ekologia
"Ludzie, co z wami?". Apele po porwaniach dzikich jeży
Litter Collecting Samurai

Przebierają się za samurajów i wychodzą walczyć na ulice. Ich wrogami są śmieci

Źródło zdjęć: © Litter Collecting Samurai / TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,14.09.2021 16:56

Kolektyw "Litter Collecting Samurai" (tłum. Samuraje Zbierający Śmieci) prowadzi wojnę na miarę czasów, w jakich żyjemy. Członkowie grupy przywdziewają stroje tradycyjnych japońskich wojowników, aby w przedramatyzowany sposób edukować, że śmieci należy wrzucać do kosza.

"Litter Collecting Samurai" podbijają świat wirtualny. Ich konto na TikToku obserwuje ponad 360 tys. fanów, którzy pod filmami grupy samurajów zostawili 5,3 mln polubień. Kolektyw z powodzeniem rozwija się na innych platformach społecznościowych - posiada konto na Instagramie, YouTube, TwitterzeFacebooku. Grupa stała się popularna za sprawą dość przyziemnej czynności, jaką jest zbieranie śmieci.

"Litter Collecting Samurai" tworzą ekologiczne świadomi ludzie, którzy w efektowny sposób sprzątają ulice Tokio. Performerzy wyglądają i zachowują się tak, jak wyobrażamy sobie samurajów. Jednak kiedy wyciągają miecze, nie przekłuwają nimi przechodniów, tylko puszki, papierki, kartony, reklamówki. Robią to w niezwykle przedramatyzowany sposób.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Sprzątanie śmieci przepisem na sukces

Kolektyw działa od 13 lat, ale to dopiero założenie kont w mediach społecznościowych sprawiło, że członkowie "Litter Collecting Samurai" zyskali międzynarodowy rozgłos. - Na nasze materiały odpowiadają ludzie z całego świata, nie tylko z Japonii - przyznają samuraje. - Komentują nasze posty, deklarując, że będą sprzątać ulice swoich miast.

Zaśmiecenie dużych miast stało się szczególnie widoczne w dobie pandemii, gdy zamknięci w domach ludzie zaczęli wytwarzać większe ilości odpadów niż zazwyczaj. Samuraje zauważyli to zjawisko na ulicach Tokio, gdy znajdowali ogromne ilości maseczek jednorazowych oraz puszek i butelek po alkoholu.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

To nie człowiek jest zły, lecz to, co robi

Kolektyw kieruje się mottem, aby nie karać sprawcy, lecz jego występek. Bez wątpienia jest to dobra wiadomość dla kogokolwiek, kto w błogiej nieświadomości upuści papierek po cukierku na ziemię w pobliżu samurajskiego miecza.

Dawniej samuraj zabijał ludzi, co dziś niespecjalnie nas interesuje. Lubimy myśleć o sobie, że jesteśmy samurajami nowego pokolenia. Kiedy zbieramy śmieci, mówimy: "Pokonaj moralne serce". Nie osądzamy śmiecenia, ale niemoralne serce, które uznało, że śmiecenie jest w porządku. Ani śmieci, ani człowiek nie są złe. To raczej serce, które uważało, że śmiecenie jest w porządku, jest złe. To właśnie karzemy.

- Litter Collecting Samurai

Samuraje zauważają, że ich działalność rzeczywiście zmienia coś w zachowaniu ludzi. Performerzy wiele razy po swoich występach słyszeli od widzów, że ci przestają śmiecić albo bezinteresownie pomagają sprzątać ulice.

Myślicie, że tego typu grupa mogłaby powstać w Polsce? Przykładowo, gdyby zamiast stroju samuraja jej członkowie przywdziewali zbroję husarza?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 119
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Komentarze (0)
arrow
Polska "wygrała" w kolejnym rankingu wstydu. To się nie opłaca