Barbara Nowak pod lupą prokuratury

Problemy Barbary Nowak. Prokuratura depcze jej po piętach

Źródło zdjęć: © Barbara Nowak / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,23.03.2024 11:45

Była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i jej mąż znaleźli się pod lupą prokuratury. Sprawa dotyczy oświadczenia majątkowego i mieszkania komunalnego.

Barbara Nowak była małopolską kuratorką oświaty w latach 2016-2023. Nieraz trafiała na nagłówki serwisów informacyjnych za sprawą kontrowersyjnych wypowiedzi i pomysłów. Zasłynęła m.in. porównywaniem aborcji do mordu rytualnego, atakowaniem mniejszości LGBT+, ekologów czy zakazywaniem imprezy halloweenowej.

Urzędniczka pożegnała się ze swoją funkcją, gdy stery nad Ministerstwem Edukacji Narodowej przejęła Barbara Nowacka. Nauczyciele, którzy na swojej drodze spotkali prawicową kurator, zdobywają się na odwagę, by mówić, co ich spotkało. Tymczasem Barbara Nowak została kandydatką PiSwyborach samorządowych. Nad aspirującą polityk zawisło śledztwo prokuratury.

Barbara Nowak i dochodzenie prokuratury

Krakowska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie Barbary Nowak i jej męża - ustalił portal Onet. Śledczy pod koniec 2023 r. otrzymali zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy tego, co znalazło się na oświadczeniu majątkowym byłej małopolskiej kurator oświaty.

Małżeństwo Nowaków w latach 1992-2021 zajmowało 54-metrowe mieszkanie komunalne. Mieściło się w budynku pewnej krakowskiej szkoły, której dyrektorem był Ryszard Nowak. Miasto chciało wyremontować obiekt i kilkukrotnie proponowało parze inny lokal. Małżeństwo odmawiało, argumentując, że proponowane alternatywy mają za niski standard. Zgodziło się dopiero na mieszkanie w Nowej Hucie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Kłopoty kandydatki PiS

Tymczasem w oświadczeniach majątkowych Barbary Nowak pojawia się nieścisłość. W dokumencie z 2018 r. kuratorka przyznała, że jest współwłaścicielką mieszkania - lokalu, który jej mąż otrzymał w spadku. W kolejnym oświadczeniu majątkowym takiej informacji zabrakło.

Zawiadomienie i materiał dowodowy wpłynął do prokuratury od osoby prywatnej. Śledczy przez kilka miesięcy badali materiały, aż ostatniego dnia lutego postanowili wszcząć dochodzenie. Prowadzone jest z dwóch artykułów Kodeksu karnego (art. 284 par. 1 oraz art. 244). Jeden mówi o przywłaszczeniu cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego, a drugi o niedostosowaniu się do orzeczonych środków karnych. Grozi za nie kolejno do trzech lat pozbawienia wolności oraz od trzech miesięcy do lat pięciu.

"Nie posiadam mieszkania/ń. Od miesięcy oskarża mnie o to Onet, GW, nigdy Prokuratura. Jesteście hejterami! Wasza podłość dyktowana jest chęcią zniszczenia mnie, bo kandydyduję z PiS do Sejmiku Małop. Jestem do dyspozycji Prokuratury, a na pewno nie szkalujących mnie mediów. Stop!" - oświadczyła Barbara Nowak na X.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Onet

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 15
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 590
  • emoji smutek - liczba głosów: 9
  • emoji złość - liczba głosów: 31
  • emoji kupka - liczba głosów: 56
Achtung,zgłoś
Niedługo Karolem będą chodzić z koszykami uwaga!
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
keruj,zgłoś
Jakby miała 9 mieszkań lub 30 komy bankowych to by było ok .
Odpowiedz
5Zgadzam się7Nie zgadzam się
Mama,zgłoś
Poczekajmy na rozwiązanie sprawy.Pani kurator podała że jest do dyspozycji prokuratury.Sady Bodnara ciekawe czy są sądami i czy to demokratyczne.A tak na marginesie to co ze sprawą Grodzkiego.Nowaka i euro posła który z kicia trafił do rukseli.Himalaje hipokry-ji.Zanim kogoś osądzisz to spójrz na siebie.Przed wyborami chcielibyście postawić zarzuty aby nie kandydowała.Taka to wasza USMIECHNIETA POLSKA.
Odpowiedz
19Zgadzam się93Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 78