SHEIN Meksyk

SHEIN oskarżone przez Meksyk o kradzież. Marka przeprasza

Źródło zdjęć: © shein, twitter, yucachulas
Anna RusakAnna Rusak,27.07.2022 15:00

SHEIN zostało oskarżone o kradzież własności intelektualnej przez Meksyk. Oto kolejny dowód na to, że nie warto kupować w SHEIN.

Potrzebujecie więcej dowodów na to, że SHEIN jest jedną z najgorszych marek fast fashion? Proszę bardzo: władze Meksyku właśnie zarzuciły marce kradzież własności intelektualnej Majów.

SHEIN znane jest z kopiowania i wykradania wzorów twórcom internetowym. Tym razem sprawa na pewno nie przejdzie bez echa, bo zajęła się nią już m.in. meksykańska sekretarz stanu ds. kultury - Alejandra Frausto Guerrero.

SHEIN przywłaszcza sobie dziedzictwo kulturowe Majów

Tak, SHEIN kradnie własność intelektualną. Jeśli oglądaliście film Prostracji, o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu, to wiecie, że marka ma na koncie już wiele przewinień. Co rusz pojawiają się nowi twórcy, którzy oskarżają ją o kopiowanie wzorów.

Do tego grona dołączył właśnie Meksyk. Dziennik "El Pais" poinformował, że władze kraju oskarżyły SHEIN o kradzież własności intelektualnej Majów i "przywłaszczanie sobie ich dziedzictwa kulturowego".

Chodzi o kopiowanie tradycyjnych meksykańskich bluzek. Huipile to wyszywane przez Majów koszulki z charakterystycznymi wzorami. Znajdzie je też na SHEIN. Czym się różnią od tych tradycyjnych? Na pewno ceną, ale też jakością i czasem oraz precyzją wykonania. Przypominam, że ubranie w tym fast fashion powstaje w parę dni. Majowie tkają huipili przez kilka tygodni.

trwa ładowanie posta...

Czy SHEIN przeprosi Meksyk i Majów?

Meksykańska sekretarz stanu ds. kultury Alejandra Frausto Guerrero, apeluje, by SHEIN zaprzestało kopiowania tradycyjnej odzieży. Marka - jak podaje "Reuters" -  poinformowała, że usunęła produkt ze swojej strony internetowej i nie ma zamiaru naruszać niczyjej własności intelektualnej. Dodała, że: "szanuje rzemieślników w Meksyku i na całym świecie".

Miło, że sieciówka przeprosiła. Szkoda tylko, że w ogóle na samym początku nie pomyślała, że kradzież wzorów nie jest najlepszym wyjściem. Jeśli wciąż uważacie, że SHEIN jest spoko sieciówką, to odsyłam do tekstu, w którym pisaliśmy, dlaczego jest jedną z najgorszych marek fast fashion. Kradzież własności intelektualnych to tylko wierzchołek góry lodowej ich przewinień.

trwa ładowanie posta...

Źródło: El Pais, https://www.reuters.com/business/retail-consumer/mexico-concerned-by-chinese-retailer-sheins-use-mayan-design-2022-07-21/

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0