Otyłość gorsza niż głód. Cierpi na nią ponad miliard ludzi na świecie
4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Nowe badania opublikowane w renomowanym czasopiśmie medycznym "The Lancet" sugerują, że po raz pierwszy w historii otyłość stała się większym problemem zdrowotnym niż głód na świecie.
Otyłość po raz pierwszy stała się większym zagrożeniem dla globalnego zdrowia niż głód. Z nowych badań wynika, że obecnie na całym świecie ponad miliard ludzi cierpi na otyłość, a odsetek dzieci z nadwagą wzrósł czterokrotnie w ciągu 32 lat.
Podobne
- Otyłość zapisana w genach? Naukowcy częściowo potwierdzają
- Nikita odpiera zarzuty. W tle nowotwór i zmuszanie do sex workingu
- Drama o odważny strój na studniówkę. "Wygląda na co najmniej 30 lat"
- Pokazał, co wyciąga z pośladków pacjentów. Lepszy niż polska szkoła?
- W samych bokserkach skakał na skakance. Robił to na żurawiu w centrum Warszawy
Około 159 mln dzieci i nastolatków oraz 879 mln dorosłych ma zbyt wysoki stosunek masy ciała do ich wzrostu (BMI), co klasyfikuje je jako osoby otyłe. Liczby te odpowiadają jednej ósmej całej populacji. W międzyczasie wskaźniki niedowagi spadły o ok. jedną czwartą wśród dzieci i młodzieży oraz o ponad połowę wśród dorosłych na całym świecie.
Otyłość gorszym zagrożeniem niż głód
Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie "The Lancet" wynika, że w latach 1990-2022 - ostatnim dostępnym okresie - wskaźniki otyłości wśród młodzieży na całym świecie wzrosły czterokrotnie, podczas gdy wskaźniki wśród dorosłych wzrosły ponad dwukrotnie.
Oznacza to, że otyłość jest obecnie najczęstszą formą problemów z odżywianiem w wielu krajach. Niedawno pisaliśmy również, że co szósty Polak mierzy się z otyłością.
Badanie zostało przeprowadzone przez NCD Risk Factor Collaboration - sieć naukowców zajmujących się zdrowiem na całym świecie - we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).
Naukowcy wykorzystali wskaźnik masy ciała (BMI), obliczany na podstawie masy ciała i wzrostu, aby zrozumieć, jak otyłość i niedowaga zmieniły się na całym świecie w ciągu trzech dekad. Zespół zebrał dane z ponad 3 tys. badań populacyjnych z udziałem 222 mln osób z ponad 190 krajów.
Naukowcy wzywają do walki z otyłością
Otyłość może zwiększać ryzyko wielu poważnych schorzeń, w tym chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów. Przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także umieramy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie.
Zespół badawczy stwierdził, że istnieje pilna potrzeba poważnych zmian w sposobie radzenia sobie z otyłością. Starszy autor badania, profesor Majid Ezzati z Imperial College w Londynie, powiedział:
Na całym świecie w latach 1990-2022 wskaźnik otyłości wzrósł ponad dwukrotnie u kobiet, prawie trzykrotnie u mężczyzn i ponad czterokrotnie u dziewcząt i chłopców. "Jednocześnie setki milionów ludzi nadal cierpi z powodu niedożywienia, szczególnie w niektórych najbiedniejszych częściach świata" - zauważa Ezzati.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku