Red Lipstick Monster, Ane Ratownica

Rozmowa Red Lipstick Monster z Ane Ratownicą to najlepsze, co zobaczycie na YouTube! [SERIO]

Źródło zdjęć: © YouTube.com, Red Lipstick Monster
Anna RusakAnna Rusak,17.06.2021 16:25

Jak skończyć z heteromatrixem? Jak mówić, żeby nie ranić? Co zrobić ze słowem na „m” i dlaczego warto się szczepić? O tym i o wielu innych rzeczach dowiecie się z rozmowy Red Lipstick Monster z Ane Ratownicą i jeśli macie na coś dzisiaj poświecić wolną godzinę, to to jest najlepszy adres

Dobra, powiem Wam tak – to jest jedna z najlepszych rozmów, jakich ostatnio wysłuchałam. Poważnie. To ten rodzaj „karmiącego dialogu”, po którym nie tylko będziecie się czuli lepiej, ale i dowiecie się wielu interesujących rzeczy. I to nawet takich – uwaga duże słowa – które zmienią Wasze spojrzenie na świat.

Dlaczego? Bo rozmowa Ewy, czyli Red Lipstick Monster, z Ane Ratownicą porusza same ważne, istotne dla naszego bycia w społeczeństwie i – kolejne duże słowa – tworzenia lepszego świata, aspekty. Dowiecie się m.in. czym jest język inkluzywny, co zrobić ze słowem na „m”, które do tej pory określało osoby czarnoskóre, a do tego dostaniecie bardzo dużo informacji o… szczepieniach.

trwa ładowanie posta...

„Skupiam się na budowaniu równości, a nie na walce z nierównością”

Ten cytat wyżej w zasadzie powinien Wam powiedzieć, o czym jest pierwsza część rozmowy i co możecie z niej wynieść. Na samym początku Ewa mówi o tym, że chcą tutaj porozmawiać o kontrowersyjnych tematach, żeby przestały być kontrowersyjne, a stały się bardziej codzienne. I cóż mogę powiedzieć – tak właśnie jest.

Recepta na zmiany? Reakcja

Z rozmowy dowiecie się np. o tym, co każdy z nas może zrobić by wesprzeć osoby z mniejszości. To pewnie Was nie zdziwi, ale odpowiedź jest prosta – reagować. Ane mówi o tym, że niestety większość z nas wybiera bierność. Dzieje się to np. przy rodzinnym stole, gdy ktoś z rodziny w niewłaściwy sposób mówi o osobach z mniejszości, a my, zamiast zareagować, milczymy.

„Każdy, każda osoba, która chce budować równość, wesprzeć osoby dyskryminowane, byłoby cudownie, gdyby zawsze reagowała na jakiekolwiek przejawy dyskryminacji, homofobii. Szczególnie na te, które dzieją się w języku”.

Jeśli zastanawiacie się, czy lepiej w takiej sytuacji zareagować przy wszystkich, czy np. zabrać daną osobę na bok, to tutaj też się tego dowiecie. Poza tym Ane zwraca uwagę na to, jak ważne jest zwiększenie widzialności osób LGBTQ+ w przestrzeniach i wyjście z naszego heteromarixu”.

„Jak ktoś jest grafikiem i projektuje, nie wiem, katalog nowego osiedla, to mogą tam oprócz w kółko jakiś obrazków z heteromatrixu, pojawiać się jakieś mniej hetronormatywne obrazki. […] Byłoby też fajnie, gdyby te obrazy pojawiały się mimochodem, bo one się pojawiają w momencie, kiedy mówimy o jakimś problemie mniejszościowym”.

trwa ładowanie posta...

Język uważności

Duża część rozmowy jest też poświęcona temu, jak się do siebie zwracamy. Ane mówi, czym jest inkluzywność, dlaczego nie powinniśmy mówić np. osoba głuchoniema czy niepełnosprawna (my pisaliśmy o tym tutaj), a także co jest nie tak z „legalizowaniem” związków nieheteronormatywnych.

„Używanie języka równościowego z jednej strony jest łatwe, bo to jest kwestia zapamiętania kilku reguł i zasad, czy kilku słów których można używać inaczej. Ale z drugiej strony, ja też widzę jakieś przestrzenie, które są wyzwaniem. Używanie różnych form gramatycznych, czy wyszukanych zaimków, z którymi nie jesteśmy oswojeni, które nie są codzienne, wymaga dużej koncentracji”.

Poza tym dowiecie się, czemu wszyscy jesteśmy migrantami, dlaczego i jak komentować siebie nawzajem oraz co zrobić ze słowem na „m” i jak poradzić sobie w rozmowie z jego brakiem. Tutaj ważny wydał mi się ten cytat: „Nie chodzi o twój indywidualny stosunek do słowa, bo to nie jest o tobie”. Proste, a jakże uświadamiające, prawda? Właśnie taka jest ta rozmowa.

trwa ładowanie posta...

Czemu warto się szczepić?

Na sam koniec wjeżdża temat szczepień. Ane mówi o tym, czemu warto się zaszczepić, nawet jeśli przeszliśmy koronawirusa i rozwiewa też wszelkie wątpliwości dotyczące alergii i ewentualnych wstrząsów anafilaktycznych. Jeśli jesteście ciekawi, jaka szczepionka jest najlepsza, to tutaj też znajdziecie na to pytanie odpowiedź.

Tym, co mi się chyba najbardziej podobało w tej rozmowie jest po pierwsze otwartość i szacunek, jakim rozmówczynie siebie obdarzają, ale też ludzki wymiar tego wszystkiego. Porównania Ane idealnie oswają i przybliżają do rzeczywistości wszystkie te jeszcze wciąż nowe dla nas rzeczy.

Jak sama mówi – trzeba do tego podejść jak do nowego telefonu. W końcu, gdy zmieniamy tę starą wersję na nową, to jakoś nie dziwi nas to, że jest trochę inna. Aha, no i cudowne jest w niej to pozwolenie sobie, nam wszystkim, na popełnianie błędów:

„Ważne jest nie to, żeby nigdy nie zrobić błędu, tylko żeby podejmując próby używania tych ładniejszych zwrotów czy form, pokazywać swoją uważność i życzliwość”.

trwa ładowanie posta...

Krótka refleksja na koniec

I wiecie, co? Chciałabym, żeby rozmowy z osobami z mniejszości w przestrzeni internetowej, były czymś normalnym. Żeby mnie ani nie zachwycało, ani nie cieszyło to, że ktoś, nie wiem, „odważył się” zaprosić taką osobę. Tylko żeby były one na tyle widoczne, żeby ich obecność np. na profilach największych influencerów w ogóle mnie nie dziwiła.

Z tego też względu myślę, że ta rozmowa jest szalenie ważna. Nie wiem, jak Wy, ale ja wcześniej raczej oglądałam osoby z mniejszości na platformach, które po prostu je wspierają np. na YouTube StoneWall. Także oglądajcie, inspirujcie się, bo naprawdę jest czym!

Język inkluzywny, szczepionka idealna? Rozmowa z Ane Ratownicą

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1