Powstaje polski ChatGPT. Też możecie być jego częścią
Przyszedł czas na polski ChatGPT. Wrocławscy badacze pracują nad sztuczną inteligencją, która byłaby dostępna w rodzimym języku. Teraz każdy z nas będzie mógł stać się częścią polskiej AI.
Sztuczną inteligencję chce mieć już każdy. Po pojawieniu się chatbota od OpenAI, wiele firm postanowiło rozwinąć się w tym kierunku. Nad swoim ChatGPT, czyli Bardem, pracuje już Google. O powstaniu własnej AI marzy Elon Musk, a Microsoft wciąż doskonali Binga. Funkcje chatbota pojawiają się już nawet na takich platformach jak Snapchat.
Podobne
- Co napisać w walentynce? Sztuczna inteligencja pomaga w walentynki
- Aresztowany z powodu ChatGPT. Koniec wolności użytkowników AI?
- ChatGPT. Sztuczna inteligencja nie zawsze umie w logikę
- Czy płatna subskrypcja ChatGPT się opłaca? Testerzy krytykują
- ChatGPT ma siostrę. Jej klipów nie odróżnisz od rzeczywistości
Teraz czas na polską wersję ChatGPT. Jak informuje PAP, wrocławscy badacze pracują nad rodzimym odpowiednikiem sztucznej inteligencji od OpenAI. Czemu ich projekt jest potrzebny i jak każdy z nas może stać się jego częścią?
Polski ChatGPT
Choć ChatGPT jest z pewnością jednym z popularniejszych tematów, nie wszyscy potrafią z niego korzystać. Jak tłumaczy w rozmowie z PAP dr Jan Kocoń z Politechniki Wrocławskiej, możliwe, że nawet 70 proc. Polaków nie miało jeszcze szansy skorzystać ze sztucznej inteligencji od OpenAI.
- Dla wielu osób trudnością nie do pokonania jest choćby to, że ChatGPT nie ma polskiego interfejsu. W dodatku, aby móc z czatu skorzystać, trzeba się zalogować - używając logowania przez konto Google, czy podając numer telefonu. To bariera, której wiele osób nie jest w stanie przekroczyć - tłumaczy w rozmowie z PAP dr Jan Kocoń z projektu CLARIN-PL Politechniki Wrocławskiej.
W tych trudnościach z dostępnością do narzędzia ma pomóc polski ChatGPT. Naukowcy z zespołu CLARIN-PL przygotowali polskie okienko dialogowe. Dzięki niemu dostęp do chatbota jest łatwiejszy, a badacze mogą przeanalizować odbywające się z nim rozmowy. W ten sposób zdobędą informację dotyczące tego, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze sztucznej inteligencji. Dowiedzą się także, czego im brakuje.
Zgromadzone w ten sposób dane, pozwolą im na stworzenie polskiego odpowiednika ChatGPT. Jak podkreśla dr Kocoń, sztuczna inteligencja OpenAI niekoniecznie uwzględnia problemy ważne dla rodzimych użytkowników. Polskie okienko dialogowe jest dostępne na stronie chat.clarin-pl.eu/pl.
Każdy może tworzyć polski ChatGPT
Twórcy polskiego ChatGPT podkreślają, że zagraniczny chatbot nie miał wystarczającej liczby tekstów w języku polskim na etapie tworzenia modeli języka i szkolenia. Uważają, że właśnie dlatego powstanie polskiej sztucznej inteligencji jest tak istotne.
Użytkownicy, którzy zdecydują się pomóc w tworzeniu polskiego ChatGPT i będą korzystali z polskiego okienka, ocenią, czy odpowiedzi sztucznej inteligencji są odpowiednie. Jeśli tak nie będzie, będą mogli wcisnąć smutną buźkę przy oknie dialogowym. Potem można zostawić także komentarz i zwrócić uwagę na błędy, które popełnił chatbot.
- Najważniejsze dla nas jest to, aby za pośrednictwem naszego okienka użytkownicy zgłaszali różnego rodzaju nieprawidłowości wynikające z używania czata. Żeby powstał dobry czat, musi mieć do dyspozycji dużo instrukcji. Tak zrobiło OpenAI - zatrudniło mnóstwo ludzi, którzy rozmawiali z botem i korygowali odpowiedzi czatu - mówi dr Kocoń.
Dzięki współpracy z polskimi użytkownikami badacze będą mogli trenować swój model sztucznej inteligencji, by ich ostateczny produkt był jak najlepszy. Jeśli więc chcecie przyłożyć się do powstawania polskiego ChatGPT, to już wiecie, jak to zrobić.
Źródło: PAP
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos