Sejm Dzieci i Młodzieży ogłosił temat obrad. W sieci zawrzało
Ruszyła rekrutacja do XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). W internecie szerokim echem odbił się temat tegorocznej odsłony projektu. Młodzi parlamentarzyści będą zajmować się martyrologią.
Sejm Dzieci i Młodzieży (SDiM) to projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej. Ponadto projekt aktywizuje młodych do działania na rzecz środowisk lokalnych.
Podobne
- Hołownia pod presją aktywistek. "Żądamy procedowania ustaw"
- "Sejm bez aborterów". Kaja Godek ruszyła z nową kampanią
- Takiego protestu Sejm jeszcze nie widział. "Mamy już dość"
- "Wolność słowa nie jest dla dzieci". Jarosław Kaczyński poniżył 11-letnią reporterkę
- Oskar Szafarowicz atakuje Komisję Europejską. Ekoabsurdy i ekoideologia
Uczestnicy SDiM wyłaniani są w drodze konkursu na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego. 460 autorów najlepszych prac na jeden dzień zostaje młodymi parlamentarzystami. Posiedzenie SDiM odbywa się każdego roku w 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka.
Czym jest Sejm Dzieci i Młodzieży?
Obrady SDiM poprzedza posiedzenie komisji, podczas której autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowują projekt uchwały. Jest ona poddawana dyskusji i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym SDiM w Sali Posiedzeń Sejmu, które kończy się przekazaniem uchwały młodych parlamentarzystów na ręce członka Prezydium Sejmu.
Uchwała SDiM jest apelem młodzieży do dorosłych (polityków, władz lokalnych, szkół, organizacji) o podjęcie działań związanych z tematem sesji SDiM. Zarówno obrady młodych parlamentarzystów, jak i sama uchwała nie mają charakteru normatywnego ani politycznego. Projekt ma walor wyłącznie edukacyjny.
Uczestnikami projektu mogą być uczniowie, którzy w dniu rozpoczęcia rekrutacji, tj. 28 lutego 2023 roku, mają ukończone 13 lat, oraz ci, którzy w dniu 1 czerwca 2023 roku nie ukończą 18 lat. Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach i rejestrują się na platformie SDiM.
Martyrologia tematem obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży
Temat tegorocznej sesji SDiM brzmi: "Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat - o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim".
"Wasz projekt będzie się składał z 5 etapów. Każdy z nich jest ważny, ponieważ doprowadzi Was do celu - stworzenia trwałego efektu oraz upowszechnienia w społeczności lokalnej wiedzy związanej z tematem XXIX sesji SDiM" - czytamy w przewodniku skierowanym dla uczestnika młodzieżowego parlamentu.
Internauci krytykują temat obrad SDiM
Temat tegorocznych obrad SDiM wzbudził kontrowersje w internecie. Użytkownicy mediów społecznościowych tłumaczą, że treść sesji nie odpowiada aktualnym problemom młodzieży.
"Znowu martyrologia... Ileż można tłuc to samo?", "Naprawdę trzeba mieć znikomą wrażliwość, aby zasłaniać swoją niechęć do poruszania bieżących problemów młodzieży takim tematem", "Może zróbcie już otwarcie z tego konkurs historyczny, mniej obłudy i psucia projektów dla młodzieży", "Znowu dajecie temat, który młodzieży nie interesuje i nie ma nic wspólnego ze współczesnością". To tylko niektóre komentarze internautów pod wpisami SDiM na Facebooku.
Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej
Podobnym projektem do SDiM jest Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. To oddolna inicjatywa parlamentarnych obrad polskiego młodego pokolenia, która działa od 2018 r. W tym Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej będzie obradować nad następującymi tematami:
- "Czy obecna edukacja obywatelska i prawna przyczynia się do silnego zaangażowania dzieci i młodzieży w sprawy współczesnego świata?"
- "Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, my zaopiekujmy się Ziemią. Odpowiedzialna polityka klimatyczna jako wyzwanie dla młodego pokolenia"
- "W zdrowym ciele, zdrowy duch - czy aby na pewno? O źródłach zapaści i perspektywach na przyszłość opieki psychologicznej i psychiatrycznej w Polsce"
- "Cyberprzestrzeń jako nowe środowisko walki i zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Rola wymiaru informacyjnego i telekomunikacyjnego bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej"
- "Włączająca polityka społeczna - codzienne bolączki i nadzieje na przyszłość osób z niepełnosprawnościami"
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj