Rozmowa Red Lipstick Monster z Ane Ratownicą to najlepsze, co zobaczycie na YouTube! [SERIO]
Jak skończyć z heteromatrixem? Jak mówić, żeby nie ranić? Co zrobić ze słowem na „m” i dlaczego warto się szczepić? O tym i o wielu innych rzeczach dowiecie się z rozmowy Red Lipstick Monster z Ane Ratownicą i jeśli macie na coś dzisiaj poświecić wolną godzinę, to to jest najlepszy adres
Dobra, powiem Wam tak – to jest jedna z najlepszych rozmów, jakich ostatnio wysłuchałam. Poważnie. To ten rodzaj „karmiącego dialogu”, po którym nie tylko będziecie się czuli lepiej, ale i dowiecie się wielu interesujących rzeczy. I to nawet takich – uwaga duże słowa – które zmienią Wasze spojrzenie na świat.
Podobne
- Red Lipstick Monster zamyka bee*zee sprzedające CBD jako "self-care"
- Nowe kosmetyki od Red Lipstick Monster. Fani zacierają ręce
- Ariel Nicholson to pierwsza transpłciowa modelka na okładce "Vogue" w USA 🏳🌈
- "Prawdziwi" patrioci unicestwili wroga Polski: słup reklamowy z tęczową flagą
- Fani wyśmiewają FRIZA na Twitterze i radzą przeczytać książkę o prawie AUTORSKIM 📚
Dlaczego? Bo rozmowa Ewy, czyli Red Lipstick Monster, z Ane Ratownicą porusza same ważne, istotne dla naszego bycia w społeczeństwie i – kolejne duże słowa – tworzenia lepszego świata, aspekty. Dowiecie się m.in. czym jest język inkluzywny, co zrobić ze słowem na „m”, które do tej pory określało osoby czarnoskóre, a do tego dostaniecie bardzo dużo informacji o… szczepieniach.
„Skupiam się na budowaniu równości, a nie na walce z nierównością”
Ten cytat wyżej w zasadzie powinien Wam powiedzieć, o czym jest pierwsza część rozmowy i co możecie z niej wynieść. Na samym początku Ewa mówi o tym, że chcą tutaj porozmawiać o kontrowersyjnych tematach, żeby przestały być kontrowersyjne, a stały się bardziej codzienne. I cóż mogę powiedzieć – tak właśnie jest.
Recepta na zmiany? Reakcja
Z rozmowy dowiecie się np. o tym, co każdy z nas może zrobić by wesprzeć osoby z mniejszości. To pewnie Was nie zdziwi, ale odpowiedź jest prosta – reagować. Ane mówi o tym, że niestety większość z nas wybiera bierność. Dzieje się to np. przy rodzinnym stole, gdy ktoś z rodziny w niewłaściwy sposób mówi o osobach z mniejszości, a my, zamiast zareagować, milczymy.
Jeśli zastanawiacie się, czy lepiej w takiej sytuacji zareagować przy wszystkich, czy np. zabrać daną osobę na bok, to tutaj też się tego dowiecie. Poza tym Ane zwraca uwagę na to, jak ważne jest zwiększenie widzialności osób LGBTQ+ w przestrzeniach i wyjście z naszego heteromarixu”.
Język uważności
Duża część rozmowy jest też poświęcona temu, jak się do siebie zwracamy. Ane mówi, czym jest inkluzywność, dlaczego nie powinniśmy mówić np. osoba głuchoniema czy niepełnosprawna (my pisaliśmy o tym tutaj), a także co jest nie tak z „legalizowaniem” związków nieheteronormatywnych.
Poza tym dowiecie się, czemu wszyscy jesteśmy migrantami, dlaczego i jak komentować siebie nawzajem oraz co zrobić ze słowem na „m” i jak poradzić sobie w rozmowie z jego brakiem. Tutaj ważny wydał mi się ten cytat: „Nie chodzi o twój indywidualny stosunek do słowa, bo to nie jest o tobie”. Proste, a jakże uświadamiające, prawda? Właśnie taka jest ta rozmowa.
Czemu warto się szczepić?
Na sam koniec wjeżdża temat szczepień. Ane mówi o tym, czemu warto się zaszczepić, nawet jeśli przeszliśmy koronawirusa i rozwiewa też wszelkie wątpliwości dotyczące alergii i ewentualnych wstrząsów anafilaktycznych. Jeśli jesteście ciekawi, jaka szczepionka jest najlepsza, to tutaj też znajdziecie na to pytanie odpowiedź.
Tym, co mi się chyba najbardziej podobało w tej rozmowie jest po pierwsze otwartość i szacunek, jakim rozmówczynie siebie obdarzają, ale też ludzki wymiar tego wszystkiego. Porównania Ane idealnie oswają i przybliżają do rzeczywistości wszystkie te jeszcze wciąż nowe dla nas rzeczy.
Jak sama mówi – trzeba do tego podejść jak do nowego telefonu. W końcu, gdy zmieniamy tę starą wersję na nową, to jakoś nie dziwi nas to, że jest trochę inna. Aha, no i cudowne jest w niej to pozwolenie sobie, nam wszystkim, na popełnianie błędów:
Krótka refleksja na koniec
I wiecie, co? Chciałabym, żeby rozmowy z osobami z mniejszości w przestrzeni internetowej, były czymś normalnym. Żeby mnie ani nie zachwycało, ani nie cieszyło to, że ktoś, nie wiem, „odważył się” zaprosić taką osobę. Tylko żeby były one na tyle widoczne, żeby ich obecność np. na profilach największych influencerów w ogóle mnie nie dziwiła.
Z tego też względu myślę, że ta rozmowa jest szalenie ważna. Nie wiem, jak Wy, ale ja wcześniej raczej oglądałam osoby z mniejszości na platformach, które po prostu je wspierają np. na YouTube StoneWall. Także oglądajcie, inspirujcie się, bo naprawdę jest czym!
Język inkluzywny, szczepionka idealna? Rozmowa z Ane Ratownicą
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj