpowiedzialnych za mieszkalnictwo. Bardzo na to liczę, bo budowa akademików to też jeden ze sposobów na opanowanie kryzysu mieszkaniowego" - wyjaśnia posłanka Olko.

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Ed Mundry,zgłoś
Towarzysz Wieczorek z postPZPR obiecał, że dofinansuje remonty uczelnianych akademików w całej Polsce... Tymczasem jeden z domów studenta we Wrocławiu po prostu się sypie i studenci w październiku nie będą prawdopodobnie mieli gdzie się podziać! I znowu obiecanki cacanki a głupim radość... A poza tym kiedy będą dostępne akademiki za złotówkę obiecane przed wyborami przez współkoalicjantów towarzysza Wieczorka? Żenada!
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
pytam,zgłoś
Nie dosyć, że darmowe studia zerowy PIT do 26 roku życia, ulgi na komunikację miejską(bez ograniczeń wieku) i krajową(do 26r.ż), ulgi ISIC i inne, to jeszcze im mało. Pamiętam jak kiedyś, gdy byłem studentem, pytając kierowcę jednej polskiej firmy transportowej, czy są ulgi dla studentów, odpowiedział, "A co ty niepełnosprawny, że ulgi potrzebujesz?" Z perspektywy czasu stwierdzam, że miał rację.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
obserwator>,zgłoś
Jest jeden prosty sposób na zdobycie pieniędzy na budowę akademików a mianowicie przestać finansować kościół w Polsce z publicznych pieniędzy a wystarczy na wszystkie braki czyli budowę mieszkań komunalnych,służbę zdrowia i wiele innych rzeczy.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 7