"Polska stała się krajem internetowych zbiórek". Litewka apeluje do premiera
Poseł Łukasz Litewka alarmował w Sejmie, że zdrowie i życie ciężko chorych dzieci za często jest uzależnione od hojności internetowych darczyńców. Twierdzi, że nie powinni wyręczać ochrony zdrowia.
Poseł Lewicy Łukasz Litewka jako jeden z niewielu polityków 19 grudnia z sejmowej mównicy nie mówił o "wojnie o media publiczne". Działacz społeczny z Sosnowca zwrócił się bezpośrednio do premiera Donalda Tuska w sprawie chorych dzieci, których życie jest ratowane w Polsce za pomocą oddolnych zbiórek. Sam Litewka organizował wiele takich akcji.
Podobne
- Jakimowicz z problemami. Jest zawiadomienie do prokuratury
- Marcin Matczak porównuje politykę do kreskówki. "Święto z pieczeniem kaczki"
- Psie płoty Łukasza Litewki. Ty też możesz dołączyć do akcji
- Hołownia dla WOŚP. Ogromny sukces aukcji polityka
- Sławomir Mentzen w formie. Zdradza, co jest gorsze od wojny z Rosją
Litewka: "Polska stała się krajem internetowych zbiórek"
Litewka przywołał imiona pięciu dziewczynek, które nie zostały objęte refundacją leczenia SMA. Rdzeniowy zanik mięśni ( ang. spinal muscular atrophy) to rzadkie genetyczne schorzenie. Lek najnowszej generacji na tę chorobę nazywany jest "najdroższym lekiem świata", daje jednak szansę na całkowite wyleczenie.
W Polsce jest refundowany od 2019 r., jednak refundacją nie są objęte m.in. dzieci, które nie spełniają kryteriów wagowych oraz które rozpoczęły leczenie innymi preparatami. To w sprawie tych małych pacjentek apelował do premiera poseł Litewka. Ich życie jest obecnie uzależnione od internetowych zbiórek.
Znasz się na oszczędzaniu? Nie zdobędziesz tutaj 10 punktów
Litewka zwrócił się do Tuska słowami: "Polska stała się krajem zbiórek internetowych". Rzeczywiście, nie sposób się nie zgodzić, że wiele ważnych społecznie spraw jest w naszym kraju załatwiane oddolnie. Wystarczy wspomnieć działanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży w 2022 r. Ostatnio głośno było o zbiórce młodej kobiety z domu dziecka, która zbierała pieniądze na start w dorosłe życie.
Nie sposób w tym kontekście nie wspomnieć o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która z jednej strony jest bezsprzecznie wartościową inicjatywą. Pomogła wielu Polkom i Polakom, często tym najmłodszym. Czy jednak tak powinno się załatwiać problemy ochrony zdrowia w europejskim kraju?
Litewka podziękował z mównicy darczyńcom wspierającym dzieci z SMA. Podkreślił jednak, że wyręczają w ten sposób ochronę zdrowia. "Dość już tego" - zwrócił się do premiera, apelując o rozwiązanie tego problemu.
Popularne
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Turyści nie mogą wnieść jedzenia do ośrodka wczasowego? Internauci w szoku
- Gosia Andrzejewicz zaczepiła Quebonafide. Ma kilka dni namysłu
- Depenalizacja marihuany w Polsce. Projekt trafi do Sejmu w lipcu
- Wielkie jelito stanęło w Opolu. Mieszkańcy łapią się za głowę?
- Album "Północ/Południe" Quebonafide do kupienia. Ile kosztuje?
- Oki podał współrzędne. Na miejsce przybył ogromny tłum fanów
- Alan dołączył do teamu Baza. Musiał bardzo się poświęcić
- Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów? Mieszkańcy walczą z dyrektywą