ekologia
Biedne Polaczki jedzą za dużo mięsa. Kupcie sobie mały samolot, to będziecie mogli polecieć na wakacje
Susza w Polsce

Susza w Polsce panuje od 7 LAT. Hydrolog: Musimy się przyzwyczaić

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.05.2022 14:00

"Od 2015 roku mamy w naszym kraju permanentną suszę, która zajmuje coraz większy obszar", ocenił Grzegorz Walijewski, hydrolog IMGW-PIB (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy). Jego zdaniem zjawisko suszy jest związane ze zmianą klimatu, jaką obserwujemy. Jest źle i wcale nie będzie lepiej.

bFQzJnrD

Wysychające rzeki, wysoka temperatura, deficyt opadów deszczu. Efekty suszy, która degraduje nasz kraj, obserwujemy nie od dzisiaj, nie od wczoraj, nie od roku... ale od siedmiu lat. Grzegorz Walijewski z IMGW-PIB doprecyzował, że chodzi o suszę meteorologiczną. Pojawia się ona wtedy, gdy opady występują poniżej średniej wieloletniej lub jest ich całkowicie brak.

Walijewski wytłumaczył, że susza meteorologiczna zamienia się w suszę rolniczą lub glebową. Jest to taki rodzaj suszy, gdy rośliny mają problem, aby się rozwijać ze względu na niską wilgotność gleby. - Z suszy rolniczej tworzy się susza hydrologiczna, czyli spada poziom wody w rzekach i jeziorach - stwierdził Walijewski. Ekspert przypomniał, że ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną już są wydane w Polsce.

Hydrolog wskazuje przyczyny suszy w Polsce

Jak doprowadziliśmy do takiego stanu rzeczy? Hydrolog z IMGW-PIB wskazuje na ogromne ilości dwutlenku węgla, które zaczęliśmy wprowadzać do atmosfery. Walijewski wskazuje na jeszcze jedną rzecz - nieprawidłową meliorację, którą przez wiele lat "wysuszaliśmy" nasz kraj. Melioracja to prace związane z regulowaniem obiegu wody jak drenowanie czy wykonywanie rowów.

Jakie są konsekwencje suszy?

Hydrolog z IMGW-PIB zauważył, że susza jest problemem dla całej gospodarki. Zjawisko suszy uderza w rolników, których uprawy cierpią z powodu wysokiego parowania, wysokiej temperatury, braku opadów, biskiej wilgotności gleby. W konsekwencji zmienia się klimat. Synoptyk zaalarmował, że w ostatnich 70 latach w Polsce temperatura wzrosła średnio o 1,7 stopnia Celsjusza.

bFQzJnrF

Prognozy synoptyka budzą grozę. Walijewski twierdzi, że skutkiem zmian klimatu będzie coraz częściej obserwowana susza w naszym kraju. - W tym momencie raczej tego procesu nie zatrzymamy, tylko musimy starać się bardziej adoptować do tej zmiany, przyzwyczajać się - ocenia hydrolog. - Susze będą coraz częściej występowały oraz powodzie, ale powodzie typu: szybkie powodzie miejskie, górskie, ulewne deszcze, które będą powodowały wezbrania.

Jak przeciwdziałać zmianom klimatu?

W ciemnym tunelu zmian klimatycznych pojawia się światełko nadziei. Walijewski pozytywnie ocenia programy edukacyjne, które uwrażliwiają dzieci na kwestie związane ze zmianami klimatu. - Jak dzieci się tego nauczą, to będą miały większą świadomość, a większa świadomość będzie powodowała, że jednak zmiany będą mniej dotkliwe, ponieważ będą nowe sposoby, żeby do tej suszy się przystosować - zauważył.

bFQzJnrH

Synoptyk radzi, aby oszczędzać wodę. Można to robić poprzez korzystanie z urządzeń, które są wodooszczędne jak zmywarka lub pralka z trybem EKO. Walijewski zachęca do działania w zakresie programów małej retencji, w ramach których można wykopać staw i nie trzeba na to pozwolenia. Co więcej, do zbiorników na deszczówkę można uzyskać dofinansowanie, co wykorzystują deweloperzy.

Walijewski ocenił, że w Polsce teraz jest tak, jak było mniej więcej 70 lat temu w północnych Włoszech - do takiego stopnia zmienił się u nas klimat.

Źródła: polskieradio24.pl/https://www.gov.pl/web/susza/susza

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Jaay,zgłoś
Jak ja kocham to wciskanie kitu, że człowiek na wpływ na zmiany klimatu
Odpowiedz
0
like
1
dislike
Komentarze (1)
arrow
Francja zakazuje wegańskich burgerów i kiełbasek. Prawo obejmie całą Unię Europejską?