społeczeństwo
Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Warszawie. Radni KO są przeciwko
Mikołaj Pawlak o nauce obsługi broni

Rzecznik praw dziecka wie, czego brakuje uczniom - schronów i kursów strzeleckich

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,18.05.2022 17:30

Mikołaj Pawlak "zabłysnął" znajomością problemów młodzieży. Rzecznik praw dziecka stwierdził, że skoro piętnastolatek może przejść inicjację seksualną, to powinien też wiedzieć, jak obsługiwać broń.

Rosnąca liczba samobójstw? Uzależnienie od social mediów? Alienacja rodzicielska? Jeśli sądzicie, że to są problemy nastolatków, posłuchajcie Mikołaja Pawlaka, który powie wam jak jest. Rzecznik praw dziecka, który teoretycznie powinien rozumieć, z czym zmaga się młodzież, na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia podzielił się refleksją, czego brakuje nastolatkom.

Pawlak wystąpił do resortów edukacji i spraw wewnętrznych o przypomnienie dyrekcjom szkół zasad bezpieczeństwa, podaje portal wiadomosci.wp.pl. Jego zdaniem, jeśli w szkole jest schron, to powinien on zostać odnowiony, a informacja o jego położeniu przekazana uczniom. - By wiedzieć, jak zareagować na alarm, czy sytuację kryzysową, a nie po to, by budować atmosferę niepewności - tłumaczył Pawlak.

Piętnastolatek może uprawiać seks, więc może nauczyć się strzelać. Zaraz, co?

Pawlak argumentował, że "wsparcie dzieci w umiejętności bycia bezpiecznym, czy posługiwania się, czy w ogóle dotknięcia tego, czym jest broń, właśnie po to jest, by się czuć bezpiecznym". Pawlak rozwinął myśl w wypowiedzi dla dziennikarzy tvn24.pl. Powiedział, że to specjaliści mogliby zaznajamiać młodzież z bronią i zaproponował analogię, która jest trudna do zrozumienia.

- Piętnastolatek zgodnie z polskim prawem może już inicjację seksualną przechodzić, to jest dopuszczalne, więc dlaczego w tym aspekcie nie możemy dzieci przygotować? - powiedział Pawlak (źródło: tvn24.pl). Jaki związek zachodzi pomiędzy utratą dziewictwa a umiejętnością obsługi broni? Nie mam pojęcia.

"Malowaniem kolorowych znaków nie powstrzymamy zła"

Rzecznik praw dziecka został gwiazdą na Twitterze, gdzie krąży fragment jego wypowiedzi dla News24. Po raz kolejny chodzi o naukę obsługi broni u nastolatków.

Ktoś zarzuci, że rzecznik od dzieci powinien mówić o miłości, radości i piknikach, ale nie. Jednym z podstawowych praw dziecka, chociażby w konstytucji, jest prawo do bezpieczeństwa, życia bez przemocy. Nie zgadzam się z ruchami czysto pacyfistycznymi, że tylko malowaniem kolorowych znaków na chodniku powstrzymamy zło. Nie, nie powstrzymamy w ten sposób zła, a my jako dorośli, którzy mamy dbać o bezpieczeństwo dzieci, musimy im tę wiedzę przekazywać.

- Mikołaj Pawlak

Według rzecznika praw dziecka elementy "wiedzy" można przekazywać już w 8. klasie szkoły podstawowej. - To jest 14-letni młody człowiek, który na progu dorosłego życia może mieć różnego rodzaju umiejętności. Są różne możliwości, to nie musi być od razu broń ostra - powiedział Mikołaj Pawlak.

trwa ładowanie posta...

Wypowiedź rzecznika praw dziecka spotkała się z lawiną krytyki. - Kiedy nie można uczyć nastolatka o antykoncepcji albo uświadamiać go, że ludzie mają różną orientację, bo to skrzywi jego psychikę, ale zaznajamianie go z bronią brzmi całkiem niewinnie - napisała jedna z użytkowniczek Twittera.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródła: tvn24.pl/wp.pl/wpolityce.pl/Twitter

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Letnie wakacje w różnych terminach? Czarnek ocenił pomysł