społeczeństwo
Premierki Finlandii i Nowej Zelandii pytane o płeć i wiek. Miały ciętą ripostę
otyłość dzieci

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Dlaczego?

Źródło zdjęć: © Canva, PAP
Anna RusakAnna Rusak,01.09.2022 15:30

Federacja Porozumienie Zielonogórskie w komunikacie poinformowała, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. "Leczenie otyłego dziecka wymaga terapii całej rodziny" - apelują specjaliści.

Raport, którym w maju podzieliło się WHO, jasno pokazywał, że z otyłością zmaga się coraz więcej krajów europejskich. Według dokumentu, ponad 60 proc. dorosłych cierpi na nadwagę. Co gorsza, okazuje się, że problem dotyka już nawet pięcioletnich dzieci.

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podała, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Czy da się temu jakoś zarazić?

Polskie dzieci najbardziej otyłe w UE

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie to organizacja zrzeszająca związki pracodawców ochrony zdrowia. Wyniki dotyczące otyłości, na które się powołują, pokazują, że to polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Organizacja podkreśla, że na taki stan wpływa niewłaściwe odżywanie połączone z niedoborem snu i stresem. Jeśli doda się do tego małą aktywność fizyczną i siedzący tryb życia (szkoła, odrabianie lekcji, spędzanie czasu przed komputerem) to można powiedzieć, że w Polsce wręcz prosimy się o otyłość.

"Otyłość to przewlekła, wielonarządowa choroba prowadząca często do rozwoju wielu innych poważnych schorzeń, nawet do niepełnosprawności, problemów natury psychologicznej czy zaburzeń psychicznych" - czytamy w komunikacie Porozumienia Zielonogórskiego .

trwa ładowanie posta...

Otyłość u dzieci. Co można zrobić?

Wiceprezes Federacji - Wojciech Pacholicki - w komunikacie cytowanym przez PAP zapewnia, że lekarze starają się zwracać uwagę rodziców na otyłość u dzieci np. podczas badań profilaktycznych. Podkreśla jednak, że leczenie otyłego dziecka wymaga terapii całej rodziny i to dorośli odpowiadają za otyłość wśród najmłodszych.

trwa ładowanie posta...

- Leczenie otyłego dziecka wymaga terapii całej rodziny. Wszyscy muszą zdać sobie sprawę z powagi problemu. Rozmawiamy z rodzicami i dziećmi, edukujemy ich. Robią to lekarze i pielęgniarki, zaangażowany jest cały personel, robimy to wspólnie. W mojej poradni mamy sukcesy. Połowa dzieci redukuje wagę, wraca do zdrowia - mówi Pacholicki, cytowany przez PAP.

Dorośli powinny więc znaczenie większą wagę przykładać do rozwoju i stanu zdrowia dzieci. Oczywiście jeśli dziecko samo będzie chciało poprawić swój stan zdrowia, z pewnością lepiej poradzi sobie w walce z otyłością. Nie możemy jednak zapominać, że przykład idzie z góry i to rodzicie powinni zagwarantować dziecku zdrową i zbilansowaną dietę oraz zadbać o aktywność fizyczną.

trwa ładowanie posta...

Źródło:https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1412376%2Cpolskie-dzieci-tyja-najszybciej-w-europie.html

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Tulix,zgłoś
Niech polska pójdzie w zdrowe jedzenie i przestanie sprzedawać chemię czy jakieś nie zdrowe jedzenie, nikogo nie stać na drogie jedzenie gdzie jest mało chemii i większość kupuje biały chleb czy wędliny, które mają poniżej 80% wieprzowiny w sobie, większość to tłuszcz czy chemia jakieś parówki 56% mięsa czy jakaś kiełbasa miodowa na kanapki dla dzieci do szkoły czy szynka słabej jakości. Imo gdyby tak wycofali większość chemi z jedzenia to bylo by wyśminicie by polska była jedynym zdrowym krajem w europie.
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
Wezwania na ćwiczenia wojskowe już są wysyłane do młodych. Co trzeba wiedzieć?